Kupujesz mieszkanie? Zobacz, co powinieneś sprawdzić w księdze wieczystej

17 czerwca 2021, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zakup nieruchomości to spory wydatek i z tego względu należy upewnić się, że osoby trzecie nie będą zgłaszać do niej roszczeń. Aby uniknąć problemów, będziesz musiał zapoznać się z treścią prowadzonej dla domu czy mieszkania księgi wieczystej. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

RODZINA MIESZKANIE

Jak dotrzeć do księgi wieczystej wybranego mieszkania?

Numer księgi wieczystej mieszkania, którego zakupem jesteś zainteresowany, powinieneś otrzymać od sprzedającego. Gdy już go poznasz, masz dwie możliwości:

  • możesz skorzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych – sprawdzenie odbędzie się wówczas przez internet. Rejestr znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. To wygodna opcja, a treść księgi sprawdzanej online możesz wydrukować. Pamiętaj jednak, że taki wydruk nie będzie dokumentem urzędowym;
  • możesz udać się do sądu rejonowego, który jest właściwy ze względu na położenie nieruchomości. Wydziałem odpowiednim do załatwienia sprawy (okazania księgi wieczystej) będzie wydział wieczystoksięgowy. Z tego rozwiązania możesz skorzystać, jeżeli nieruchomość jest położona w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Sprawdzenie treści księgi wieczystej zarówno drogą elektroniczną, jak i osobiście w wydziale wieczystoksięgowym jest bezpłatne. Więcej informacji przeczytasz na stronie https://www.umowadeweloperska.pl/sprawdzenie-ksiegi-wieczystej-na-czym-polega/.

Na co zwrócić uwagę, sprawdzając księgę wieczystą – lista

Księga wieczysta ma następującą strukturę – składa się ona z czterech działów, a każdy z nich zawiera pulę innych informacji. Gdy będziesz zapoznawał się z treścią tego dokumentu, zwróć uwagę na to:

  • kto jest właścicielem nieruchomości. Może się zdarzyć, że rozmawiałeś tylko ze współwłaścicielem, a nie właścicielem mieszkania. Aby transakcja kupna-sprzedaży mogła dojść do skutku, potrzebna będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli;
  • czy są ograniczenia prawa własności nieruchomości. Jednym z takich ograniczeń są służebności. Dla przykładu poprzedniemu właścicielowi nieruchomości może przysługiwać służebność dożywotniego zamieszkiwania. Kupując mieszkanie obciążone taką służebnością, nie będziesz mógł go użytkować od razu po zakupie;
  • czy na nieruchomości zostały ustanowione hipoteki. W dziale IV księgi wieczystej znajdziesz informacje o hipotekach. Jeżeli na nieruchomości została ustanowiona hipoteka, to dowiesz się, na czyją rzecz i w jakiej wysokości.

Z treści księgi wieczystej mieszkania, które planujesz zakupić, dowiesz się także, czy zostało ono zajęte przez komornika sądowego. Jeżeli tak, to oznacza, że właściciel ma długi. Co do zasady taką nieruchomość możesz kupić – od strony formalnej nie ma ku temu przeszkód. Musisz się jednak liczyć z tym, że jeżeli zobowiązania nie zostaną spłacone, wierzyciele będą mogli w dalszym ciągu żądać licytacji nieruchomości.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Inwestycja w mieszkanie nad morzem?
Ceny apartamentów zwalają z nóg, zastanawiam się, kogo na to stać w dzisiejszych czasach...
Życie w ciągłym stresie
Może to kwestia podejścia? Warto sobie uświadomić, że nie na wszystko mamy wpływ...
garnier color naturals 102
Te farby z drogerii to koszmar, strasznie niszczą włosy. Nie wierzcie reklamom, tylko swojemu...
Macie czas na jedzenie w pracy?
Ja sobie przygotowuję wieczorem to co można, a rano tylko dokładam resztę...