Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, dlatego też trzeba odpowiednio zadbać o zdrowie i sprawność naszych oczu. Wraz z wiekiem powinniśmy zwracać szczególną uwagę na funkcjonowanie naszego organizmu. Badanie wzroku, zwłaszcza u osób po 40 roku życia, powinno być przeprowadzane profilaktycznie minimum co 2 lata. Dzięki temu można szybko wychwycić nieprawidłowości i podjąć odpowiednie leczenie.
Wywiad
Każda wizyta kontrolna u okulisty powinna zacząć się od wywiadu. Informujemy lekarza o przyczynie naszej wizyty, mówimy o ewentualnych objawach, które obserwujemy, przebytych chorobach czy urazach oczu. Oczywiście należy poinformować także o wadzie wzroku i stosowanych do tej pory soczewkach czy okularach, jeśli miała miejsce taka sytuacja. Jeśli wiemy o tym, że wśród naszej rodziny ktoś cierpiał na choroby takie jak jaskra lub zaćma, należy również o tym poinformować lekarza, ponieważ choroby te są uwarunkowane genetycznie.
Badanie wady i ostrości wzroku
Podstawowym badaniem podczas kontrolnej wizyty u okulisty będzie autorefraktometria. Jest to tzw. komputerowe badanie wzroku. Po takim badaniu otrzymujemy wydruk, na którym znajdują się wartości wady sferycznej i niezborności. Autorefraktometr pozwala w szybki i bezinwazyjny sposób na zbadanie ostrości wzroku pacjenta, ocenia sprawność oka jako aparatu optycznego oraz ustala wadę wzroku. Oczywiście autorefraktometr nie daje ostatecznych wyników i aby dobrać odpowiednie okulary czy soczewki okulista musi potwierdzić wadę innymi metodami. Oprócz autorefraktometru przy badaniu ostrości wzroku wykorzystuje się tablice Snellena. Na tablicy znajdują się litery i kształty różnej wielkości, które pacjent musi rozpoznać. Badanie wykonuje się na każdym oku osobno z odpowiedniej odległości (dalej i bliżej). Okazuje się zazwyczaj, że większość osób po 40 roku życia ma problem z odczytaniem drobnego druku i będzie wymagała tzw. ‘okularów do czytania’.
Ciśnienie gałki ocznej
Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka to jedno z ważniejszych badań i pozwala na wykrycie wielu chorób oczu. Jednym z większych zagrożeń u osób powyżej 40 roku życia jest jaskra. Jest to bardzo groźna choroba, która może prowadzić do całkowitej ślepoty. Bardzo często przebiega bezobjawowo. Okulista może zauważyć jej objawy podczas wizyty kontrolnej i badania autorefraktometrem. Z jaskrą wiąże się podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego należy wykonywać profilaktycznie, ale również w sytuacji gdy cierpimy na ból głowy, zazwyczaj zlokalizowany w okolicy oczu, ból oka, któremu towarzyszy zaczerwienienie, czy spadek ostrości wzroku. Badanie ciśnienia wewnątrz oka wykonuje się za pomocą tonometru. Badanie tonometrem to rutynowe badanie, które rzadko prowadzi do powikłań. Po tonometrii możemy odczuwać lekki dyskomfort- uczucie ciała obcego pod powieką, zaczerwienienie oka lub chwilowe nieostre widzenie. Podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej nie musi oznaczać jaskry. Może świadczyć o nadciśnieniu ocznym. Aby potwierdzić rozwój jaskry, oprócz badania tonometrem, należy wykonać jeszcze badanie pola widzenia.
Profilaktyka badania oczu może pomóc nam w szybkim leczeniu i spowolnieniu postępu wielu chorób. Badania autorefraktometrem czy tonometrem to podstawa. Wykrycie jaskry w jej wczesnym stadium pozwala na przeciwdziałanie pogłębianiu się choroby. Wiele osób po 40 roku życia naturalnie może już potrzebować okularów do czytania, gdyż ostrość wzroku z czasem nieco się osłabia.