K. Wągrowska: Życie Zero Waste – recenzja

8 stycznia 2019, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Katarzyna Wągrowska

Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej– recenzja

Książka Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej Katarzyny Wągrowskiej to opowieść o podjęciu świadomej decyzji dotyczącej ograniczania konsumpcjonizmu oraz życia w sposób przyjazny środowisku poprzez eliminację zbędnych zakupów sugerowanych przez reklamy, domową produkcję produktów i środków, które można zrobić samodzielnie oraz wybieranie artykułów kosmetycznych czy czyszczących naturalnych oraz opartych na ziołach. To także eliminacja opakowań sztucznych na rzecz opakowań ekologicznych, czyli możliwych do recyklingu (opakowania szklane i papierowe, nadające się do ponownego wykorzystania). Wydaje się to, w pierwszej chwili zadaniem bardzo skomplikowanym oraz wymagającym ogromnego nakładu pracy. Jednak jak pokazuje autorka, to tylko pozory. Początki i zmiany zazwyczaj są trudne, wyrywają nas, bowiem z rutyny codzienności, angażują dużą część naszej uwagi i energii. Jak się jednak możemy przekonać w trakcie lektury książki, dzięki swoim wyborom i stylowi życia, autorka spędza znacznie mniej czasu na sortowaniu śmieci, bezmyślnym błądzeniu po sklepach, poświęcając w zamian swój czas rodzinie. Książka Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej Katarzyny Wągrowskiej to prawdziwa kopalnia wiedzy i inspiracji.

Idea zero waste, to życie bez generowania odpadów. W praktyce sprowadza się to do rozsądnej, przemyślanej i zaplanowanej konsumpcji z poszanowaniem wykorzystanych zasobów oraz dbałość o równowagę w środowisku. Autorka omawia pięć zasad życia bez odpadów czyli z języka angielskiego refuse, reduce, reuse, recycle, rot (pol. odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, przetwarzaj, kompostuj) najpierw analizując kolejne pomieszczenia w domu pod kątem ich zawartości (używane tam przedmioty, materiały, z których powstały oraz żywot przydatności danej rzeczy), sprzątania oraz wykorzystania i naprawy urządzeń tam umieszczonych. Następnie pisze o zastosowaniu filozofii zero waste w odniesieniu do dzieci, na końcu zaś ujmuje ją w kontekście stylu życia. W książce znajdziemy wiele praktycznych wskazówek, sprawdzone przepisy na domowe kosmetyki czy chemię gospodarczą. Na końcu każdego rozdziału znajduje się checklista, czyli podpowiedź jakie zasady wprowadzić w konkretnym obszarze życia. Katarzyna Wągrowska pisze o wszystkich doświadczeniach, również tych mniej udanych, a tym samym rozwiewa wątpliwości i pokazuje drogę szukania rozwiązań. Atutem tej publikacji są bez wątpienia także wywiady z bohaterami zero waste. Dzięki nim możemy zobaczyć problem i rozwiązania z perspektywy kilku osób, a nie jedynie samej autorki.

W jednej książce otrzymujemy odpowiedzi na pytania dotyczące: chemii w domu, ekologii i recyklingu, zakupów i związanym z nimi konsumpcjonizmem i uleganiu reklamom, wyborów dotyczących fair trade, ilości ubrań, dylematów: kosmetyki gotowe czy robione w domu, nadmiaru domowych śmieci oraz stylu życia w tym: prezentów, rodzaju atrakcji serwowanych dzieciom, jedzenia na wynos, zabawek i gadżetów, owoców i warzyw (sezonowe czy całoroczne) oraz domowych porządków. Ta książka może wywrzeć rewolucyjny wpływ na myślenie, postrzeganie wpływu na środowisko oraz na wybory konsumenckie.

To jeden z najlepszych poradników dostępnych na rynku. Napisany w bardzo przystępnym języku, jak rozmowa z koleżanką, pomimo, że poradnik – bez rozkazów, nakazów i pouczania. Rzeczowy, konkretny, uczący kreatywności, osadzony w konkretnej filozofii życiowej i przede wszystkim otwierający oczy na kwestie, nad którymi prawdopodobnie większość z nas nigdy się nie zastanawiała. Podsumowując, genialna lektura dla każdej kobiety, bo to przecież one są sercem każdego domu. Teraz dostępna w nowym wydaniu.

Katarzyna Wągrowska, autorka bloga ograniczamsie.com, wielka entuzjastka minimalizmu i ruchu zero waste. Mieszka wraz z rodziną w Poznaniu. Od kilku lat wprowadza w życie zasady zero waste. Z różnym skutkiem, ale z niezmiennym entuzjazmem (Wydawnictw ZNAK).

Wydawnictwo ZNAK






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...