Kosmetyki naturalne – kiedy faktycznie są naturalne?
W ostatnich latach kosmetyki naturalne cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Są one postrzegane jako zdrowsza, bezpieczniejsza i przyjaźniejsza dla środowiska naturalnego alternatywa dla tradycyjnych produktów. Czym tak naprawdę są kosmetyki naturalne? Jak je rozpoznać i czy rzeczywiście są one atrakcyjniejszą opcją?
Czym są kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne to produkty pielęgnacyjne formułowane z wykorzystaniem składników pochodzenia naturalnego, takich jak oleje roślinne, woski, ekstrakty ziołowe i wody kwiatowe. Charakteryzuje je minimalna obecność syntetycznych składników, a jeśli już się pojawią, to powinny być one bezpieczne dla skóry i środowiska. Producentów kosmetyków naturalnych cechuje transparentność w kwestii pochodzenia składników oraz procesu produkcji. Kosmetyki te często są wolne od substancji takich jak parabeny, ftalany, SLS (sodium lauryl sulfate) czy sztuczne barwniki i substancje zapachowe.
Proces produkcji kosmetyków naturalnych także jest ważny. Obejmuje on zazwyczaj metody, które są zrównoważone i mają minimalny wpływ na środowisko, co może obejmować wykorzystanie energii odnawialnej, ograniczenie zużycia wody oraz unikanie testowania na zwierzętach.
Kosmetyki naturalne a kwestie prawne
Jednym ze skutecznych sposobów na zidentyfikowanie kosmetyków naturalnych jest ich certyfikacja, która potwierdza, że są one faktyczne naturalne i wyprodukowane zgodnie z zasadami zróżnicowanego rozwoju i poszanowaniem środowiska naturalnego. Wśród popularnych certyfikatów kosmetyków naturalnych, można wymienić:
- ECOCERT – jest to organizacja, która certyfikuje zarówno kosmetyki naturalne, jak i organiczne, dzieląc je na dwie kategorie: „kosmetyk ekologiczny” oraz „kosmetyk ekologiczny i organiczny”. Dla obydwu kategorii minimalny udział surowców naturalnych i pochodzenia naturalnego wynosi 95%, a dla kosmetyku ekologicznego i organicznego minimum 10% wszystkich surowców i minimum 95% zastosowanych substancji roślinnych musi być certyfikowanych jako organiczne,
- COSMOS – jest to standard certyfikacji obecnie przyjmowany przez pięć najbardziej znanych jednostek certyfikujących w Europie, które przed 2010 rokiem bazowały na indywidualnych, różniących się od siebie, definicjach kosmetyku naturalnego,
- BDIH – organizacja ta certyfikuje jedynie kosmetyki naturalne, nadając im znak „Certified Natural Cosmetic”. Produkt taki musi spełniać wszystkie kryteria, ale nie wymaga procentowej zawartości substancji naturalnych oraz certyfikowanych surowców organicznych.
Certyfikaty kosmetyków naturalnych i organicznych są ważne, ponieważ umożliwiają konsumentom dokonanie świadomego wyboru opartego nie tylko na ich ograniczonej wiedzy, ale także na wiedzy specjalistów i autorytecie poważnych instytucji certyfikujących.
W Polsce i na świecie obowiązują różne standardy certyfikacji kosmetyków naturalnych. Przykładowo, w Polsce wytyczne Norm 16128 obejmują deklarację marketingową i etykietowanie kosmetyków naturalnych, zasady tworzenia, oraz praktyczne wyliczenia na przekładach formuł kosmetycznych.
Na co uważać kupując kosmetyki naturalne?
Kupując kosmetyki naturalne, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby upewnić się, że produkty są autentyczne i spełniają Twoje oczekiwania, mianowicie:
- skład – przed zakupem warto zapoznać się ze składem produktu a także przeprowadzić próbę alergiczną. Warto bowiem pamiętać, że kosmetyki naturalne również mogą uczulać,
- certyfikacja – warto sprawdzić czy wybrane przez nas kosmetyki naturalne posiadają certyfikaty od renomowanych organizacji certyfikujących,
- opinie innych konsumentów – warto sprawdzić recenzje i opinie innych konsumentów, aby dowiedzieć się czy dany produkt spełnia obietnice producenta,
- rozważenie zakupu zestawu kosmetyków naturalnych – może to być dobry pomysł na to, by wypróbować różne produkty i znaleźć te, które najlepiej odpowiadają potrzebom.