Kary dla oprawców zwierząt

19 sierpnia 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Właśnie Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie zwierząt, która zwiększa kary za znęcanie się nad zwierzęciem oraz m.in. zakazuje stałego trzymania psów na łańcuchach, odstrzeliwania błąkających się zwierząt domowych przez myśliwych oraz przycinania psom ogonów i uszu.

Zwiększono kary za znęcanie się nad zwierzętami do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności (dotychczas groził za to rok), a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem do trzech lat (obecnie – dwa lata).
W głosowaniu za ustawą opowiedziało się 382 posłów, siedmiu było przeciw, 14 wstrzymało się od głosu.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i utrzymaniu porządku w gminach przygotowano w ramach prac Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, w których uczestniczyły organizacje zajmujące się ochroną ich praw.
Istotną zmianą jest to, że osoba, która będzie znęcała się nad zwierzęciem, będzie mogła stracić prawo do ich posiadania na okres od roku do 10 lat. Każdy, kto napotka w lesie lub poza terenem zabudowanym porzuconego psa lub kota – w szczególności na uwięzi – musi powiadomić o tym schronisko dla zwierząt, straż gminną lub policję. Oznacza to m.in., że myśliwi nie będą mogli odstrzeliwać błąkających się zwierząt domowych.
Ustawa zakazuje także trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie, a także na uwięzi krótszej niż trzy metry. Złamanie tego zakazu będzie wykroczeniem.
W ustawie zakazano także tzw. kopiowania, czyli przycinania psom ogonów i uszu dla wątpliwych celów estetycznych.
Pocieszające jest to, że nawet w przedwyborczej gorączce los zwierząt jest sprawą, która zjednoczyła posłów z opozycyjnych partii.