Kriolipoliza to jeden z najskuteczniejszych zabiegów stosowanych w redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Wykorzystuje fakt, że komórki tłuszczowe są wyjątkowo wrażliwe na działanie niskich temperatur . Pod wpływem kontrolowanego chłodzenia ulegają krystalizacji i stopniowo są usuwane z organizmu przez naturalne procesy metaboliczne. Mimo, że ryzyko powstania powikłań jest bardzo niskie, a skutki uboczne kriolipolizy są zwykle łagodne i szybko ustępują przed przystąpieniem do zabiegu warto wiedzieć co wpływa na bezpieczeństwo tego zabiegu.
Bezpieczeństwo zabiegu kriolipolizy
Rozważając wykonanie zabiegu kriolipolizy trzeba być świadomym, że nie jest to metoda leczenia otyłości czy nadwagi. Traktujemy ją wspomagająco, jako metodę modelowania sylwetki, która pomaga zredukować lokalnie zgromadzone depozyty tłuszczowe w takich obszarach jak : dolna partia brzucha, bryczesy, boki, uda wewnętrzne, obszar nad kolanami, klatka piersiowa u mężczyzn. Z uwagi na mechanizm działania i powstanie stanu zapalnego nie zalecam wykonywania kriolipolizy na kilka obszarów, w krótkim okresie czasu.
Na bezpieczeństwo zabiegu wpływa wiele czynników. Oto najważniejsze z nich:
- Jakość urządzenia : Zabieg powinien być wykonany certyfikowanym urządzeniem medycznym spełniającym standardy bezpieczeństwa i regularnie serwisowanym.
- Kwalifikacja do zabiegu : Przed przystąpieniem do zabiegu niezwykle ważne jest dokładne wykluczenie przeciwwskazań i zebranie wywiadu zdrowotnego. Terapeuta wykonujący zabieg powinien również ocenić obszar zabiegowy i dokonać kwalifikacji. Nie każdy kwalifikuje do kriolipolizy np. Pacjenci z otrzewną tkanką tłuszczową, zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej lub nierealnymi oczekiwaniami.
Kriolipoliza nigdy nie zastąpi zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej !
- Przestrzeganie zaleceń okołozabiegowych : Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak w trakcie trwania całej terapii należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, wprowadzenie diety niskowęglowodanowej, unikanie alkoholu, niejedzeniu przez 2-4h po zabiegu.
- Kwalifikacje zabiegowca: Zabieg powinien być wykonany przez wykwalifikowanego terapeutę
– > Obecnie dwie najpopularniejsze techniki kriolipolizy to :
- Dynamiczne głowice manualne: w tej technice operator ręcznie przesuwa głowicę po obszarze zabiegowym stale kontrolując nacisk, ruch głowice i temperaturę
- Aplikatory statyczne: w tej technice głowica umieszczana na jest na wybranym obszarze i działa na zasadzie zassania tkanki tłuszczowej
W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie stosujemy jedynie głowice dynamiczne. Jest to bezpieczna opcja, która pozwala na precyzyjne dostosowanie zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Oto kilka korzyści wynikających z użycia głowic manualnych podczas kriolipolizy:
- Obserwacja zachowania skóry w trakcie zabiegu : głowice manualne pozwalają operatorowi na dokładną kontrolę i obserwację reakcji skóry podczas zabiegu. Umożliwia to dostosowanie parametrów chłodzenia i minimalizuje ryzyko ewentualnych nieprawidłowości.
- Większa kontrola nad procesem chłodzenia : operator może dostosować nacisk i ruch głowicy, co wpływa również na komfort pacjenta. Precyzyjna kontrola procesu chłodzenia jest kluczowa dla skuteczności zabiegu.
- Dobranie dowolnego kształtu opracowywanego obszar: głowice manualne pozwalają na opracowanie różnych obszarów ciała, w tym męskiej klatki piersiowej czy tzw. „bryczesów”.
- Stopniowe usuwanie tkanki tłuszczowej : terapie obejmuje serię 4-6 zabiegów wykonywanych co 2 tygodnie : głowice manualne umożliwiają stopniowe redukowanie tkanki tłuszczowej, minimalizując stan zapalny.
- Zminimalizowane ryzyko PAH (paradoksalny przyrost tkanki tłuszczowej) : ograniczone ryzyko powikłań
Możliwe skutki uboczne i powikłania kriolipolizy
Najczęściej występującymi przewidywanymi skutkami ubocznymi po kriolipolize Cryo Tshock są zaczerwienienie i obrzęk. Występują u większości Pacjentów i są naturalną reakcją na działanie zimnem i zniszczenie komórek tłuszczowych. Ustępują do 48h. Czasami pojawia się uczucie odrętwienia w obszarze zabiegowym i tkliwość na kolejny dzień po zabiegu.
Niestety rzadko mówi się o powikłaniach po kriolipolizie. Mimo, że zdarzają się niezwykle rzadko ryzyko ich wystąpienia jest wpisane w ten zabieg. Takim powikłaniem może być paradoksalny przerost tkanki tłuszczowej, który oznacza, że komórki tłuszczowe nie zostają zniszczone , a przeciwnie dochodzi do przerostu tkanki tłuszczowej. Ryzyko jest bardzo niewielkie (mniej niż 1 % przypadków), ale należy mieć jego świadomość.
W tym miejscu pragnę zaznaczyć, że choć kriolipoliza zaliczana jest do zabiegów bezinwazyjnych to jednak faktycznie wprowadza pewne zmiany w ciele. Aby zminimalizować ryzyko powikłań należy przestrzegać zaleceń.
Dyplomowany Kosmetolog
JESTSET CLINIC WARSZAWA
Joanna Kołodziej