Gayle Tremach Lemmon: „Kobiety z Kabulu”
Najdramatyczniejsze, a przez to najbardziej poruszające czytelnika historie, pisze samo życie. Afganistan od lat kojarzy się nam z krajem ogarniętym wojną, rządzonym przez islamskich fundamentalistów oraz z ogromem cierpień przeżywanych przez ludność cywilną. W tej książce autorka oddaje hołd zwłaszcza Afgankom, które w obliczu zagrożenia i w trudnych wojennych warunkach walczą o przetrwanie swych rodzin. Zmagają się z przeciwnościami losu, nie zważając nawet na groźbę utraty życia czy wolności. Są silne i zaradne, przejmując role odwiecznie należące do mężczyzn jako głów rodzin. Symbolizuje je postać Kamili Sidiqi – odważnej i samodzielnej kobiety, która nie daje się zastraszyć żołnierzom. Reprezentuje ona nowe pokolenie Afganek, które chcą żyć inaczej niż ich matki – już nie tylko w cieniu męża i tylko dla rodziny. To prawdziwe bizneswoman, w pełni zasługujące na podziw i uznanie.
W tej reporterskiej książce znajdujemy też prawdziwy obraz dzisiejszego Afganistanu, widzianego oczyma cudzoziemki, która ma znakomity zmysł obserwacji. Kabul zadziwia ją i przeraża jednocześnie. Na każdym kroku można dostrzec różnice między tym światem a cywilizacją Zachodu.
Ta książka ma wartość niezwykłego dokumentu. Powstała na podbudowie własnych obserwacji autorki, która przebywała w Kabulu przez dłuższy czas. Wówczas przeprowadziła wiele wywiadów i zebrała mnóstwo informacji, dzięki którym jej dzieło ma niepowtarzalny rys autentyzmu i tchnie życiową prawdą. Równocześnie jednak jego bohaterowie mają zapewnioną anonimowość.
Książka jest napisana żywym językiem, z widocznym reporterskim zacięciem. To świetna propozycja dla miłośników prozy dokumentalnej, opartej na faktach i wpisującej się w najnowszą historię.
Paulina T.
Książkę poleca Wydawnictwo Prószyński i S-ka – można kupić ją tutaj:
http://www.proszynski.pl/Kobiety_z_Kabulu-p-30782-.html
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja