Kiedy udać się do dermatologa? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kiedy udać się do dermatologa?

4 lipca 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Między pracą, odebraniem dzieci ze szkoły, zakupami wszystkimi innymi sprawami, które trzeba załatwić każdego dnia, ciężko jest wygospodarować czas na spotkania ze znajomymi czy randkę z partnerem, nie mówiąc już o rutynowych badaniach lekarskich. Chociaż większość z nas wie, że raz na rok powinno się zarezerwować czas na szybki przegląd lekarski, często odsuwamy go w czasie, podobnie jak inne mniej pilne wizyty lekarskie, np.wizytę u dermatologa. Istnieją jednak sytuacje, w których udanie się po poradę do specjalisty jest absolutnie konieczne. Oto lista najczęściej występujących problemów, z którymi powinniśmy się zgłosić do dermatologa.

Znamię o nieregularnym kształcie lub zmieniające kształt lub rozmiar

Większość ludzi ma znamiona, pieprzyki czy piegi. Większość z nich jest zupełnie nieszkodliwa, a niektóre tylko dodają uroku. Istnieje jednak możliwość, że niektóre z nich z czasem zaczną się zmieniać. Jeśli zaobserwowałeś taką zmianę, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Oczywiście może się okazać, że twój zmieniający kształt, rozmiar czy kolor pieprzyk jest zupełnie nieszkodliwy, warto jednak mieć stuprocentową pewność. Najbardziej niepokojące są znamiona i pieprzyki, które gwałtownie rosną, swędzą czy krwawią. Mogą to być pierwsze symptomy raka skóry.

Bolesne, duże wypryski

Zazwyczaj, jak na złość, pojawiają się przed pierwszą randką albo ważną prezentacją i do tego są bardzo bolesne. Jest to tak zwany trądzik torbielowaty, któremu, podobnie jak innym formom trądziku, towarzyszą zaczerwienienia, podrażnienia i stan zapalny.  Trądzik torbielowaty nie zawsze jest możliwy do wyleczenia domowymi sposobami czy drogeryjnymi kosmetykami przeciwtrądzikowymi, więc najlepszym sposobem na zminimalizowanie wyprysków jest wizyta u dermatologa. Dermatolog najprawdopodobniej przepisze steryd, który zmniejszy  ból i stan zapalny oraz przyspieszy gojenie zmian. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać antybiotykoterapia.

Sucha, swędząca i podrażniona skóra

Można by pomyśleć, że niewielkie podrażnienie skóry powinno być łatwe do samodzielnego wyleczenia w domu za pomocą maści cynkowej albo kremów nawilżających.  Nic bardziej mylnego. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że ich swędząca, łuszcząca się skóra jest czymś więcej niż sezonowym efektem ubocznym. Może to być powszechna, przewlekła choroba skóry zwana egzemą. Każdy przypadek  egzemy jest inny i radzenie sobie z tym stanem może być bardzo proste – czasami problem zniknie po zmianie używanych w domu detergentów czy zmodyfikowanej diecie – albo bardzo trudne. Bez względu jednak na to, co jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia problemu, którą trzeba będzie wyeliminować, konieczne będzie stosowanie odpowiednio dobranych przez lekarza preparatów na skórę. Jeśli zmiany są łagodne, lekarz prawdopodobnie zaleci stosowanie nawilżających i natłuszczających kremów na atopowe zapalenie skóry i egzemę. W cięższych przypadkach konieczne mogą się okazać sterydy.

Szorstkie, łuszczące się plamy na skórze głowy, kolan, łokci lub pleców

Jeśli zaobserwowałeś na swojej skórze czerwone, łuszczące się placki, prawdopodobnie winnym tego stanu rzeczy jest łuszczyca, czyli choroba spowodowana zaburzeniami autoimmunologicznymi, powodującymi nadmierny rozrost komórek skóry, których organizm nie jest w stanie wystarczająco szybko się pozbyć. Niska temperatura czy przeziębienie mogą wywołać zaostrzenie łuszczycy. W takich przypadkach należy udać się do specjalisty, który, podobnie jak w leczeniu egzemy, wybierze odpowiednią terapię oraz preparaty, które pomogą zminimalizować zmiany. Dobrym rozwiązaniem, które pomaga w walce z problemem, są specjalistyczne, natłuszczające kremy na atopowe zapalenie skóry czy egzemę, które często dostać można w aptekach bez recepty.  Należy jednak pamiętać, że samodzielne leczenie tymi preparatami bez konsultacji z lekarzem może nie rozwiązać problemu.

Czerwona, sucha, piekąca skóra

Czerwień może być twoim ulubionym kolorem kwiatów lub lakieru do paznokci, ale kiedy pojawia się na twarzy i do tego nie chce zniknąć, staje się to nieco problematyczne. Tego typu objawy mogą wskazywać na atopowe zapalenie skóry, czyli AZS. Jest to choroba autoimmunologiczna i objawami przypomina skórną reakcję alergiczną. AZS może poważnie utrudnić życie, szczególnie że wiąże się z uczuciem pieczenia, puchnięciem skóry, a nawet jej pękaniem. Jeśli na twojej skórze pojawiły się ostatnimi czasy takie zmiany, powinieneś natychmiast udać się do dermatologa. W łagodniejszych przypadkach lekarz zaleci stosowanie kremu na atopowe zapalenie skóry, ale jeśli sprawa jest poważna, może przepisać maści sterydowe.

Więcej informacji na stronie www.nowafarmacja.pl

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Kiedy udać się do dermatologa?

  1. avatar Agata pisze:

    Znaleźć dobrego dermatologa to wyzwanie…

  2. avatar krysia pisze:

    ja wybrałam się do dermatologa w tedy, kiedy po prostu już coś było nie tak z moją skórą… kiedy zauważyłam, ze robią mi się placki na skórze. to były początki łuszczycy, teraz regularnie dbam o skórę, smaruję się cały czas balsamem do ciała, dzięki czemu moja skóra pięknie się wygładziła i zmiany sa niewidoczne, wiec ogromnie na plus.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...