Kombucha dla zdrowia – przepis!

9 kwietnia 2023, dodał: Dagmara Borucka
Artykuł zewnętrzny

Kombucha jest bardzo popularna wśród zwolenników medycyny naturalnej. Jest znana od ponad 2000 lat. Nazywana bywa potocznie grzybkiem herbacianym, japońskim lub błędnie grzybkiem tybetańskim. Zobaczcie jakie posiada cenne właściwości.

kombucha dla zdrowia

Co nieco o napoju

Jest to kolonia bakterii i specjalne kultury drożdży, które tworzą galaretowatą, plackową masę. Wystarczy, że dodacie ją do posłodzonej herbaty. Wówczas podczas procesu fermentacji, który trwa około 5-7 dni, zrobi się lekko gazowana. Nabierze słodko – kwaśnego smaku. Może mieć barwę od jasnoszarej do ciemnobrązowej. Kombuchę można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub w Internecie. Jest bardzo często wykorzystywana przez osoby, które interesują się medycyną naturalną, zdrowym odżywianiem i ziołolecznictwem. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia, czyli 118 ml napoju. Pamiętajcie, aby zawsze skonsultować z lekarzem wszelkie nowości wprowadzane do organizmu.

kombucha

Właściwości

Napój ten ma wiele dobrych właściwości dla naszego organizmu, chociaż nie wszystkie są potwierdzone badaniami naukowymi. Jedno z głównych zadań tego naparu to oczyszczanie organizmu z toksyn. Picie Kombuchy wspiera układ odpornościowy. Ma również korzystny wpływ na florę bakteryjną oraz regulację pracy układu pokarmowego, w tym regenerację wątroby. Przyspiesza metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Reguluje ciśnienie tętnicze oraz obniża cholesterol. Kombucha ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywana w produkcji kosmetyków tj. toniki i płyny do demakijażu, kremy przeciwzmarszczkowe, peelingi, preparaty zwalczające trądzik, a także balsamy do włosów. Naparu z kombuchy nie mogą być stosowane przez każdego. Nie zaleca jej się wśród dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, osobom chorym na cukrzycę, kamicę nerkową, w czasie chemioterapii, a także chorującym na grzybicę przewodu pokarmowego.

kombucha w szklance

Przepis

Co kupić?

  • 4 torebki czarnej herbaty
  • 100 g białego cukru
  • 1 litr filtrowanej wody
  • SCOBY, tzw. grzybek (ok. 24 g/1 litr)
  • oddychający materiał
  • gumka recepturka

Przygotowanie:

Herbatę zaparzcie standardowo i dodajcie cukier. Następnie przelejcie do słoika i wymieszajcie z grzybkiem. Przykryjcie go materiałem i zabezpieczcie gumką. Odstawcie w ciepłe miejsce na 7-10 dni. Po tym czasie usuńcie grzybek, kombuchę przefiltrujcie i przechowujcie w lodówce.

kombucha przepis

zobacz również:

Zielona kawa – właściwości, zastosowanie i sekrety pochodzenia

Kawa – przepisy kulinarne, kawowe pomysłowe porady

Grejpfrut na odchudzanie?



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz