Korekcja astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych

13 listopada 2018, dodał: EKSPERTKA

Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Osoba, która boryka się z tego typu schorzeniem, widzi przedmioty niewyraźnie, a odczucie to można porównać do „zamglenia” obrazu. U zdrowej osoby promienie świetlne, trafiając do oka, skupiają się w jednym miejscu na siatkówce. W przypadku astygmatyzmu promienie skupiają się nie w jednym, a w dwóch miejscach. W efekcie obraz nie jest dobrze zogniskowany i odbiorcy jawi się jako nieostry.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Przyczyną astygmatyzmu jest kształt rogówki. To właśnie on wpływa na nierównomierne odbijanie się promieni świetlnych przez płaszczyznę oka. Poprawna rogówka ma sferyczny charakter. Oznacza to, że swoim kształtem przypomina wycinek kuli. W przypadku astygmatyzmu jej kształt można porównać bardziej do piłki rugby. Warto zaznaczyć, że aż 98 procent przypadków astygmatyzmu wynika z wadliwej budowy rogówki. Pozostałe przypadki dotyczą nieprawidłowej budowy siatkówki oka.

Rodzaje astygmatyzmu

Rozróżnia się dwa rodzaje astygmatyzmu. Różni je ułożenie osi układu optycznego. Pierwszym rodzajem i zarazem występującym najczęściej jest astygmatyzm regularny. W przypadku tego schorzenia osie optyczne w oczach mają identyczny układ. Z kolei astygmatyzm nieregularny charakteryzuje się tym, że istnieje wiele osi optycznych. Najczęściej jest on następstwem uszkodzenia rogówki powstałego na skutek wypadku lub wiąże się z nierównomierną wypukłością rogówki. Do przyczyn astygmatyzmu, oprócz wypadków, zaliczyć można przebyte stany zapalne oraz operacje oka. Często towarzyszy nadwzroczności oraz zaawansowanej krótkowzroczności.

W jaki sposób korygować astygmatyzm?

Nieskorygowany astygmatyzm może przyczynić się do dużego dyskomfortu. Oprócz niewyraźnego widzenia, osoba cierpiąca na to schorzenie może skarżyć się również na uporczywe bóle głowy a nawet na podrażnienie spojówek.

Idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z astygmatyzmem, są soczewki toryczne. Zostały zaprojektowane w taki sposób, że korygują niewyraźne widzenie, które wynika z nieprawidłowej krzywizny siatkówki lub rogówki. Soczewka toryczna różni się od zwykłej soczewki tym, że posiada różne moce refrakcyjne, zarówno w przekroju pionowym, jak i poziomym. Osoby zmagające się z astygmatyzmem mogą znaleźć kilka rodzajów soczewek, które znacznie podwyższają komfort ich życia, sprawiając, że widziany obraz będzie idealnie ostry. W zależności od czasu i trybu użytkowania można wymienić toryczne soczewki jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne.

Wybieramy jednodniowe soczewki toryczne

Do jednodniowych soczewek torycznych zalicza się Acuvue 1-Day Moist for Astigmatism, należące do wiodącej marki Acuvue od Johnson & Johnson. Cechuje je wysoka wygoda użytkowania – każdego dnia użytkownik zakłada nową parę soczewek, a wieczorem nie musi martwić się o ich pielęgnację, bowiem wyrzuca się je do kosza. Do stworzenia tego modelu soczewek wykorzystano technologię LACREON. Pozwala ona na długotrwałe nawilżenie soczewki, nawet podczas wielu godzin noszenia. Z kolei system czterostrefowej stabilizacji gwarantuje wygodę podczas noszenia; soczewka pozostaje na swoim miejscu i nie przemieszcza się nawet podczas mrugania. Dodatkowo technologia ta ułatwia zakładanie soczewek, bowiem soczewka od razu idealnie dopasowuje się do oka i w tym idealnym położeniu znajduje się aż do momentu, gdy zdecydujemy się ją zdjąć. Osoby, którym zależy nie tylko na korekcji astygmatyzmu, ale też na ochronie oczu przed promieniowaniem, ucieszy fakt, że soczewki Acuvue 1-DAY Moist for Astigmatism skutecznie blokują promieniowanie UVB (w 98%) oraz UVA (w 85%). Wybierając ten model można mieć więc pewność, że gruntownie dbamy o narząd wzroku.

Nasza propozycjaSoczewki Acuvue 1-Day Moist for Astigmatism w Szkla.com

Wybieramy dwutygodniowe soczewki toryczne

Acuvue Oasys for Astigmatism to model soczewek, które można nosić przez okres dwóch tygodni. Są one produkowane przez firmę Johnson & Johnson. Stworzone zostały z materiału Senofilcon A. Jego nowoczesna formuła, działając w połączeniu z technologią HYDRACLEAR Plus, zapewnia wysokie nawodnienie soczewki (zawartość wody wynosi 38%) oraz elastyczność przez długi czas. Soczewki charakteryzują się wysokim parametrem Dk/t, równym 129. Również w tym przypadku liczyć możemy na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem – dwutygodniowe soczewki Acuvue Oasys for Astigmatism zabezpieczają przed promieniami UVA (96%) oraz UVB (99%). Warto podkreślić, że rozwiązanie to charakteryzuje się dużą uniwersalnością – mogą być noszone zarówno w systemie dwutygodniowym (w tym przypadku soczewki zdejmujemy na noc) oraz w tygodniowym systemie ciągłym, a więc bez zdejmowania soczewek do spania.

Nasza propozycjaSoczewki Acuvue Oasys for Astigmatism w Szkla.com

Wybieramy miesięczne soczewki toryczne

Produkowane przez Bausch&Lomb, miesięczne soczewki toryczne PureVision 2 HD for Astigmatism przeznaczone są do noszenia dziennego. Wyraźne widzenie przy słabym oświetleniu jest dla astygmatyków szczególnie trudne. Z tym modelem soczewek, użytkownik będzie mógł cieszyć się doskonałą jakością obrazu nawet w takich wymagających warunkach. Na komfort widzenia wpływa nie tylko bardzo dobre nawodnienie soczewki oraz wysoka transmisyjność tlenu, ale też cienka budowa. Dzięki tym cechom soczewki korygują typowe dla astygmatyzmu odblaski czy rozmazujący się oraz, będąc przy tym niewyczuwalne dla oka.

Nasza propozycjaSoczewki PureVision 2 HD for Astigmatism w Szkla.com

Soczewki toryczne dla osób po 45 roku życia

Astygmatycy po 45 roku życia mogą także stosować korekcję przy pomocy soczewek, a to wszystko dzięki soczewkom torycznym progresywnym. Proclear Multifocal Toric to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, dostępnych obecnie na rynku. Za ich produkcję odpowiada Cooper Vision, będący jednym z liderów branży optycznej.

Wraz z wiekiem przedmioty obserwowane z bliska wydają się coraz bardziej zamazane. Jest to naturalne i nieuniknione zjawisko, wynikające ze starzenia się oka. Na skutek prezbiopii, soczewka oka traci swoją elastyczność, mechanizm akomodacji zostaje zaburzony, a czytanie zaczyna sprawiać coraz więcej problemów. W efekcie, aby zobaczyć wyraźnie przedmiot, musimy go odsunąć od oczu na znaczą odległość.

Na szczęście, dzięki Proclear Multifocal Toric również osoby po 45 roku życia mogą cieszyć się ostrym obrazem, bowiem soczewki te zapewniają wyraźne widzenie w każdej odległości. Wykorzystano tutaj technologię PC Technology™, dzięki której Proclear Multifocal Toric wyjątkowo długo pozostają doskonale nawodnione. Świetnie sprawdzą się więc nawet u osób szczególnie wymagających, które borykają się z problemem suchego oka. Soczewki Proclear Multifocal Toric to doskonała alternatywa dla okularów progresywnych. Pozwalają na zachowanie aktywnego trybu życia oraz nie utrudniają uprawiania sportów.

Nasza propozycja – Soczewki Proclear Multifocal Toric w Szkla.com

Podsumowanie

Wobec dostępnych na rynku różnorodnych soczewek torycznych, ich dobór w zależności od czasu użytkowania nie nastręcza żadnych problemów. Zastosowane rozwiązania technologiczne sprawiają, że noszenie soczewek torycznych staje się nie tylko komfortowe, ale również w pełni bezpieczne. Użyte systemy stabilizacji zapewniają najwyższą jakość korekcji, nawet u osób aktywnych fizycznie. Także osoby po 45 roku życia nie muszą rezygnować z korekcji soczewkami kontaktowymi, kosztem niedoskonałej korekcji okularowej, wymagającej użycia osobnych okularów do dali i bliży.

Bez wątpienia warto zaufać soczewkom torycznym, o czym powinien przekonać się każdy astygmatyk.

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Oryginalna elegancja - różowe złoto i kwiatowe motywy na tarczy!
Cena:
390 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
STOP