Wieczór 31 października w wielu krajach staje się okazją do przeżycia niezapomnianych atrakcji! Jedno z najpopularniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych niesie ze sobą wiele tradycji, szczególnie tych „przerażających”… Przestraszyć można się nie tylko podczas zabawy w „scary farm”, czyli odwiedzaniu starych farm, których wystrój przypomina sceny z filmów grozy… Straszą również dziwne, ciemne, opuszczone miejsca, zmutowani i krwawiący bohaterowie – a to właśnie najczęściej spotykamy w horrorach!
Lśnienie (1980) – Zimą hotel, w którym mieszka i którego jest kuratorem Jack Torrance, jest zamknięty. Dlatego Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku. W momencie, gdy rodzina Torrance’ów zostaję zablokowana w hotelu przez śnieżne burze, syn Jacka, Danny, który posiada nadprzyrodzone telepatyczne zdolności, odkrywa, że w hotelu straszą duchy. Mało tego – doprowadzają Jacka do obłędu. Całość staje się jeszcze bardziej straszna, gdy Jack spotyka ducha pana Grady – poprzedniego kuratora hotelu…
Podstawą scenariusza była jedna z pozycji książkowych Stephena Kinga.
Frankenstein (1931) – Historia znana chyba wszystkim. Przerażająca postać, która budzi strach populacji, zostaje powołana do życia ze szczątków zmarłych ludzi przez doktora Henry’ego Frankensteina. Gdy ten zaczyna uciekać, w pogoń za nim udaje się przerażająca istota żądna zemsty na swoim stwórcy za powołanie do życia.
Jest to najbardziej chyba znana adaptacja powieści Mary Wollstonecraft Shelley „Frankenstein, czyli nowoczesny Prometeusz” (1818), choć pierwszej ekranizacji książka doczekała się już w 1910 r.
Misery (1990) – film grozy, thriller, opowiadający historię pisarza, Paula Sheldona, który postanawia zakończyć cykl swoich opowieści poprzez uśmiercenie głównej bohaterki Misery. Podczas śnieżycy jadący ze swym maszynopisem autor, wpada w poślizg i samochód wypada z drogi. Ratuje go Annie Wilkes, jego ogromna fanka, której Paul w zamian za ocalenie życia, pozwala przeczytać maszynopis. Jednak zakończenie, w którym umiera Misery nie podoba się Annie i dlatego ta wpada we wściekłość i zmusza Paula do napisania innego zakończenie książki.
Psychoza (1960) – Marion Crane pewnego dnia zamiast wpłacić do banku 40 tysięcy dolarów należących do jej szefa, postanawia wyjechać z miasta, mając dość swego dotychczasowego życia, związanych z nim niepowodzeń oraz rozczarowania miłosnego. Podczas podróży zatrzymuje się w The Bates Motel, który jest prowadzony przez młodego Normana – zdominowanego przez własną matkę.
Film nakręcony na podstawie powieści Roberta Blocha „Psycho” (1960). Klimatu dodaje tutaj muzyka, za którą odpowiada Bernard Hermann.
Drabina Jakubowa (1990) – Jakub Singer jest nieustannie męczony wizjami i koszmarnymi wspomnieniami z wojny w Wietnamie, co więcej – cały czas widzi wokół siebie demony. Gdy dowiaduje się, że jego przyjaciele z batalionu są męczeni przez podobne wizje, wspólnie z nimi dochodzi do wniosku, że musi to mieć związek z wydarzeniem, które miało miejsce w Wietnamie w delcie Mekongu. Wtedy, byli żołnierze zaczynają podejrzewać wojsko o przeprowadzanie tajnych eksperymentów.
Na podstawie filmu powstała seria gier „Silent Hill”.