Kalendarz szczepień psa | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kalendarz szczepień psa

21 listopada 2011, dodał: nataliaa
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Szczepienie chroni Twojego psa przed wieloma chorobami. Dzięki niemu organizm skutecznie zwalczy bakterie. Warto zatem przyjrzeć się kiedy i przeciwko jakiej chorobie zaszczepić swojego pupila.

Każdy pies powinien być poddany szczepieniom. Większa część szczepionek niszczy przekazane z mlekiem matki przeciwciała, dlatego pierwsze szczepienia u szczeniąt powinny odbywać się około 6-7 tygodnia ich życia.

Przed podaniem zwierzęciu szczepionki należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim zwierzę musi być zdrowe i wcześniej odrobaczone. Nie powinno się szczepić suk w ciąży i szczeniąt poniżej 6 tygodnia życia. Czasami szczepionka może wywoływać reakcję alergiczną, wtedy należy ją zmienić lub w skrajnych przypadkach całkowicie z niej zrezygnować. Zwierzę po otrzymaniu szczepionki może źle się czuć oraz być osłabione. W przypadku, gdy ten stan utrzymuje się zbyt długo należy zwrócić się do weterynarza. Poza tym przez 14 dni po zaaplikowaniu szczepionki należy ograniczyć kontakt psa z innymi zwierzętami, ponieważ wtedy organizm wytwarza przeciwciała i w związku z tym nasz zwierzak może być bardziej podatny na infekcje.

Kalendarz szczepień psów:

6-8 tydzień: nosówka i parwowiroza (specjalne szczepionki dla szczeniąt);
10-12 tydzień: nosówka, parwowiroza, leptospiroza, kaszel kenelowy, choroba Rubartha, czyli wirusowe zapalenie wątroby;
12-15 tydzień: jak wyżej – dawki przypominające, dodatkowo koronawiroza oraz pierwsza dawka przeciw wściekliźnie;
1 rok: wszystkie choroby wymienione powyżej oraz wściekliźnie – dawki przypominającej;
Od 2. roku: wszystkie wymienione choroby co roku, chyba, że lekarz zaleci inaczej.

Kalendarz szczepień jest bardzo indywidualną sprawą, dużo zależy od takich czynników jak: rodzaj szczepionki, tryb życia psa, choroby występujące na terenie zamieszkania. Ponadto należy pamiętać, że można zmienić termin szczepienia, w przypadku jeżeli zachodzi taka potrzeba, na przykład, gdy nasz pies się przeziębi. Dlatego najlepiej, żeby ostatecznie o nim decydował weterynarz.

Jeżeli chcemy, żeby nasz pies cieszył się dobrym zdrowiem, musimy pamiętać o terminach szczepień ochronnych. Z pewnością takie szczepienie nie jest przyjemne dla naszego zwierzęcia, jednak uchroni go przed groźnymi chorobami.

Zobacz również:

  1. Najgrubsze zwierzęta świata
  2. Samodzielna tresura psa, czyli jak wychować swojego pupila?
  3. Psie lęki – pomoże melatonina
  4. Na jakie rasy psów potrzebujemy zezwolenie?

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz