Badanie wykonywane za pomocą aparatu EKG jest jednym z najprostszych i podstawowych badań serca. Polega ono na tym, że aparat EKG rejestruje aktywność serca w postaci graficznego zapisu na papierze milimetrowym. Jest to badanie bezinwazyjne, wykonywane za pomocą elektrod przyczepionych do klatki piersiowej.
Badanie wykonywane za pomocą aparatu EKG jest jednym z najprostszych i podstawowych badań serca. Polega ono na tym, że aparat EKG rejestruje aktywność serca w postaci graficznego zapisu na papierze milimetrowym. Jest to badanie bezinwazyjne, wykonywane za pomocą elektrod przyczepionych do klatki piersiowej. Niemniej jest ono bardzo ważne w diagnostyce chorób serca i zaburzeń jego pracy. Jest ono też tanie i powszechnie dostępne, gdyż do przeprowadzenia badania nie trzeba fatygować się do szpitala – wielu lekarzy wykonuje je już w karetce czy nawet w domu chorego. Obecnie jest nawet kilka ośrodków, które prowadzą badanie ekg przez telefon – chory podaje swoje dane do systemu, w przychodni otrzymuje aparat, który zabiera do domu i po podłączeniu dzwoni do lekarza. Za pomocą dźwięków aparatu ekg lekarz odczytuje wynik badania i może szybko stwierdzić, czy jego stan się pogarsza.
Dzięki elektrokardiografii można ocenić, czy w sercu pacjenta występują bloki, czyli zaburzenia przewodzenia prądu. Można także stwierdzić, jak wygląda ten mięsień, czy np. nie doszło do przerośnięcia i przeciążenia komory sercowej. Taka sytuacja może świadczyć o nadciśnieniu tętniczym lub nadciśnieniu płucnym. Badanie pozawala także zdiagnozować wady wrodzone, wady spowodowane działaniem toksyn, czy stany zapalne mięśnia. Jednakże głównym powodem, dla którego najczęściej przeprowadza się badanie ekg jest próba wykrycia zawału i niedokrwienności.
Badanie, choć niezwykle cenne, nie zawsze może dać wszelkie informacje o stanie serca. Problem może się pojawić w przypadku niewielkich zawałów, które nie objęły całej ściany serca. Niedużych blizn niestety aparat nie wykryje. Problematyczna diagnostyka jest także w przypadku osób otyłych lub zbyt szczupłych. Niestety nieprawidłowa masa ciała może utrudniać przesyłanie elektrod i fałszować wynik.
Badanie ekg nie jest inwazyjne, nie trzeba się też do niego specjalnie przygotowywać. Jedyne o czym warto pamiętać, to unikanie na kilka godzin przed badaniem rzeczy, które mogą podwyższać ciśnienie. Należą do nich przede wszystkim papierosy, alkohol i kawa, ale warto także przed badaniem wyciszyć się i uspokoić, a także nie spożywać ciężkich posiłków ani nie wykonywać zbyt intensywnych ćwiczeń.
Na https://kredos.pl/aparaty-ekg można znaleźć najchętniej wykorzystywane aparaty EGK w pracowniach diagnostycznych.