Młodszy brat ciężarnej zmarł w wieku dwudziestu kilku lat z powodu białaczki, w trakcie oczekiwania na znalezienie dawcy szpiku zgodnego z chorym w zakresie antygenów układu HLA. Nie znaleziono odpowiedniego dawcy ani wśród członków rodziny chorego, ani w rejestrze dawców szpiku. Zdecydowano się na pobranie, następnie została zamrożona krew pępowinowa od dwu noworodków w celu zapewnienia możliwości przeszczepienia w przyszłości komórek macierzystych w przypadku zachorowania w tej rodzinie.
U matki rozpoznano chłoniaka (lymphoma) w 28. tygodniu ciąży. Ze względu na szybko pogarszający się stan chorej i konieczność rozpoczęcia chemioterapii w 29. tygodniu ciąży wykonano cięcie cesarskie i pobranie krwi pępowinowej. Krew pępowinowa została zamrożona w celu ewentualnego przeszczepienia, a zawarte w niej komórki macierzyste mogą zostać przeszczepione chorej matce (przeszczep allogeniczny), w przypadku kiedy nie będzie można znaleźć „zgodnego” dawcy szpiku.
Ciężarna ma siedmioletnie dziecko chore na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Są wskazania na przeszczepienie komórek szpiku. Wykonane badania in vitro wykazały, że chore dziecko i płód są zgodne w zakresie antygenów HLA klasy I i II. Pobrano, zbadano, a nastepnie została zamrożona krew pępowinowa. Dwa miesiące później krew pępowinowa została wysłana do klientki, rozmrożona i przetoczona choremu dziecku w trakcie chemioterapii. Trzy miesiące po przeszczepieniu dziecko zostało wypisane ze szpitala i do chwili obecnej jego stan zdrowia jest dobry.
Źródło:
Cellular characteristic of cord blood and cord blood transplantation, Ed. H. E. Broxmeyer, AABB Press, Bethesda, Maryland, 1998.