Koreańskie rytuały pielęgnacji twarzy

15 kwietnia 2021, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Która z pań nie chce wyglądać jak modelka? Wiele z nas pragnie posiadać cerę jak u Azjatek – piękną i gładką skórę twarzy pozbawioną wszelkich niedoskonałości. Podpowiadamy, co należy zrobić, aby posiadać taką nieskazitelną, perfekcyjnie rozświetloną cerę jak z obrazka. Podpowiadamy również po jakie kosmetyki sięgać, aby osiągnąć ten efekt.

 

Skrupulatność, dokładność, precyzja – te słowa najtrafniej określają koreański sposób pielęgnacji cery. Koreańska filozofia pielęgnacji nie jest prosta i minimalistyczna, a wręcz przeciwnie bazuje na 10 przemyślanych etapach pielęgnacji, z których każdy jest ważny i ma swoje uzasadnienie. Dodatkowo do każdego z etapów wykorzystuje się kosmetyki z bogatym składem, o aktywnym działaniu. Duże znaczenie ma też sposób ich aplikacji oraz przestrzeganie kolejności poszczególnych etapów. By osiągnąć sukces, potrzeba regularności i odpowiednich kosmetyków – to jedyne skuteczne sposoby na idealnie gładką cerę. Kluczowe znaczenie mają codzienne rytuały, będące odzwierciedleniem mądrej filozofii autentycznego dbania o skórę.

Krok 1.  Oczyszczanie cery

Najważniejszym krokiem pielęgnacji koreańskiej jest dokładny demakijaż i oczyszczenie skóry. Podstawą prawidłowej pielęgnacji twarzy jest jej oczyszczanie z makijażu oraz zanieczyszczeń. Jest to etap pielęgnacji, który pozwala na skuteczne działanie innych kosmetyków. Najpierw należy za pomocą kosmetyków do demakijażu zmyć makijaż z twarzy i usunąć wszystkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Warto w pierwszej kolejności zmyć makijaż oczu i ust za pomocą płynu dwufazowego, a następnie zająć się oczyszczaniem cery olejkiem myjącym. Olejki myjące nie tylko doskonale radzą sobie z usunięciem makijażu i oczyszczeniem skóry z całodziennych zanieczyszczeń, ale też zmiękczają, nawilżają i odżywiają skórę, łagodzą podrażnienia i wspomagają jej regenerację. Do demakijażu przy pomocy olejków możemy zastosować olejek kokosowy, różany lub ryżowy. Dostępne są również specjalne preparaty stanowiące połączenie wielu olejów o różnych właściwościach.

Krok 2. Oczyszczanie cery kosmetykiem na bazie wody

Po demakijażu należy umyć skórę twarzy, szyi i dekoltu kosmetykiem na bazie wody zawierającym w składzie łagodne środki myjące. Kosmetykami na bazie wody są pianki, żele i płyny do mycia. Ich nakładanie i rozsmarowywanie warto przeprowadzić używając aplikatorów, specjalnych gąbek lub silikonowych szczoteczek, aby nie przenosić bakterii z rąk na skórę twarzy. Jest to ważny krok, gdyż pozostawione resztki mogą prowadzić do zatykania porów. Ich aplikację warto też połączyć z delikatnym masażem. Już po tym etapie skóra twarzy jest nawilżona, gładka i nie podrażniona.

 

Krok 3. Eksfoliacja

Po oczyszczaniu cery przychodzi czas na złuszczanie martwych komórek naskórka. Kosmetyk peelingujący nie tylko wygładza cerę, ale także poprawia jej koloryt i odblokowuje pory, dzięki czemu zmniejsza ryzyko pojawiania się niedoskonałości. Odpowiednio dobrany peeling wyrównuje teksturę skóry, usuwa suche skórki i nadaje cerze zdrowego blasku oraz wspiera odnowę skóry. Dodatkowo dzięki właściwościom głęboko oczyszczającym i złuszczającym przygotowuje skórę twarzy do dalszych zabiegów, czyli sprawia, że lepiej wchłania ona składniki zawarte w kremach i maseczkach. Peeling do codziennego stosowania nie powinien być zbyt agresywny. Warto, aby stosować możliwie najbardziej delikatne produkty, a po mocniejsze sięgać raz w tygodniu, zawsze odpowiednio dobierając je do potrzeb swojej skóry.

Krok 4. Tonizowanie

Tonizowanie skóry przywraca skórze prawidłowy poziom pH, odświeża, koi i nawilża skórę. Do tonizacji można używać toniku lub hydrolatu dobranego do rodzaju skóry. Koreańskie firmy kosmetyczne często skupiają się na kosmetykach o działaniu antyoksydacyjnym, zapobiegającym procesom starzenia się skóry. Hydrolaty, czyli wody kwiatowe mogą z powodzeniem zastąpić tonik. Są bardzo delikatne i mają pH zbliżone do naturalnego odczynu skóry. Można je śmiało stosować w okolicach oczu i w przypadku skóry wrażliwej. Zadaniem toniku/hydrolatu jest też przygotowanie skóry do wchłonięcia substancji nawilżających. Należy unikać toników z alkoholem, które mogą przesuszać skórę i powodować nieprzyjemne uczucie ściągnięcia.

 

Krok 5. Nawilżanie esencją

Esencja jest nazywana sercem koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego. Esencja to kosmetyk będący intensywniejszą wersją toniku, a jednocześnie mniej skoncentrowaną formą serum. Esencja posiada płynną konsystencję i bogaty skład. Koreańskie esencje zawierają w składzie substancje nawilżające, antyoksydanty, witaminy i minerały, substancje poprawiające koloryt skóry i nadające jej młodzieńczego blasku. Esencja bogata w składniki odżywcze doskonale przenika do głębszych warstw i świetnie odżywia skórę po całym dniu. A czasami może też być wsparciem w ciągu dnia w razie potrzeby nawodnienia czy odświeżenia skóry. Esencje nie są u nas kosmetykami popularnymi dlatego znajdziemy je głównie w ofercie producentów kosmetyków koreańskich. Dostępne są zarówno esencje do twarzy w formie zbliżonej do klasycznego toniku do przemywania skóry za pomocą płatka kosmetycznego, w olejkowych ampułkach i w spreju czy lekkiej mgiełce.

Krok 6. Serum dobrane do potrzeb cery

Serum jest najbardziej skoncentrowanym, aktywnie działającym kosmetykiem, który powinien być dobierany do aktualnych potrzeb skóry. Siła skoncentrowanych składników jest w stanie w bardzo krótkim czasie poprawić kondycję skóry. Serum, ampułki, wszelkiego rodzaju koncentraty mogą służyć nawilżaniu, rozjaśnianiu, wyrównaniu kolorytu skóry, jej regeneracji, łagodzeniu stanów zapalnych, wygładzaniu zmarszczek. Olejowe serum dostarcza skórze cennych kwasów tłuszczowych, które skutecznie wspierają płaszcz lipidowy naskórka. Dzięki ich działaniu skóra twarzy jest lepiej nawilżona, co przeciwdziała powstawaniu niedoskonałości. Kwas hialuronowy w serum intensywnie nawilża skórę od wewnątrz, ujędrniając ją – jest doskonały do pielęgnacji suchej skóry.

 

Krok 7. Maseczka w płachcie

Maseczki w płachcie działają na zasadzie okluzji, czyli okładu, który dostarcza skórze solidną dawkę skoncentrowanych substancji o aktywnym działaniu. Maseczka w płachcie nawilża, wygładza oraz ujędrnia skórę. Specyficzna forma tych kosmetyków umożliwia przenikanie substancji aktywnych przez dłuższy czas niż w przypadku tradycyjnych maseczek. Wysokiej jakości kosmetyki zawierają składniki pochodzenia naturalnego. Formuły masek oparte są głównie na wyciągach z roślin i ziół o różnych właściwościach pielęgnacyjnych. Oczywiście możemy sięgnąć także po tradycyjne maseczki w postaci kremu lub pasty, albo przygotować maseczkę samodzielnie.

Krok 8. Pielęgnacja okolic pod oczami

Ze względu na swoją anatomię, skóra okolicy oczu wymaga specjalnego traktowania. Zredukowana w tym miejscu tkanka tłuszczowa, odpowiada za widoczność żyłek i częste zasinienia skóry okolic oczu. W tym miejscu skóra jest wyjątkowo cienka i delikatna, dlatego tutaj też zmarszczki pojawiają się jako pierwsze. Do pielęgnacji skóry pod oczami polecamy stosować odpowiednie kremy lub oleje roślinne. Kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu posiada lżejszą konsystencję niż te stosowane na resztę twarzy, a co więcej zawierają mniejszą ilość oraz niższe stężenie składników aktywnych. Pielęgnując okolice oczu w ten sposób skutecznie je odżywimy, nie obciążając ich i nie podrażniając. Kluczowym zadaniem kosmetyków do oczu jest odbudowa płaszcza lipidowego, który ma za zadanie chronić przed utratą wody z naskórka. W składzie tego typu wyrobów znaleźć powinna się między innymi witamina C, peptydy oraz retinol w niskim stężeniu.

 

Krok 9 Intensywne nawilżanie kremem

W pielęgnacji europejskiej krem do twarzy jest najpopularniejszym kosmetykiem. Koreanki też nie zapominają o tym kroku. Głównym zadaniem kremu jest nawilżanie. Gęsta formuła kremu przykrywa całą, wcześniej zastosowaną, pielęgnację. W ten sposób zabezpiecza skórę przed utratą wody. Jest to bardzo ważne pod kątem pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Piękny wygląd, zdrowie i tempo starzenia się cery, w dużej mierze zależy od zachowania równowagi wodnej skóry. Skóra sucha wymaga dostarczenia substancji nawadniających, nawilżających oraz uzupełniających brak lipidów. Preparaty do tego typu cery powinny charakteryzować się bogatymi formułami. Skóra tłusta wymaga nawilżenia oraz regulowania pracy gruczołów łojowych. Formuły kosmetyków przeznaczonych do jej pielęgnacji powinny być lekkie, zwierać substancje dobrze nawadniające cerę oraz działać przeciwko niedoskonałościom.

Krok 10. Ochrona przeciwsłoneczna

Koreanki wiedzą, że skóra twarzy nie lubi słońca, bo przez promienie słoneczne starzeje się szybciej. Poza tym, jasna i alabastrowa cera, niczym za dawnych lat, uznawana jest za szlachetną i atrakcyjną. Według koreańskiej filozofii stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest obowiązkowym krokiem porannego rytuału dbania o urodę. Krem z SPF chroni przed destrukcyjnym działaniem promieni UV. Hamuje w ten sposób rozpad kolagenu, powstawanie przebarwień i inne procesy chorobowe. Należy także pamiętać, że oprócz promieniowania słonecznego, ze względu na pracę przed komputerem jesteśmy narażeni także na promieniowanie HEV i IR, które również negatywnie działa na skórę. Kosmetyki z filtrami nie tylko chronią przed szkodliwym promieniowaniem, ale także przed innymi czynnikami drażniącymi. Dodatkowo sprzyjają odpowiedniemu nawilżeniu skóry, przyspieszeniu procesów regeneracji naskórka czy łagodzeniu drobnych podrażnień.

 

Kompleksowa pielęgnacja realizowana poprzez odpowiednio dobrane kosmetyki to najskuteczniejszy sposób na piękną i zdrową skórę. Polecamy poznanie oferty drogerii internetowej Larose.care, na którą składają się różnorodne produkty kosmetyczne producentów polskich i koreańskich. Przekonaj się, jak wiele przyjemności niesie codzienna pielęgnacja cery, sięgając po produkty renomowanych marek.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺