Korzyści ze stosowania kosmetyków naturalnych | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Korzyści ze stosowania kosmetyków naturalnych

19 lutego 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kosmetyki naturalne w ostatnim czasie zyskały ogromną popularność, a na rynku pojawiło się wiele nowych marek. Wpisują się one doskonale w szerszy kontekst propagowanego na całym świecie zdrowego stylu życia. Posiadają jednak jednocześnie wiele cennych i wyjątkowo ważnych właściwości, o których warto pamiętać. Poznajmy najważniejsze z nich.

Natural Spa Cosmetics

W niniejszym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat zalet stosowania kosmetyków naturalnych (źródło). Oto najważniejsze z nich:

Bezpieczne dla skóry wrażliwej

Wspólnym zmartwieniem wielu kobiet ze skórą wrażliwą jest stosowanie makijażu, by nie pogorszył on istniejących już problemów. Na szczęście dostępne obecnie na rynku produkty kosmetyczne bardzo często wykonane są z organicznych składników, które dostarczają użytkownikowi wielu cennych korzyści. Naturalna formuła tego typu kosmetyków nie podrażnia skóry i jest wystarczająco delikatna do codziennego stosowania. Zastosowane składniki powinny pochodzić ze źródeł naturalnych oraz upraw ekologicznych. Bardzo często dzięki korzystaniu z naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych można uniknąć wysypki, świądu, zaczerwienienia i reakcje alergicznych.

Brak parabenów i innych silnych chemikaliów

Parabeny to niezwykle popularne i chętnie wykorzystywane w kosmetykach drogeryjnych środki konserwujące. Chociaż pozwalają one na przedłużenie trwałości produktów, mogą powodować pewne szkody dla organizmu. Obecnie badanym skutkiem ubocznym jest ich właściwość naśladowania funkcji estrogenów. Niektóre z parabenów podejrzane są o powodowanie raka sutka, wątroby i osłabienie układu immunologicznego. Kosmetyki naturalne wytwarzane są bez stosowania takich składników jak parabeny.

Nie drażnią skóry

Nawet u ludzi, którzy nie cierpią z powodu szczególnie wrażliwej skóry, mogą wystąpić pewne problemy z powodu stosowania niewłaściwych kosmetyków. Mogą one powodować nadmierną suchość, swędzenie i zaczerwienienie, a nawet stać się bodźcem do poważniejszych problemów skórnych. Osoby, cierpiące z powodu egzemy i różnego rodzaju stanów zapalnych skóry, są szczególnie podatne na różnego typu podrażnienia. Naturalne składniki kosmetyków organicznych wykazują delikatne działanie, nawet gdy makijaż noszony jest przez cały dzień. Dzięki temu skutecznie zapobiega się podrażnieniom skóry.

Doskonale odżywiają

Podobnie jak wiele innych produktów wykonanych z organicznych składników, naturalne kosmetyki mogą pomóc w zapewnieniu skórze dodatkowego odżywienia. Powszechnie stosuje się różnego rodzaju wyciągi i ekstrakty roślinne z witaminą E, oczar, olej kokosowy itp., które uznawane są za szczególnie korzystne dla zdrowia i wyglądu skóry. Ekologiczne produkty pielęgnacyjne są również pełne antyoksydantów, które mogą pomóc odeprzeć pierwsze oznaki starzenia się skóry lub po prostu utrzymać skórę w dobrej kondycji.

Nie są testowane na zwierzętach

Wiele produktów kosmetycznych, które przechodzą przez normalne procesy produkcji, wciąż poddawanych jest testom na zwierzętach. Nie tylko to praktyki dość okrutne, ale także zagrażające zdrowiu i życiu tych stworzeń. Przy produkcji naturalnych kosmetyków nie korzysta z badań na zwierzętach, ponieważ wiadomo, że stosowane w nich składniki są w pełni bezpieczne dla ludzi.

Nie powodują starzenia się skóry

Popularne w sklepach kosmetyki drogeryjne zawierają wiele różnych składników, w tym substancji chemicznych, wypełniaczy, konserwantów i sztucznych barwników. Chociaż nie każdy musi być na nie uczulony, stosując je regularnie, można szybciej doprowadzić do starzenia skóry. Codzienne stosowanie makijażu z tymi wszystkimi składnikami może prowadzić do suchości, powstawania drobnych linii mimicznych, a nawet zmarszczek. W przypadku stosowania produktów ekologicznych takiego zagrożenie nie występuje.

Brak drażniącego zapachu

Ponieważ większość tradycyjnych produktów do makijażu wytwarza się z zastosowaniem środków syntetycznych, są one zazwyczaj perfumowane, w celu zamaskowania oryginalnego zapachu. Z tego powodu wiele kosmetyków drogeryjnych cechuje się silnym zapachem, który czasem może być irytujący.

Problem ten jest szczególnie ważny dla osób cierpiących na astmę, zapalenie zatok, migreny i problemy z oddychaniem. Mogą być one podatne na nieprzyjemne doznania związane z kontaktem z perfumowanymi produktami. Z drugiej strony, produkty naturalne mają zwykle znacznie łagodniejsze zapachy. Mogą zawierać także olejki eteryczne o zapachach, które są wykorzystywane do aromaterapii. Zamiast być irytującym, zapach naturalnych produktów może być relaksujący i leczniczy.

Zapewniają mniej ekspozycji na toksyny

Oprócz żrących chemikaliów, wiele wytwarzanych produktów zawiera również rtęć, arsen i kadm, a to tylko niektóre z rzeczy, które okazują się być obecne w produktach kosmetycznych. Długotrwałe narażenie na działanie tych toksyn może powodować negatywne skutki uboczne. W tym względzie warto być szczególnie ostrożnym w przypadku kosmetyków z Ameryki, gdzie przepisy regulujące stosowanie niektórych składników są bardzo liberalne (źródło). Do produkcji tego typu naturalnych produktów kosmetycznych nie wykorzystuje się tego typu związków.

Nie zatykają porów

Często występującym problemem wielu kosmetyków jest podatność na zapychanie porów skóry, co uniemożliwia jej oddychanie. Może to być przyczyną trądziku, jak i wielu innych schorzeń dermatologicznych. Podczas gdy pory się zatykają, stają się pożywką dla bakterii i zakażeń prowadzących do wyprysków.

Z reguły naturalne produkty nie odkładają się w porach i mogą być łatwo usunięte lub zmyte, pozostawiając skórę i pory wolne od wszelkich substancji, które mogą je zablokować. Nawet przy codziennym użytkowaniu, naturalne kosmetyki pozwalają skórze oddychać.

Dają większe bezpieczeństwo dla środowiska

Wiele syntetycznych i chemicznych składników, stosowanych do wytwarzania tradycyjnych kosmetyków, wpływa również na środowisko. Produkty uboczne procesu produkcyjnego mogą być szkodliwe dla warstwy ozonowej, powietrza, czy wód gruntowych.

Dzięki stawianiu na kosmetyki naturalne wszyscy zyskują. Ludzie, zwierzęta i środowisko są oszczędzeni przed szkodliwym działaniem toksycznych chemikaliów.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Pościel dla chłopca
Warto przy zakupie poscieli kierować się zainteresowaniem chłopca np.jeśli lubi piłkę nożną...
Inspiracje świąteczne
Internet jest niewyczerpanym źródłem inspiracji. Blogi tematyczne,Instagram czy Facebook obfitują w pomysły na świąteczne...
Mało znane miejsca do zwiedzenia w …
Poznaniacy jednak mogą pochwalić się tym, że do ich centrum przylega pokaźnych rozmiarów… jezioro....
Jak zadbać o skórę na szyi?
Myj szyję i dekolt przy pomocy chłodnej wody, aby pobudzić krążenie i poprawić napięcie...