Kawa przy karmieniu piersią – czy mogę pozwolić sobie na małą czarną? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kawa przy karmieniu piersią – czy mogę pozwolić sobie na małą czarną?

17 listopada 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Za Tobą kolejna nieprzespana noc? Marzysz o tym, żeby choć na chwilę zdrzemnąć się, ale niemowlę nie chce zasnąć? Zastanawiasz się, czy w takiej sytuacji możesz pozwolić sobie na filiżankę mocnej i aromatycznej kawy, która postawi Cię na nogi? Wiele mam nie pije produktów zawierających kofeinę z obawy przed jej negatywnym wpływem na dziecko. Sprawdź, czy można pić kawę podczas karmienia piersią.

niemowle

Kawa przy karmieniu piersią to dość kontrowersyjny temat. Wiele osób jest przeciwnych spożywaniu kofeiny przez mamy karmiące z uwagi na przenikanie tej substancji do mleka. Zastanawiasz się, czy produkty z kofeiną są rzeczywiście zabronione podczas laktacji? Dowiedz się więcej!

Czy można pić kawę podczas karmienia piersią?

Tak. Kobiety, które karmią piersią mogą pić filiżankę kawy dziennie, a nawet dwie. To bezpieczna ilość, która nie zagraża dziecku ani nie wpłynie na jego zdrowie[1].

Jedna porcja takiego płynu zawiera około 130 mg kofeiny. Do kobiecego mleka przenika zaledwie 1% tej dawki, więc nie stanowi to żadnego ryzyka ani obciąża organizmu niemowlęcia.

Czy kofeina w mleku matki może mieć szkodliwy wpływ na dziecko?

Kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale także w herbacie, czekoladzie, coli oraz lekach, np. przeciwbólowych. Objawy niepożądane u malucha mogą pojawić się po przekroczeniu dziennej dawki spożycia tej substancji, czyli 300 mg, co daje równowartość 750 ml kawy.

Nadmiar kofeiny może wywołać u niemowlęcia:

  • nerwowość,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z zasypianiem i wyciszeniem się,
  • poszerzone źrenice,
  • długotrwały płacz[2].

Najbardziej wrażliwe na działanie pobudzające tej substancji są wcześniaki i noworodki. Według specjalistów kawa nie wpływa na dziecko, które ukończyło 3. miesiąc życia.

W przypadku przedawkowania kofeiny należy przez około 2 tygodnie unikać spożycia napojów i innych produktów, które mogą ją zawierać. To pozwoli przywrócić naturalny rytm snu i czuwania[3].

Jaki wpływ na laktację ma picie kawy?

Zastanawiasz się, czy kawa może wpływać na ilość mleka w piersiach? Nie ma żadnych dowodów na to, że kofeina zmniejsza lub zwiększa laktację, dlatego można spokojnie delektować się ulubionym napojem w rekomendowanej ilości. 

Jak można wspomóc laktację?

Wiele kobiet martwi się, czy ma wystarczająco dużo mleka. Jeśli czujesz, że Twój maluch się nie najada, zamiast rezygnować z ulubionej kawy, możesz wzbogacić swoją dietę o produkty i suplementy diety, które wspomagają laktację. Takim bezpiecznym dla karmiących mam preparatem jest Femaltiker Plus. Zawiera on słód jęczmienny[4], który wspiera procesy zwiększające produkcję prolaktyny, oraz wyciąg z melisy, który pomaga się uspokoić i zrelaksować, a także ważne dla zdrowia karmiących mam składniki odżywcze, takie jak: cholina, foliany (kwas foliowy i L-metylofolian wapnia – FolActiv®), witaminy: B6 i B12. Składniki te w większości przechodzą do mleka kobiecego wpływając na jego jakość i wartość odżywczą. 

Warto jednak pamiętać, że na laktację mają wpływ także prawidłowa pozycja, umiejętność ssania piersi oraz występowanie różnych chorób.

Nie rezygnuj więc z kawy przy laktacji, jeśli ją lubisz. Dwie filiżanki dziennie kawy zawierają bezpieczną dawkę kofeiny dla dziecka. Nie zwlekaj i ciesz się smakiem ulubionego napoju!

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/103226,stosowanie-uzywek-a-laktacja

[2]https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/kawa-karmienie-piersia?gclid=Cj0KCQjw28T8BRDbARIsAEOMBcwDZNB9oeJKOaWdSEQnS4Ygbbcf_bqeNWFKUqGeTVIA6FyT6CcrNz0aAvV5EALw_wcB

[3] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/103226,stosowanie-uzywek-a-laktacja

[4] http://kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz