Każda kobieta marzy o pięknej i zdrowej skórze. W tym celu kupujemy drogie kosmetyki, szukamy nowości kosmetycznych, chodzimy do kosmetyczek, a nawet poddajemy się bolesnym zabiegom, takim jak lifting czy wstrzykiwanie botoksu. Czy jednak warto? Przyczyną starzenia się naszej skóry, zmarszczek, cellulitu, rozstępów czy wielu innych problemów jest brak pewnego białka – kolagenu.
Co to jest kolagen?
Kolagen jest to najważniejsze białko strukturalne naszego organizmu. Spośród wszystkich białek w naszej skórze jest go aż 70% i to od jego ilości i jakości zależy zdrowie i wygląd naszej skóry. W organizmie kolagen występuje w postaci bardzo wytrzymałych włókien. Pod względem strukturalnym jest to potrójna helisa, która dzięki odpowiedniej budowie p
Jaką funkcję pełni kolagen w skórze?
Kolagen tworzy matrycę, na której opiera się nasza skóra. To właśnie jego brak jest przyczyną starzenia się skóry. Efektami niedoboru kolagenu są zmarszczki, problemy z cerą, trądzik, szorstkość skóry, brak jędrności, cellulit czy rozstępy. Kolagen to podstawa, na której opierają się inne składniki aktywne – takie jak melanina (wypróbuj Kolagen A Black z melaniną!) czy kwas hialuronowy, które również są odpowiedzialne między innymi za utrzymanie właściwego nawilżenia skóry, a co za tym idzie – nadanie jej odpowiedniej sprężystości i elastyczności. Dostarczanie skórze kolagenu wspiera więc regenerację komórek skóry, pomagając w walce ze zmarszczkami, cellulitem czy rozstępami.
Wraz z wiekiem włókna kolagenowe stają się coraz słabsze i jest ich coraz mniej. Kolagen w naszym organizmie podlega ciągłej wymianie – stare i zużyte włókna, które są niszczone przez czynniki środowiskowe, np. słońce, są zastępowane przez nowe. Jednak po zakończonym okresie dojrzewania procesy degradacji kolagenu przeważają nad procesami jego biosyntezy. U kobiet przyjmuje się, że następuje to w 25 roku życia – i właśnie wtedy możemy zauważyć pierwsze zmarszczki czy pogorszenie jędrności skóry. Dlatego tak ważną rzeczą jest uzupełnianie jego niedoboru już po przekroczeniu tego wieku, kiedy bilans kolagenowy staje się ujemny, a więc organizm produkuje go mniej, niż potrzebuje.
Konsekwencją niewystarczającej ilości kolagenu w skórze kobiety mogą być między innymi rozstępy, cellulit oraz zmarszczki.
Rozstępy powstają pod wpływem nadmiernego i gwałtownego rozciągania skóry, co uwidacznia się w postaci drobnych kreseczek w różowym lub lekko fioletowym kolorze, które następnie bledną i stają się białe. Występują one najczęściej na brzuchu, piersiach, biodrach, pośladkach oraz udach.
Cellulit powstaje pod wpływem zmian hormonalnych. Obecność estrogenu przyczynia się do zwiększenia rozpadu włókien kolagenowych odpowiedzialnych za utrzymanie sprężystości i elastyczności tkanek tłuszczowych, co w efekcie prowadzi do gromadzenia się warstwy tłuszczowej przy powierzchni skóry.
Zmarszczki, czyli pojawiające się bruzdy na skórze, są spowodowane załamaniami struktury skóry. Kolagen jest najważniejszym elementem struktury naszej skóry i jego ubytki ujawniają w widoczny sposób w postaci zmarszczek.
Kolagen a blizny
Blizna to tkanka, która powstaje w miejscu urazu. Odtworzenie właściwej struktury skórnej bądź błony wymaga odpowiedniej przebudowy. Proces naprawczy obejmuje uzyskanie odpowiednio mocnej tkanki zastępczej wytrzymałej na bodźce mechaniczne.
Zapobieganie i redukowanie zmian skórnych polega na uzupełnieniu braków kolagenu poprzez jego wmasowywanie na powierzchnię skóry. Dzięki temu wnika on do skóry właściwej i tworzy włókna odpowiedzialne za elastyczność, sprężystość oraz jędrność. Efektem stosowania kolagenu jest przyspieszenie procesu naprawy tkanki skórnej.
Jak uzupełnić braki kolagenu?
Jedyną w pełni przyswajalną formą kolagenu jest kolagen aktywny. Jego cząsteczki w naszym organizmie są produkowane przez odpowiednie komórki i dlatego są one rozpoznawalne i w pełni przyswajalne. Kolagen aktywny wiąże duże ilości wody dlatego naturalnie występuje w postaci żelu. Dlatego preparat Kolagen A należy stosować przed jakąkolwiek aplikacją kremu czy balsamu – żeby składniki zawarte w tych produktach zyskały matrycę, na której będą mogły działać.
Jak należy stosować Kolagen A?
Preparat zawierający aktywny kolagen działa przede wszystkim w środowisku wodnym, dlatego też należy szczególnie pamiętać o odpowiednim nawilżeniu. W wilgotną skórę należy wmasowywać niewielką ilość preparatu Kolagen A. Bardzo ważnym elementem jest masaż i wklepywanie preparatu w skórę.
Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów?
Efekty odpowiedniego stosowania preparatu Kolagen A możemy zauważyć już po pierwszej aplikacji. Nasza skóra będzie nawilżona i jędrna. Jeśli chodzi o inne problemy takie jak zmarszczki czy cellulit – jest to sprawa bardzo indywidualna, która zależy również od diety i kondycji organizmu. Im bardziej systematyczne stosowanie kolagenu, tym lepsze i bardziej odczuwalne będą jego efekty.