Zazwyczaj kaszel jest objawem infekcji dróg oddechowych, szczególnie jeśli występuje razem z katarem, bólami mięśniowymi, gorączką i złym samopoczuciem. Pomimo ustąpienia objawów może się utrzymywać nawet kilka tygodni. Jeśli trwa on dłużej niż 8 tygodni, wymaga dodatkowej diagnostyki, ponieważ może być objawem innych poważnych chorób.
Kaszel a infekcja
Kaszel to fizjologiczny odruch obronny, który pozwala na oczyszczanie dróg oddechowych. Wyróżniamy kaszel suchy oraz kaszel mokry. Każdy kaszel przewlekły wymaga diagnostyki i powinien skłonić do wizyty u specjalisty. Około 90-95% przypadków przedłużającego się kaszlu ma przyczyny w drogach oddechowych. Po infekcji takiej jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc kaszel może utrzymywać się nawet do 3 tygodni, co spowodowane jest nadreaktywnością oskrzeli na bodźce zewnętrzne takie jak: zmiany temperatury, głęboki wdech, dłuższe mówienie, dym tytoniowy czy aerozole. Między innymi dlatego w trakcie infekcji, kiedy kaszel jest produktywny, należy wspomóc wykrztuszanie poprzez zastosowanie substancji rozrzedzających wydzielinę takich jak Flavamed. Jest on dostępny zarówno w syropie, w tabletkach, jak i w formie musującej tabletki do rozpuszczania. Pomocne przy kaszlu może być także zastosowanie nebulizacji z roztworu NaCl. Silny kaszel utrzymujący się przez wiele tygodni po przebytym zapaleniu oskrzeli, którego najczęstszą przyczyną są wirusy, może być objawem zakażenia bakteryjnego pałeczkami krztuśca lub bakteriami atypowymi. Kaszel może być także spowodowany przez spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła podczas przewlekłego zapaleniach zatok oraz alergii.
Przedłużający się uciążliwy suchy kaszel
Przyczyną przedłużającego się kaszlu może być nie tylko niedoleczona infekcja, ale także astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc. Astma to choroba zapalna dróg oddechowych przebiegająca z nadreaktywnością oskrzeli, prowadząca do nawracających epizodów duszności, kaszlu i świszczącego oddechu, występujących szczególnie w nocy lub nad ranem. Astma może być dobrze kontrolowana poprzez przyjmowanie zalecanych leków. Przewlekła obturacyjna choroba płuc charakteryzuje się postępującym i odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, którego przyczyną są szkodliwe pyły i substancje takie jak dym tytoniowy. Suchy kaszel pojawiający się rano może wynikać z wdychania zanieczyszczonego powietrza lub o zbyt niskim poziomie wilgotności. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawilżacza oraz oczyszczacza powietrza. Przyczyną przewlekłego kaszlu może być również choroba niezlokalizowana w układzie oddechowym np. refluks żołądkowo-przełykowy, czyli zarzucanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku, podrażniający receptory kaszlowe.
Kaszel jako objaw nowotworu
Suchy przewlekły kaszel jest często uważany za błahy i mało istotny objaw. Jego przyczyną może być proces nowotworowy, szczególnie jeśli towarzyszy mu krwioplucie oraz zaawansowany wiek. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza.