Kiedy można poddać się laserowej korekcji wzroku? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kiedy można poddać się laserowej korekcji wzroku?

5 listopada 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jeszcze do niedawna osoby krótko- lub dalekowzroczne miały tylko dwie możliwości: noszenie okularów korekcyjnych albo soczewek kontaktowych. Przy małej wadzie wzroku przebiegającej bez dodatkowych zaburzeń takich jak astygmatyzm, okulary nie są kłopotliwe.

 

Jeszcze do niedawna osoby krótko- lub dalekowzroczne miały tylko dwie możliwości: noszenie okularów korekcyjnych albo soczewek kontaktowych. Przy małej wadzie wzroku przebiegającej bez dodatkowych zaburzeń takich jak astygmatyzm, okulary nie są kłopotliwe. Jednak im wada większa, tym trudniej dobrać okulary, które nie tylko perfekcyjnie by ją korygowały, ale także byłyby estetycznie bez zarzutu.

Rozwój technik optycznych posunął się wprawdzie na tyle, żeby udawało się szkła o znacznej mocy uczynić możliwie cienkimi, ale i tak dyskomfort związany z noszeniem okularów przy dużej wadzie wzroku jest odczuwalny. Szczególnie dotkliwy bywa np. podczas prowadzenia samochodu. Alternatywą bywają soczewki kontaktowe, ale nie każde oko je toleruje. Jeśli krótkowzroczność lub dalekowzroczność znacznie utrudnia nam funkcjonowanie, warto rozważyć laserową korekcję wzroku.

Laserowa korekcja wzroku może być przeprowadzona na kilka sposobów, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wskazań medycznych. Powikłania po takim zabiegu są niezwykle rzadkie (2-3% przypadków), a powrót do normalnego funkcjonowania – niemal natychmiastowy. Dobrze przeprowadzony zabieg to szansa na całkowite pozbycie się okularów i soczewek kontaktowych.

Co to jest laserowa korekcja wady wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg w znieczuleniu miejscowym, który przywraca pełną ostrość widzenia. Poprawa jest widoczna natychmiast po zabiegu, choć przez pewien czas obowiązują pacjenta zasady, dzięki którym oko „uczy się” prawidłowej akomodacji i funkcjonowania w nowych warunkach. Poz zabiegu laserowej korekcji wzroku powinno się:

  •  w dnu zabiegu unikać prowadzenia samochodu – operowane oko jest nadwrażliwe na światło, może łzawić, piec; możemy mieć wrażenie piasku pod powiekami
  • przez kilka dni po zabiegu ograniczyć pracę przy komputerze
  • przez kilka dni nosić okulary przeciwsłoneczne
  • uważać na oko podczas kąpieli – żeby nie dostało się do niego mydło czy szampon
  • uważać na wszelkie gwałtowne ruchy dłonią w okolicy oka – nie pocierać, nie przyciskać powiek
  • przez miesiąc nie korzystać z kąpieli słonecznych bez okularów, z basenów publicznych, zakurzonych i zadymionych pomieszczeń

blonde-hair-brick-wall-close-up-975668.jpg

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Zabieg laserowej korekcji wzroku przebiega w znieczuleniu ogólnym. Trwa kilkanaście minut i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. W zależności od wyboru metody, laserowa korekcja wzroku przebiega następująco:

  • LASIK – płatek rogówki tworzony jest przy użyciu mikrokeratomu z wymiennym ostrzem. Następnie chirurg odchyla powstały po nacięciu płatek i i przygotowuje rogówkę do modelowania laserem excimerowym. 
  • FEMTOLASIK – do nacięcia rogówki wykorzystuje się laser femtosekundowy.
  • LASER/PRK – zabieg polega na odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki oraz laserowaniu głębszych warstw rogówki, wykonuje się go u osób, które z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z którejś z pozostałych metod

Zabieg nie jest bolesny, ale podczas jego trwania pacjent odczuwa dyskomfort. Rekonwalescencja przebiega szybko i bez kłopotów uniemożliwiających podjęcie normalnej codziennej aktywności. Jeśli wystąpią jakiekolwiek dolegliwości bólowe, zaleca się zażycie tabletki przeciwbólowej, po którą sięgamy podczas łagodzenia bólu głowy czy zęba – żadne specjalne medykamenty nie są wymagane.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Wśród przeciwwskazań do zabiegu laserowej korekcji wzroku wymienia się:

  • nieustabilizowaną wadę wzroku
  • szybki postęp/rozwój wady w ciągu roku przed planowaną operacją
  • zaćmę
  • jaskrę
  • zespół suchego oka
  • skłonność do zapalnych schorzeń oczu
  • alergię
  • ciążę/okres karmienia piersią
  • choroby autoimmunologiczne i nieustabilizowaną gospodarkę hormonalną
  • wszczepiony rozrusznik serca

close-up-eye-eyebrow-1319428.jpg

Czy są ograniczenia wiekowe?

Laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się u osób, które nie ukończyły dwudziestego pierwszego roku życia, ponieważ oko jest w tym czasie w fazie ciągłego rozwoju. Górna granica wieku nie istnieje. To ważne, aby wada wzroku była ustabilizowana. Celem zabiegu jest przecież trwała korekcja wady. Jeśli w ciągu roku przed laserową korekcją wzroku wada postępowała, istnieje ryzyko, że stanie się tak również po zabiegu. Jeśli przeprowadzimy laserową korekcję wzorku na oku z ustabilizowaną wadą, nie będzie konieczności kolejnej interwencji chirurgicznej do końca życia.

Kto może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wzroku?

Laserowej korekcji wzroku poddać się może każda osoba, która ukończyła dwudziesty pierwszy rok życia, ma ustabilizowaną wadę wzroku oraz nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Szczególnie dobre efekty laserowa korekcja wzroku przynosi w przypadku osób, w których zdiagnozowano dalekowzroczność do +5 dioptrii, krótkowzroczność do -10 dioptrii oraz w przypadku astygmatyzmu do 5 dioptrii. UWAGA: zabieg nie zwiększa prawdopodobieństwa zachorowania na AMD (zwyrodnienie plamki żółtej), nie likwiduje też starczowzroczności, co oznacza, że osoby po czterdziestym roku życia nadal będą musiały nosić okulary do czytania.

Czy laserowa korekcja wzroku jest raz na całe życie?

Jeśli operacja laserowej korekcji wzroku przeprowadzona zostanie zgodnie z zaleceniami, czyli na oku o ustabilizowanej wadzie, kolejna interwencja nie będzie konieczna. Raz na zawsze uwolnimy się od konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Rezultaty korekcji mają charakter stały i rzadko zdarza się, że zabieg trzeba powtórzyć.

Laserowa korekcja wzroku z Mediraty

Laserowa korekcja wzroku nie jest refundowana przez NFZ, gdyż uznaje się ją nie za procedurę medyczną, a kosmetyczną. Jeśli więc marzy nam się pozbycie uciążliwej wady wzroku raz na zawsze, zachodzi konieczność przeprowadzenia zabiegu w placówce prywatnej. Koszt operacji zależy od rodzaju procedury i waha się od 2.700 do 5.200 za jedno oko.

Ceny usług są zróżnicowane także w zależności od miasta, popularności kliniki i lekarza. Żeby nie obciążać znacznie domowego budżetu warto skorzystać z możliwości finansowania procedur okulistycznych w systemie Mediraty. Ten pierwszy w Polsce system finansowania płatności ratalnych za usługi medyczne ułatwia podjęcie decyzji o leczeniu w sytuacji, kiedy państwowa służba zdrowia odmawia wykonania zabiegu w ramach refundacji.

medi-raty-baner.png

Rozważając finansowanie laserowej korekcji wzroku w systemie Mediraty warto skorzystać z dostępnego na stronie www kalkulatora rat i zorientować się czy jesteśmy w stanie udźwignąć planowane wydatki. W przypadku procedur okulistycznych, podobnie jak w przypadku wielu procedur stomatologicznych, zawsze trzeba brać pod uwagę fakt, że choć cena samego zabiegu wydaje się wygórowana, najczęściej w grę wchodzi zabieg, którego nie trzeba będzie powtarzać – jego efekty utrzymają się do końca życia. Tak jest np. w przypadku implantów zębowych czy laserowej korekcji wzroku. Ta ostatnia procedura cieszy się zasłużenie dobrą opinią, a dla wielu pacjentów uwolnienie się od okularów i soczewek kontaktowych jest wartością nie do przecenienia. System finansowania Mediraty to szansa na podjęcie leczenia laserem i całkowitą eliminację wady wzroku.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz