Jak radzić sobie z katarem u naszego malucha? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak radzić sobie z katarem u naszego malucha?

20 października 2014, dodał: daria588
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Wyobraźmy sobie, że z jakiegoś powodu nie możemy oddychać przez usta. Wciąż zostaje nam nos, ale przestrzeń, przez którą wdychamy i wydychamy powietrze, jest nieco mniejsza niż powinna – ma jedynie 2-3 milimetry w każdej dziurce. W takiej sytuacji oddychanie może wydawać się mocno utrudnione, chociaż wciąż możliwe. A teraz zastanówmy się, jak wycieńczająca byłaby ta naturalna czynność, gdyby pojawił się katar. O tak! Katar potrafi negatywnie wpłynąć na humor nawet rosłego mężczyzny. Do czego zmierzamy? 

 

file1414568462

To wyobrażenie miało za zadanie pokazać, jak oddycha niemowlę. Ponieważ nie pamiętamy tego okresu, możemy też nie wiedzieć, że oddychaliśmy wtedy prawie wyłącznie przez nos[1].

Nabierania i wypuszczania powietrza ustami musieliśmy się nauczyć. Dlatego nawet najmniejsze zatkanie nosa powodowało duże utrudnienia w oddychaniu. Nos to nie tylko narząd, dzięki któremu dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość tlenu, ale też specyficzny filtr oczyszczający wdychane powietrze, a także regulujący jego temperaturę i wilgotność. Co więcej, odpowiada również za odczuwanie zapachu. Początkowo dziecko poznaje swoją mamę używając właśnie zmysłu węchu mówi pediatra dr n. med. Irena Wojciechowska.

Przeziębienie – przyspieszony kurs oddychania ustami

Często podczas przeziębienia i objawów związanych z zatkanym nosem dziecko przechodzi przyspieszony kurs nauki oddychania ustami. Gdy zaczyna płakać, niejako przypadkiem łapie wdech ustami.

Jak podkreśla psycholog i mama półrocznego maluszka, Maria Rotkiel: Chociaż zdobycie tej umiejętności jest konieczne dla normalnego funkcjonowania, warto zadbać, by nie przebiegało ono w stresie i złym samopoczuciu. Dlatego jest tak ważne, by nosek naszego malucha był regularnie oczyszczany. Nie bójmy się korzystać z dodatkowych pomocy, jeżeli wiemy, że są one bezpieczne dla małego noska, a mogą go skutecznie oczyścić i przywrócić możliwość swobodnego oddychania. Komfort, związany ze swobodnym oddychaniem, daje maluchom poczucie bezpieczeństwa, które jest warunkiem koniecznym prawidłowego rozwoju psychofizycznego. Dlatego zadbanie o spokój i wygodę naszego maluszka daje gwarancje troskliwej i pełniej miłości opieki.

Jednym ze sposobów jest stosowanie naturalnych preparatów, takich jako roztwór wody morskiej. Z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Marimer wynika, że aż 56% matek stosuje tego typu produkty właśnie w przypadku kataru[2].

W większości przypadków katar jest objawem zakażenia wirusowego, czyli z zasady nie leczy się go antybiotykami. Natomiast stosowanie odpowiedniego roztworu wody morskiej to metoda bezpieczna, która pomaga obkurczyć błonę śluzową nosa, zmniejszyć obrzęk błony śluzowej i oczyścić nos z zalegającej wydzieliny. Może być stosowana wspomagająco także w przypadku zapalenia zatok i innych infekcji bakteryjnych[3].

Dlaczego dziecko tak płacze?

Gdy nasze dziecko nie umie jeszcze mówić, jednym z podstawowych sposobów porozumiewania się z otoczeniem jest płacz. Mamy często podkreślają, że są w stanie rozpoznać różne rodzaje płaczu i instynktownie wiedzą, co maluch chce im przekazać. Przeziębienie nie jest jednak elementem codzienności, więc sygnały przekazywane przez dziecko mogą być dla nas nieznane i niezrozumiałe mówi psycholog, Maria Rotkiel.

W przypadku przeziębienia, gdy maluch zasypia, na drodze ku błogiemu odpoczynkowi staje zatkany nosek. Dziecko nieświadomie zaczyna oddychać z otwartymi ustami, co prowadzi do wysychania śluzówki, ogromnej ochoty na coś do picia i problemów z przełykaniem śliny. Nie trzeba się długo zastanawiać, żeby przewidzieć, że za chwilę dziecko zbudzi się z płaczem. Kilka takich sytuacji w ciągu jednej nocy i możemy być prawie pewni, że dzień minie na uspakajaniu rozdrażnionego i co chwilę płaczącego dziecka.

Płacz może przynosić ulgę…

Podczas płaczu do noska malucha dostają się łzy. Mają one właściwości rozpuszczające zaschniętą wydzielinę, dzięki czemu naturalnie oczyszczają nosek i ułatwiają oddychanie.

4 kroki, jak zadbać o drożność nosa naszego malucha w przypadku kataru

 1. Zwracaj uwagę na pozycję, w jakiej leży dziecko

Pozycja, w której znajduje się dziecko powinna umożliwiać swobodnie wypływanie wydzieliny z nosa. Podczas snu głowa dziecka powinna być uniesiona. Bezpiecznym sposobem jest umieszczenie poduszki lub koca pod górną część materaca. Natomiast gdy niemowlę nie śpi, warto przekładać go na brzuszek.

 

 1. Oczyść nos preparatem z wodą morską

W zależności od wieku naszego malucha, stosuje się preparaty z różnym stężeniem wody morskiej. Już od pierwszego dnia życia można użyć izotonicznego roztworu wody morskiej w sprayu Marimer baby lub Marimer w ampułkach . Gdy dziecko ma więcej niż 6 miesięcy, warto sięgnąć po roztwór hipertoniczny z większym stężeniem soli mineralnych, które pozwolą na skuteczne odblokowanie zatkanego noska. Co ważne, są to preparaty w 100% naturalne, bez sztucznych substancji. Ponieważ dla mam bardzo ważne jest również bezpieczeństwo aplikacji, spray Marimer Baby przeznaczony dla maluchów od 1. dnia życia został wyposażony w specjalną nasadkę „Safety tip” chroniącą przed zbyt głębokim wprowadzeniem aplikatora.

Jak oczyścić nosek preparatem wody morskiej?

 • Umyj dokładnie ręce, aby bakterie znajdujące się na Twojej skórze nie przedostały się do noska malucha.
 • Połóż malca na przewijaku i odchyl jego główkę na prawy bok. Do lewej dziurki nosa wprowadź aplikator izotonicznego lub hipertonicznego (w zależności od wieku) roztworu wody morskiej. Następnie odwróć główkę dziecka i to samo powtórz z drugą dziurką nosa.
 • Wyprostuj główkę dziecka i pozwól, by wydzielina z nosa powoli wypłynęła. Jeżeli dziecko kichnie – to dobry objaw. Dzięki temu zanieczyszczenia z noska wydostają się na zewnątrz.

 

 1. Użyj aspiratora

Nasze maluchy nie potrafią same wydmuchiwać nosa, dlatego potrzebna jest im pomoc. Przy użyciu aspiratora (np. Marimer aspirator do nosa dla niemowląt) można bezpiecznie usunąć zalegającą wydzielinę, a wcześniejsze zastosowanie roztworu wody morskiej dodatkowo ułatwia usunięcie wydzieliny.

Pamiętaj! Patyczki higieniczne nie są odpowiednie do oczyszczania małego noska, ponieważ mogą uszkodzić jego delikatną śluzówkę.

 1. Nawilżaj powietrze

Suche powietrze może wzmagać katar. Obecnie dostępne są specjalne nawilżacze, ale jednym z prostych rozwiązań domowych, a również skutecznych jest rozwieszenie mokrego ręcznika na ciepłym grzejniku.

Jak zaaplikować dziecku preparat, gdy się wyrywa?

Maria Rotkiel, psycholog: Rzadko się zdarza, że dziecko reaguje obojętnie w sytuacji podawania mu różnego rodzaju preparatów. Większość mam jednak musi radzić sobie z płaczem, wyrywaniem się, machaniem rączkami i nogami. Maluch przede wszystkim boi się nieznanego. Dlatego przed zaaplikowaniem sprayu lub kropelek warto pokazać, co chcemy podać i jak się to dzieje. Jeżeli dziecko ma już wypracowany odruch chwytania, dajmy mu opakowanie do rączki, pozwólmy się z nim oswoić. Pierwsze podanie możemy wykonać „na niby” np. w powietrze w przypadku sprayu lub na rączkę, gdy są to kropelki. Można też zadbać o to, aby sytuacja była okazją do wspólnej zabawy lub postarać się odwrócić uwagę dziecka od zabiegu. Najważniejsze jest to, aby dorosły, aplikujący preparat, był opanowany i uśmiechnięty. Dzieci reagują na emocje innych i szybko wyczuwają nasz nastrój. Spokojny dorosły łatwiej ukoi i wyciszy ewentualne zdenerwowanie dziecka. Jeżeli mimo naszych starań dziecko wciąż reaguje rozdrażnieniem i niepokojem, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Czasami z nieznanych nam powodów (szczególnie, gdy dziecko jeszcze nie mówi), aplikacja preparatu jest dla malucha tak nieprzyjemna, że jeszcze długo będzie reagowało płaczem. Nie oznacza to jednak, że tak będzie zawsze.

Powszechne błędy związane z katarem u dzieci

Choroba dziecka, szczególnie jeżeli to nasz pierwszy maluch, często wzbudza ogromny niepokój. Nie zawsze wiemy, co powinniśmy zrobić. W takich sytuacjach rekomendacje innych mam są dla nas ogromną pomocą. Jednak niektóre przekazywane z ust do ust porady nie zawsze są zgodne z tym, co mówi medycyna. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakiś działań lub rezygnacji z nich. Jakie najczęstsze mity krążą o tym, jak należy postępować, gdy dziecko ma katar?

 • Gdy dziecko ma katar, ubieram je cieplej niż zwykle

To jeden z najczęściej popełnianych błędów. Dziecko należy ubierać tak, żeby było mu po prostu ciepło, ale nie gorąco. Przegrzewanie powoduje osłabienie układu odpornościowego i zmniejsza zdolność organizmu dziecka do walki z chorobą.

Pamiętajmy, że odczuwanie ciepła i zimna to sprawa indywidualna i nie powinniśmy ubierać dziecka tak, jak nam się wydaje, że będzie dobrze. Niemowlę nie wypowie się samo, dlatego warto obserwować, czy się poci, ma wypieki na twarzy lub staje się marudne – wtedy prawdopodobnie jest mu za ciepło. Gdy jednak pojawia się czkawka, skóra staje się jakby marmurkowata albo pojawia się kichanie – możliwe, że dziecku jest za chłodno i należy je dodatkowo przykryć lub cieplej ubraćpodkreśla dr n. med. Irena Wojciechowska.

 • Nie używam aspiratora, bo może uszkodzić błonę śluzową noska

Jedną z przyczyn, dla których mamy boją się używać pomocy typu aspirator jest poczucie delikatności ciałka malucha. Nosek jest tak mały, że nawet dotykając czubka noska podczas zabawy, używamy jedynie opuszków palców. Nie bójmy się jednak tego, co zostało przygotowane specjalnie dla najmłodszych. Końcówka aspiratora, którą wkładamy do małego noska ma taki kształt, by nie mógł być włożony zbyt głęboko i uszkodził błonę śluzową. Jest to na pewno dużo bezpieczniejsza metoda niż dawna gumowa gruszka z cienką rurką.

 • Nigdy nie kąpię dziecka, gdy ma katar

Kąpiel nie jest przeciwskazana w przypadku przeziębienia, nawet jeżeli dziecko gorączkuje. Wilgotne powietrze podczas kąpieli może wręcz ułatwić dziecku oddychanie, ponieważ rozrzedza zalegającą wydzielinę i pomaga jej wypłynąć. Istotny jest czas kąpieli. Dziecko nie powinno zbyt długo przebywać w wodzie, a po wyjściu z niej należy zadbać, by nie było mu ani za ciepło ani za zimno.

Dlaczego Marimer?

Z przeprowadzonego badania wynika, że aż 98% mam stosujących Marimer baby zarekomendowałoby go innej mamie! Do ponownego zakupu preparatu Marimer baby przekonuje je przede wszystkim skuteczność (73%), delikatny strumień rozpylania (54%) i bezpieczna nasadka (43%). Marimer jest też jedynym roztworem wody morskiej rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Jakie produkty stosować w przypadku kataru?

61% mam stosowało Marimer baby w przypadku kataru u swojego dziecka.

W linii Marimer baby dostępnych jest kilka produktów:

 • Katar u niemowląt

Kompleksową higienę noska od 1. dnia życia zapewnia izotoniczny  roztwór wody morskiej Marimer baby. Sprawdza się też w przypadku kataru u niemowląt. Marimer baby jest dostępny w formie sprayu ze specjalną nasadką „Safety Tip”, chroniącą przed zbyt głębokim wprowadzeniem aplikatora do nosa dziecka, oraz  ampułek, które świetnie sprawdzają się, gdy zajdzie potrzeba oczyszczenia maluszkowi nosa poza domem, np. podczas spaceru.

Opinia mamy, Agnieszki Dylak: Moja córka dostała kataru po raz pierwszy w wieku 7 miesięcy i jak to w przypadku takich maluszków bywa – było ciężko! Na szczęście miałam w domu wodę morską Marimer, którą z powodzeniem używałam w przypadku sapki w pierwszych dniach życia mojego dziecka. Postanowiłam więc jej użyć i byłam zachwycona – zero płaczu, zero krztuszenia się spływającym płynem do gardła. 3 dni później po katarze nie było śladu. A dziś jak Mała widzi ten spray sama sobie go przykłada do nosa i chyba to jest najlepszą rekomendacją. :)[4]

Uśredniona cena detaliczna:

Marimer baby, spray, 50 ml: ok. 24 zł

Marimer w ampułkach, 12 amp. po 5 ml: ok. 13 zł

 • Usuwanie zalegającej wydzieliny

Po wkropleniu do noska malucha roztworu wody morskiej warto użyć aspirator do nosa dla niemowląt Marimer, by odciągnąć zalegającą w nosie dziecka wydzielinę. Końcówka aplikatora została zaprojektowana tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo stosowania. Jej zaokrąglony kształt zapewnia bardzo dobrą styczność z otworem nosowym malucha, nie stwarzając jednocześnie ryzyka zranienia. Aplikator jest wykonany z nietłukącego się tworzywa i podlega całkowitej sterylizacji. Dzięki temu nie ma konieczności zakupu dodatkowych końcówek lub jednorazowych filtrów.

Opinia mamy, Moniki Huk: Niezastąpiony w domu każdej mamy. Jest bardzo praktyczny, skuteczny i bezpieczny i do tego nie trzeba kupować do niego filtrów. Łatwo się czyści i utrzymuje w higienie, fajne jest to, że część która jest przy nosku ma dobry kształt, który ogranicza włożenie jej do dziurki w nosku, ma elastyczną rurkę więc łatwo się dostosować do „aktualnej” pozycji dziecka. Polecam!4

Uśredniona cena detaliczna Marimer Aspirator do nosa dla niemowląt: ok. 26 zł

 • Katar u dzieci powyżej 6. miesięcy

Jeśli maluch skończył już 6 miesięcy, w przypadku kataru lub zapalenia zatok można zastosować hipertoniczny roztwór wody morskiej, który ma większe stężenie soli mineralnych niż roztwór izotoniczny i pozwala na odblokowanie zatkanego noska.

Opinia mamy, Angeliki Musiał: Marimer hipertoniczny baby to produkt któremu każda mama może zaufać. Rozprawił się z katarem u mojego 7 – miesięcznego szkraba bez wysuszania śluzówki i od tego momentu jestem mu wierna. Roztwór podczas aplikacji nie sprawia większych problemów, nawet niecierpliwy maluch wytrzyma tą niezbyt miłą czynność. W końcu nawet dla dorosłego katar jest potężnym utrapieniem… Produkt możemy zakupić bez recepty, także tutaj też należy się duży plus. U nas Marimer hipertoniczny baby jest zawsze w apteczce, po to by w razie potrzeby sięgnąć po ratunek dla zatkanego noska maluszka…4

Uśredniona cena detaliczna Marimer Hipertoniczny baby, 30 ml: ok. 24 zł

 

Wytwórca: Laboratoires Gilbert, Francja.

Preparat jest dostępny w aptekach bez recepty.

 

 


[1] Chirico G1, Beccagutti F, Nasal obstruction in neonates and infants, Minerva Pediatr. 2010 Oct;62(5):499-505.

[2] Badanie przeprowadzone przez „Lubię to” i opracowane przez GfK na zlecenie marki Marimer. Badanie przeprowadzone na 5741 matkach, w tym 3525 znających Marimer i 2216 nieznających Marimeru. Metoda badania: CAWI (Computer Assisted Web Interview) – wywiady kwestionariuszowe za pośrednictwem Internetu.

[3] Skotnicka B., Ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci, http://pediatria.mp.pl/choroby/laryngologia/show.html?id=75983, 2014-08-12

[4] Opinie mam na temat produktów Marimer baby pozyskane w ramach akcji przeprowadzanej na stronie internetowej www.marimer.pl w dniach 23.04-23.05.2014.

 

PL.MAR.14.09.03

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz