Kuchenne sposoby na niejadka – akcesoria, zabawy i posiłki

1 czerwca 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Twoje dziecko grymasi przy jedzeniu i nie zjada pełnych porcji? Jeśli twoja pociecha nie chce jeść przygotowanych przez Ciebie posiłków, a przekonanie malucha do zjedzenia warzyw lub owoców jest wielkim wzywaniem, sprawdź jakie są skuteczne sposoby na przechytrzenie niejadka.

Odpowiednio zbilansowana dieta jest szalenie ważna w przypadku każdego człowieka, jednak u dzieci ma szczególne znaczenie. Niestety, najmłodsi członkowie rodziny często grymaszą przy jedzeniu i odmawiają spożywania np. warzyw lub mięsa, a zamiast nich dzieci najchętniej wybierałyby chrupki lub słodycze. Dlatego, aby maluch wykazał większy entuzjazm podczas posiłków, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych trików.

Zabawa na talerzu

Wprawdzie zabawa jedzeniem nie kojarzy się rodzicom najlepiej – porozrzucane kawałki jedzenia, pobrudzone ubranka, a nawet ściany i meble, nie są z pewnością najprzyjemniejszym widokiem. Jednak dania przygotowane dla twojego dziecka muszą być nie tylko smaczne, ale też po prostu ładne i zabawne. W tym celu należy zaopatrzyć się w różnego akcesoria kuchenne. Foremki do naleśników lub jajek sadzonych, tarka, za pomocą której zrobisz makaron z warzyw czy wykrawaczki do tostów w różnych ciekawych kształtach. Tego typu gadżety sprawią, że przygotowany przez Ciebie posiłek będzie wyglądał na talerzu znakomicie.

Miksuj!

W zdrowej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców. Co jednak zrobić, gdy dziecko jak ognia unika szpinaku lub za nic w świecie nie tknie pomarańczy lub borówek? Łatwym sposobem na przechytrzenie malucha jest przygotowanie koktajli. Możesz przygotować mieszanki warzywne lub owocowe. Z dodatkiem jogurtu, mleka lub lodów z pewnością będą dla dziecka bardziej apetyczne, niż świeże owoce pokrojone w plasterki. Pyszne koktajle przygotujesz za pomocą blendera kielichowego lub ręcznego.

Wspólne gotowanie

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego twojemu maluchowi spodoba się zabawa w gotowanie. Wspólne przygotowanie posiłków i przydzielenie maluchowi konkretnych zadań będzie dobrą zabawą i zaostrzy apetyt. Ponadto dzięki temu dziecko będzie rozwijało zdolności manualne i poczuje się pewniej siebie. Warto spróbować wspólnego gotowania, bo nawet jeśli oznacza to więcej sprzątania, może przekonać twoje dziecko do jedzenia.

Ogranicz przekąski

Jeśli pomiędzy posiłkami twoja pociecha zajada chrupki kukurydziane, słodycze lub inne przekąski, gdy nadejdzie pora regularnego posiłku, zapewne maluch nie będzie głodny. Dlatego jeśli w trakcie obiadu cała porcja nie znika z talerzyka, ogranicz przekąski.

Jak jeszcze można skutecznie zachęcić dziecko do jedzenia? Dobrym sposobem jest podawanie mniejszych porcji – talerz wyładowany po brzegi warzywami lub zupą może skutecznie zniechęcić malucha. Warto postawić też na różnorodność i o ile to możliwe, podawać dziecku każdego dnia zróżnicowane potrawy, aby nie zdążyło się nimi znudzić. Ponadto popędzanie dziecka przy jedzeniu również nie jest dobrym pomysłem. Natomiast jeśli twoja pociecha zdecydowanie nie lubi jakiegoś warzywa czy mięsa, nie zmuszaj go do ich zjedzenia. Stosując te proste triki, możesz skutecznie zachęcić dziecko do jedzenia i w rezultacie jedzenie będzie przyjemnością dla wszystkich członków rodziny.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz