„Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób, w jaki dotąd budowałaś relacje, nie działa?” – recenzja
Dobrze układający się, harmonijny związek to marzenie ogromnej większości z nas. Oglądając romantyczne filmy i słuchając sentymentalnych piosenek, tworzymy w głowie obraz idealnej relacji, w której zakochani w sobie ludzie pragną tego samego i nie widzą poza sobą świata. Prawda jest jednak inna – nasze relacje opierają się głównie na kompromisach, a różnice między kobietą i mężczyzną wcale nie ułatwiają ich budowania.
Autorka prezentowanej tu książki (dostępnej także jako audiokonferencja na płycie CD) w przejrzysty sposób prezentuje kobiecy punkt widzenia odnośnie wiązania się z drugą osobą, choć nie brak tu też uwag na temat męskiego poglądu na ten temat. Podstawowym motywatorem kobiety do budowania związku są uczucia, zaś mężczyzna wyżej od nich ceni sobie wolność. I im bardziej kobieta chce go przy sobie zatrzymać, z tym większym oporem się spotyka…
Beata Kołodziej pokazuje jednak, że mądrymi sposobami można uniknąć nieporozumień na polu damsko-męskim i zbudować trwałą, satysfakcjonującą oboje partnerów relację, w której każde ma swoją przestrzeń do rozwoju, a różnice między nimi nie prowadzą do konfliktów i rozstań, ale pozwalają wspaniale się uzupełniać. W przystępny sposób tłumaczy kwestie psychologiczne i objaśnia tajniki skutecznej komunikacji między kobietą i mężczyzną, popierając je przykładami z życia codziennego, które przemawiają do wyobraźni i dają się skutecznie zapamiętać.
Czytając tę świetnie napisaną książkę skończymy wreszcie z naiwną wiarą w to, że gdzieś tam czeka na nas rycerz na białym koniu, skrojony dokładnie pod nasze wymagania(!) i gotowy na każde skinienie. Gdy spotyka się dwoje zainteresowanych sobą ludzi, to dopiero tworzy się pole do pracy nad relacją, w której trzeba pogodzić dwa odrębne wyobrażenia na temat życia, systemy wartości i całe spektrum ludzkich cech, które nie zawsze są odbierane przez drugą stronę jako zalety. Jak więc sprawić, by tak różne charaktery wytrzymały ze sobą, a dodatkowo uniknąć niszczącej walki o dominację w związku?
„Królowa czy niewolnica?” – to nieco przekorny tytuł. Kim chciałabyś być w związku? A jak widzisz swoją obecną rolę? Autorka ma na ten temat ciekawy pogląd – warto go poznać i skonfrontować z tym, co dzieje się w wielu związkach, zwłaszcza tych przechodzących mniejszy lub większy kryzys. Może to być klucz do rozwiązania istotnych problemów i uniknięcia radykalnych decyzji…
Zapewne każda z nas kiedyś przeżyła rozczarowanie swoim związkiem, a wchodzenie w kolejne relacje również kończyło się porażką. Ale czy zawsze łatwo było nazwać problem i przeanalizować go tak, by wyciągnąć pouczające wnioski i następnym razem nie popełnić tych samych błędów? Zachęcam do lektury tego ciekawego i pełnego życiowej prawdy poradnika, z którego dowiecie się m.in., jak to naprawdę jest z racją w związku, jak spowodować, by nasz mężczyzna robił dokładnie to, czego od niego oczekujemy i czego absolutnie nie robić, jeśli chcemy zatrzymać mężczyznę przy sobie i sformalizować nasz związek. Warto też wiedzieć, kiedy lepiej jest nie kontynuować związku za wszelką cenę – autorka poświęca więc nieco uwagi również kwestii tak częstej dziś samotności, która nie zawsze wynika z wyboru, ale czasem bywa mniej mniej niszcząca dla kobiety niż toksyczny związek…
Do książki jest dołączony notatnik zawierający 7-dniowy program rozwojowy, który skłania do refleksji nad sobą i związkiem oraz zachęca do pracy nad problemowymi kwestiami, które sprawiają, że nasza relacja staje się trudna. Krótkie pytania i polecenia pozwalają trafnie zdiagnozować sytuację w związku i prowadzą krok po kroku do wdrożenia dobrych nawyków, które poprawiają atmosferę w nim.
Książka Beaty Kołodziej to świetna lektura na letnie popołudnie, która w dodatku może zupełnie odmienić Wasze życie i perspektywę patrzenia na relacje damsko-męskie, nawet jeśli jesteście już ze sobą 5, 10 czy więcej lat. Przeczytałam ją jednym tchem i polecam jako wartościowy poradnik wszystkim zaprzyjaźnionym ze mną kobietom!
Aga
Książka jest dostępna tutaj: RTCK.pl