Kompresjoterapia – terapia uciskowa | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kompresjoterapia – terapia uciskowa

30 listopada 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Co to jest? Gdzie wykorzystuje się kompresjoterapię? Czy rzeczywiście jej skuteczność jest potwierdzona? Czy ucisk może być zdrowy? Na te i wiele innych pytań dotyczących kompresjoterapii znajdziecie Państwo odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Kilka słów o kompresjoterapii, co oznacza to pojęcie?

Kompresjoterapia albo kompresoterapia to nic innego jak leczenie uciskiem stopniowanym. Ucisk stopniowany polega na zmniejszającym się od stopy do pachwiny uciskaniu kończyny dolnej specjalnymi medycznymi wyrobami elastycznymi, czyli podkolanówkami, rajstopami lub pończochami. Siła nacisku powinna się rozkładać na kończynie nierównomiernie, i tak najbardziej odczuwalna powinna być w okolicy kostki, a najsłabsza powinna być na poziomie uda. To właśnie dzięki temu mechanizmowi zapewnione jest prawidłowe pompowanie krwi w kierunku serca, zapobiegające zastojowi krwi w żyłach.

Wyroby medyczne uciskowe mają różny stopień ucisku, którego wartość została określona i wystandaryzowana przez Europejską Komisję Standaryzacji. Im wyższa klasa, tym ucisk powodowany przez odzież uciskową jest większy.

Medycyna a kompresjoterapia

Kompresja medyczna służy do profilaktyki i leczenia chorób układu żylnego. Od wielu lat jest metodą w leczeniu zachowawczym, co jest niezmiernie istotne, aby nie rozwinęła się zaawansowana przewlekła niewydolność żylna (PNŻ).

Kłopot z prawidłowym krążeniem krwi ma około 53 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn w Polsce. Problemy z krążeniem nasilają się bardzo stopniowo i dlatego szczególnie istotne jest, aby odpowiednio wcześnie je sobie uświadomić, zauważyć i leczyć. Niestety powstawanie żylaków bardzo łatwo przeoczyć. Najpierw czujemy zmęczenie nóg, ciężkość, potem nogi puchną, po długim staniu w jednym miejscu lub siedzeniu. Początkowo nogi puchną bardzo sporadycznie, z czasem opuchlizna pojawia się coraz częściej, np. zaraz po wstaniu z łóżka, wraz z rozpoczęciem wykonywania zwykłych czynności. Potem pojawiają się pierwsze malutkie rozszerzone naczynia czyli tzw. pajączki, kostki są stale opuchnięte, a w żyłach tworzą się charakterystyczne zgrubienia w niebieskim kolorze, czyli żylaki.

Już na etapie uczucia zmęczonych nóg powinniśmy działać. Noszenie odzieży uciskowej, czyli podkolanówek, pończoch  czy rajstop jest tutaj kluczowe, aby powstrzymać przewlekłą niewydolność żylną.

Leczenie zmęczonych, opuchniętych nóg oraz żylaków jest tak stare jak sama choroba. Podobno pierwsze wzmianki o kompresjoterapii zostały znalezione w egipskich piramidach. Początkowo w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej używano płóciennych bandaży, obecnie specjalnie skonstruowany materiał wykorzystywany w odzieży uciskowej idealnie rozkłada siłę ucisku nierównomiernie na całej nodze.

Czy ucisk może być zdrowy?

W początkowym stadium choroby żylakowej lekarze zalecają przede wszystkim terapię uciskową, czyli kompresjoterapię. Jest ona bardzo skuteczna, ponieważ powoduje zahamowanie objawów i poprawę zdrowia, bez konieczności stosowania farmakoterapii, czyli uniknięcie skutków ubocznych, które wiążą się zawsze ze stosowaniem leków.

Kompresjoterapia, czyli ucisk powoduje lepsze krążenie, zmniejsza średnicę żył, poprawia wydolność zastawek żylnych odpowiedzialnych za przepływ krwi z nóg do serca oraz zapobiega zaleganiu krwi w istniejących już żylakach.

Dzięki kompresjoterapii następuje również poprawa mikrokrążenia, zmniejszenie obrzęków oraz ogólna poprawa funkcji skóry.

Wskazania stosowania kompresjoterapii

Kompresjoterapię stosuje się w przypadku niewydolności mięśnia brzuchatego łydki, w profilaktyce w sytuacji długotrwałego utrzymania pozycji stojącej, w następstwie unieruchomienia (np. przy niedowładach), u osób z nadwagą, u kobiet ciężarnych, a także po zabiegach chirurgii plastycznej, estetycznej lub kosmetycznej. Kompresjoterapię stosuje się również jako element terapii uzupełniającej w skleroterapii i po operacjach na układzie żylnym.

Jak szybko zauważymy poprawę po zastosowaniu kompresjoterapii?

Lecznicze działanie odzieży uciskowej odczuwalne jest już po pierwszym dniu stosowania. Kompesjoterapia przynosi znaczną ulgę, nogi przestają puchnąć i zmniejsza się dokuczliwe uczucie ciężkości.

Najlepsze efekty uzyskuje się jednak, gdy leczenie zachowawcze jest kompleksowe i składa się zarówno z kompresjoterapii, jak i aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety złożonej z dobrych proporcji warzyw , białka i węglowodanów.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz