Ketonal – właściwe dawkowanie Ketonalu bez recepty

6 marca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Właściwe dawkowanie Ketonalu bez recepty oraz stosowanie się do zaleceń lekarza i informacji zawartych w ulotce zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a także wpływa na skuteczność leku. Zawarty w nim ketoprofen ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

tabletki1

Od kiedy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Przez długi czas Ketonal w każdej postaci był dostępny wyłącznie na receptę. Sytuacja ta zmieniła się w październiku 2017 roku. Wówczas do obrotu został dopuszczony środek firmy SANDOZ, zawierający tę samą substancję czynną, jednak w mniejszej dawce (50 mg) i w postaci twardych kapsułek. Lek ten nosi nazwę Ketonal Active i można kupić go w każdej aptece bez recepty.

Ketonal bez recepty jest dostępny w opakowaniu, które zawiera 10 lub 20 kapsułek. Lek nie jest objęty refundacją z Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego trzeba zapłacić za niego całą kwotę. Jednak jego cena jest stosunkowo niska. Warto podkreślić, że Ketonal w większej dawce (m.in. 100 i 150 mg) nadal jest dostępny na rynku, ale można kupić go wyłącznie z przepisu lekarza.

Charakterystyka Ketonalu

Ketonal to środek farmakologiczny należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli NLPZ. Jego substancją czynną jest ketoprofen, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest on polecany na dolegliwości bólowe różnego pochodzenia o lekkim i umiarkowanym stopniu. Szczególnie sprawdza się w przypadku bólu głowy, kości, stawów, mięśni oraz zęba.

Ketoprofen obecny w Ketonalu bez recepty szybko i całkowicie wchłania się z układu pokarmowego (jeżeli zostanie przyjęty doustnie). Lek zaczyna działać już po ok. 30 minutach, a maksymalne stężenie we krwi osiąga po 2 godzinach. Miejscem jego rozkładu jest wątroba. Ketoprofen jest wydalany z organizmu razem z moczem (aż w 80%) i kałem.

Mechanizm działania Ketonalu polega na blokowaniu cyklooksygenaz COX-1 i COX-2, które są odpowiedzialne za wzrost liczby prostaglandyn w tkankach, a tym samym za powstawanie procesów zapalnych, objawiających się bólem, a niekiedy także obrzękiem i gorączką. Wystarczy już niewielka dawka ketoprofenu, aby zmniejszyć ilość prostaglandyn, a tym samym uzyskać efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Jak i kiedy przyjmować Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty można przyjmować w celu złagodzenia dolegliwości bólowych, które mają różną przyczynę. Jak już wspomniano, dobrze sprawdza się w przypadku bólu głowy oraz stawów i mięśni (w tym pleców). Lek jest przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 15 roku życia. Nie mogą go stosować kobiety w ciąży (zwłaszcza w III trymestrze), karmiące piersią oraz osoby, u których kiedykolwiek wystąpiła nadwrażliwość na którykolwiek ze składników Ketonalu bez recepty lub inny lek należący do grupy NLPZ. Szczegółowe informacje na ten temat zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania. Jest ona powszechnie dostępna także w formie elektronicznej.

Właściwe dawkowanie Ketonalu bez recepty również jest określone na ulotce. Zgodnie z zawartymi tam informacjami jednorazowo powinno się przyjąć 1 kapsułkę, czyli 50 mg ketoprofenu. Jeżeli jest taka konieczność, po 8 godzinach można ponownie przyjąć lek. Należy przy tym pamiętać, aby dzienna dawka leku nie wynosiła więcej, niż 150 mg. Oznacza to, że można przyjąć maksymalnie 3 kapsułki Ketonalu bez recepty na dobę. Nie wolno stosować Ketonalu dłużej niż 5 dni.

Aby chronić delikatną błonę śluzową przewodu pokarmowego, zaleca się, aby Ketonal bez recepty był przyjmowany podczas posiłku. Trzeba go popić dużą ilością wody lub mleka (nie mniej niż pół szklanki). Nie jest wskazana natomiast coca-cola, kawa, herbata ani soki owocowe – zwłaszcza grejpfrutowy, ponieważ udowodniono, że może on wpłynąć na dawkę leku.

Warto pamiętać, że Ketonal bez recepty nie może być przyjmowany razem z innymi lekami z grupy NLPZ. Jednoczesne spożycie dwóch środków nie zwiększy ich skuteczności. Może natomiast spowodować, że zwiększy się ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, zwłaszcza ze strony układu pokarmowego.

Czy Ketonal bez recepty jest bezpieczny?

Ketonal bez recepty jest uznawany za lek bezpieczny, jeżeli stosuje się go zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce. Warto mieć na uwadze, że 50 mg to najmniejsza możliwa dawka ketoprofenu. Ponadto substancja ta jest szybko wydalana z organizmu (okres półtrwania wynosi zaledwie 2 godziny), dlatego toksyczne działanie na tkanki jest ograniczone do minimum.

 

 

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz