Kołdra odpowiednia dla alergika – co warto wiedzieć

5 grudnia 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wszelkiego rodzaju alergie to problem, z którym styka się coraz więcej osób. Nie jest to już tylko problem dzieci, z którego z czasem się wyrasta. Również dorosłe osoby, po wielu latach spokoju, zauważają u siebie pierwsze objawy alergii. Na szczęście są to dolegliwości, z którymi w miarę postępu cywilizacyjnego, radzimy sobie coraz lepiej. Znamy coraz więcej przyczyn alergii i potrafimy sobie radzić z ich objawami.

Jedną z częściej występujących przyczyn alergii są obecne w domach kurz i roztocza. Za dnia walczymy z nimi dbając o czystość otoczenia, ale co zrobić by nie atakowały nas w nocy? Objawy alergii, takie jak katar, duszności i kaszel są szczególnie uciążliwe podczas snu, dlatego bardzo ważne jest to, by zniwelować wszelkie dolegliwości. Niezwykle pomocna jest w tym kołdra antyalergiczna, która pozwala na spokojny sen przez całą noc.

Dlaczego warto wybrać kołdrę antyalergiczną?

Tradycyjna pościel to miejsce, w którym jest ciepło, nie brakuje wilgoci, a do tego znaleźć w niej można mnóstwo ludzkiego naskórka. Są to doskonałe warunki dla rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i roztoczy, które są szczególnie groźne dla alergików. W dodatku tradycyjna kołdra często nie jest przystosowana do prania, co jeszcze mocniej utrudnia walkę ze szkodliwymi drobnoustrojami. Kołdra antyalergiczna stworzona jest z materiałów utrudniających rozwój niechcianych roztoczy, nie przyjmuje kurzu tak łatwo, jak tradycyjna pościel, a do tego bez problemu można prać ją w wysokich temperaturach. Wybór takiej kołdry z pewnością przyczyni się do spokojnego snu alergika.

Jaką kołdrę antyalergiczną wybrać?

Istnieje kilka rodzajów kołder antyalergicznej, to na jaką ktoś powinien się zdecydować, w dużej mierze zależy od tego, na jaki rodzaj alergii choruje.

Kołdry wełniane

Pierwszym rodzajem jest kołdra naturalna. Najczęściej wytwarzana z wełny wielbłąda, merynosa lub kozy kaszmirskiej. Zapewne wiele osób jest teraz mocno zdziwionych, w końcu wełna wielu z nas kojarzy się z materiałem dalekim od przyjaznych alergikom. Nic bardziej mylnego. Wełna zawiera lanolinę, która nie pozwala na rozwój roztoczy w pościeli, a do tego nie zbiera kurzu. Kolejną zaletą takiej kołdry jest jej wysoka jakość. Wełniana kołdra z pewnością będzie służyła przez wiele lat. Należy pamiętać jednak, że taka kołdra nie jest odpowiednia dla osób uczulonych na samą wełnę. Jeśli zdecydujesz się na zakup kołdry wełnianej, pamiętaj aby dokładnie sprawdzić jej skład. Niektóre modele sprzedawane, jako wełniane, w rzeczywistości posiadają jedynie niewielką domieszkę tego materiału.

Kołdry z naturalnym pierzem

Kolejnym rodzajem kołder, który może wzbudzić pewne wątpliwości są modele wypełnione naturalnym pierzem. Owszem, jeszcze kilka lat temu alergicy jak ognia unikali pościeli z wsadem z pierza. Prawda jest jednak taka, że sam puch nie ma w sobie nic uczulającego. Jest za to doskonała izolacją, a kołdry nim wypełnione są miękkie, puszyste i lekkie. Groźne są jedynie zanieczyszczenia, które chętnie przylegają do puchu. Jak poradzili sobie z tym producenci nowoczesnych kołder? Puch poddawany jest precyzyjnemu czyszczeniu i obróbce termicznej, dzięki czemu jest całkowicie wolny od niechcianych drobnoustrojów. Następnie wkładany jest do poszycia z wyjątkowo cienkich i drobno tkanych włókien, które nie przepuszczają roztoczy do środka. Ich gęsty splot stanowi skuteczną ochronę wsadu. Do środka przedostaje się jedynie powietrze, które wentyluje kołdrę.

Kołdry syntetyczne

Tutaj wybór jest bardzo duży. Kołdry tworzone są z różnych włókien, które należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb. Ogromną zaletą wszystkich kołder syntetycznych jest to, że bez przeszkód można prać je w wysokich temperaturach.

Najpopularniejszym rodzajem kołder antyalergicznych są te wypełnione włóknami przerywającymi układ pokarmowy roztoczy. Jak to działa? Bardzo prosto, włókna niszczą grzyby znajdujące się w pościeli, a bez nich ludzki naskórek nie może stanowić pożywienia dla roztoczy.

Zobacz: Kołdry antyalergiczne – sklepfirantex.pl

W sprzedaży dostępne są także kołdry z powłoką z jonami srebra, które mają działanie antybakteryjne i antyalergiczne.

No właśnie, należy zaznaczyć, że dobra kołdra to nie tylko wysokiej jakości wsad, ale też jej wierzchnia warstwa. Dlatego kupując kołdrę antyalergiczną należy zwrócić uwagę na każdy jej aspekt. Wsad powinien utrudniać powstawanie drobnoustrojów, a poszycie powinno utrudniać przedostanie się szkodliwych czynników do środka pościeli. Tkaniny powinny być gęsto tkane, z włókien, które nie przepuszczają roztoczy do środka. W sprzedaży dostępne są też tkaniny nasączone specjalnymi środkami, które niszczą roztocza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kołdry?

Przede wszystkim na materiał, z jakiej jest wykonany. Trzeba uważać, aby był bezpieczny dla osoby, która będzie spała pod kołdrą. Poza tym na możliwość prania kołdry w wysokiej temperaturze (roztocza giną w ok. 60 stopniach), a także na to czy model posiada atesty gwarantujące wysoką jakość oraz bezpieczeństwo dla alergików.

Warto pamiętać też o tym, że dobra kołdra to inwestycja na wiele lat, więc czynnik ceny nie powinien być tutaj najważniejszy.

Na szczęście alergicy mogą cieszyć się coraz szerszą ofertą kołder antyalergicznych. Wybór odpowiedniej grubości czy wielkości kołdry antyalergicznej nie stanowi już żadnego problemu.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz