Kompleks jaskiń Frasassi to labirynt podziemnych korytarzy ciągnących się pod Apeninami we Włoszech, a zarazem jedno z największych odkryć speleologicznych XX w.
Składają się nań kryształowy las stalagmitów, lśniące komnaty wypełnione wapiennymi tworami i osnute kotarami gigantyczne filary. Najbardziej wyjątkowe jest tu jednak to, że jedynym budowniczym jaskiń jest kapiąca niestrudzenie woda.
Największym zespołem jaskiń jest Wielka Grota Wiatru, do której dotrzeć można ścieżką wijącą się między wapiennymi wzgórzami. Wewnątrz znajdują się do dziś niezbadana Ankońska Przepaść i poryta bruzdami kolumna – Olbrzym. Zdecydowanie warta uwagi jest też skała przypominająca zatrzymany w biegu wodospad Niagara.
Stalagmity i stalaktyty w większości są alabastrowo białe, ale także mienią się i błyszczą. Wrażenie dodatkowo potęguje zainstalowane w niektórych salach oświetlenie elektryczne. Przyjmują one także zadziwiające kształty, np. ustawionych w kandelabrach świec. Podziemne wnętrza gdzieniegdzie wypełnione są jeziorkami z nieskazitelnie czystą wodą, a także meandrującymi strumieniami. Delikatne formy krasowe tworzą koronki i fantastyczne wzory, których nie powstydziłby się żaden rzeźbiarz.
Kompleks Frasassi to najlepsze świadectwo potęgi przyrody. Będąc we Włoszech, koniecznie trzeba go odwiedzić. Najlepiej lecieć samolotem – jest szybko i wygodnie:)