Kamień na zębach – jak powstaje i jak sobie z nim radzić?

30 sierpnia 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Osad pojawiający się na zębach po każdym posiłku, zamienia się z czasem w kamień nazębny. To nagromadzona zwapniała płytka nazębna, którą zwykle dość łatwo usunąć, jeśli jest miękka. Kamień na zębach, który się mineralizuje, staje się twardy, a do jego usunięcia potrzeba profesjonalnych zabiegów.

Jak powstaje kamień na zębach?

Wystarczy kilkadziesiąt godzin od momentu umycia zębów, by początkowo miękki osad zaczął reagować z solami mineralnymi zawartymi w ślinie, i problem twardego kamienia nazębnego gotowy. Taki osad, ten początkowy i miękki, usuwa się stosując szczoteczkę i pastę do mycia do zębów, sięgając także po inne środki do higieny jamy ustnej. By pozbyć się zmineralizowanego już osadu, należy udać się do dentysty na specjalny zabieg, który w sposób mechaniczny pozwala pozbyć się uporczywego kamienia nazębnego.

Jak kamień na zębach wpływa na zdrowie?

Kamień nazębny wygląda nieestetycznie. Staje się defektem kosmetycznym, z którym próbujemy się uporać w pierwszej kolejności, dostępnymi środkami do higieny jamy ustnej. Problem jest jednak bardziej złożony. Odkładający się kamień na zębach powoduje demineralizację szkliwa. Dochodzi również do zakwaszenia środowiska w ustach, a stąd o krok do próchnicy. Mogą zacząć chorować dziąsła i cała jama ustna, a nie tylko i wyłącznie zęby.

Skuteczna walka z kamieniem nazębnym

Regularnie mycie zębów, dokładne szczotkowanie, pozwala na uporanie się z nagromadzonym, jeszcze miękkim osadem i zapobieganie osadzaniu się twardego kamienia nazębnego. Należy również wykonywać nitkowanie i płukanie jamy ustnej, stosując specjalne środki zawierające w swoim składzie fluor. Spośród zabiegów dentystycznych poleca się lakierowanie oraz fluoryzacje domowe. Do tego regularne wizyty u dentysty, a gdy zachodzi taka potrzeba, mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym.

Dbając w ten sposób o zęby, można z powodzeniem uchronić się przed próchnicą, chorobami dziąseł, ale i całej jamy ustnej. Regularnie usuwany osad nie przerodzi się od razu w kamień na zębach, dzięki czemu unikniemy nieestetycznego wyglądu i kolejnych problemów stomatologicznych.

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii na…
Pacjent musi jednak chcieć wyjść z nałogu, najlepsze osrodki nie pomogą bez jego chęci...
Częstochowa
Najszybciej można znaeźć pracę przez agencje pracy, oczywiście nie jakąś super, ale taką...
Fryzura a zawód
Wg mnie fryzura to drugorzędna sprawa, a o powadze świadczy zachowanie...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Polecam też dobre punktowe oświetlenie jak ktoś ma problem ze wzrokiem...