Już nie wyrzucaj pestek wiśni. Zrób z nich termofor na wiele dolegliwości
Termofor z pestkami wiśni to naturalna pomoc przy bólach pleców i kręgosłupa, bólach menstruacyjnych, dolegliwościach ciążowych, kolce niemowlęcej, rwie kulszowej, obrzękach i stłuczeniach oraz przeziębieniach. Używanie termofora z pestkami nie wiąże się z ryzykiem oparzeń, odmrożeń, zatrucia wypełniaczem czy alergii skórnych. Jest to produkt w pełni bezpieczny i bardzo łatwy do samodzielnego wykonania w domu. Nie musisz udawać się do sklepu, aby kupić ekologiczny i bardzo modny termofor z pestkami.
Trendy ekologiczne zdobywają coraz większą popularność i są coraz bardziej zauważalne w wielu dziedzinach życia. W wielu sklepach znaleźć możemy bardzo modne i popularne obecnie termofory z pestkami. Nie doceniamy i nie znamy potencjału, jaki kryją w sobie pestki wiśni. Zamiast wyrzucać je do kosza, możemy wykorzystać je w ciekawy sposób, a w dodatku zaoszczędzić. Gotowe produkty tego typu kosztują w sklepach ekologicznych nawet 200 złotych, więc zamiast wydawać pieniądze, możemy wykonać taki termofor samodzielnie i to przy niewielkim wysiłku.
fot: pixabay
Suchy termofor z pestkami wiśni może być naturalnym pomocnikiem dla całej rodziny. Pod wpływem przyjemnego ciężaru i temperatury rozluźnia spięte mięśnie i tkanki. W zależności od potrzeb można go podgrzać lub schłodzić przy wykorzystaniu zamrażalnika, piekarnika lub mikrofalówki. Szeroki zakres zastosowań termoforu z pestek wiśni można wykorzystać na wiele sposobów.
Termofor z pestkami wiśni jest idealny jako zimny kompres na opuchnięte nogi i dolny odcinek kręgosłupa. Można go stosować do masażu twarzy, co pobudzi krążenie krwi i odmłodzi skórę. Po porodzie pomoże w obkurczaniu macicy oraz jest wspaniałym okładem na piersi. Ciepły termofor jest idealny do masażu piersi przy zastoju pokarmu, natomiast zimny okład pomaga po karmieniu przy zatkanym przewodzie mlecznym, a także do likwidacji obrzęków. Ciepły kompres jest idealnym wsparciem przy problemach u dzieci, takich jak: kolka, wzdęcia, ból gardła lub mięśni. Sprawdza się również jako masażer lub do nagrzewania łóżeczka. Schłodzony termofor jest natomiast optymalnym pomocnikiem przy wszelkiego rodzaju stłuczeniach, ugryzieniach owadów, zwichnięciach lub przy gorączce.
Termofor z pestkami wiśni jest doskonałym pomocnikiem kobiet przed i w trakcie menstruacji. Ciepłe sesje z wykorzystaniem suchego termoforu z pestkami wiśni, to terapeutyczny efekt w postaci rozluźnienia mięśni, zwiększenia ukrwienia narządów miednicy mniejszej i ukojenia bólu miesiączkowego. Okłady można stosować już na tydzień przed okresem ogrzewając okolice podbrzusza i kręgosłupa lędźwiowego. Termofor na zimno może być skutecznie stosowany w przypadku skręceń i siniaków, uderzeń, ostrych bólów głowy, migreny, użądleń owadów oraz lekkich poparzeń. Zimny kompres pomaga obniżyć temperaturę w przypadku gorączki lub udaru cieplnego, dlatego jest bardzo pomocny w czasie upalnego lata. Okład ciepłym termoforem jest natomiast pomocny w przypadku bólów pleców, bólów mięśni i stawów oraz bólów brzucha i skurczy. Okłady z ciepłych wiśniowych pestek znoszą dyskomfort metaboliczny i wzdęcia. Okłady poprawiają krążenie krwi i działają relaksująco, a także łagodzą objawy rwy kulszowej i przynoszą ulgę w przypadku zapalenia zatok. Ciepłe okłady przy wykorzystaniu termofora z pestkami wiśni łagodzą bóle kręgosłupa, przynoszą ulgę przy bólach reumatycznych i stawów oraz relaksują szyję, kark i lędźwie, a zimą ogrzewają prześcieradło, rozgrzewają dłonie i stopy i pomagają zasnąć.
Poduszka z pestkami wiśni jest termoforem bezpiecznym. W przeciwieństwie do termofora napełnianego wrzątkiem, termofor z pestkami wiśni nie przegrzewa się, więc redukuje do zera ryzyko poparzeń. Wiśniowy termofor jest też delikatniejszy i dłużej utrzymuje ciepło niż tradycyjny gumowy termofor. Podgrzany uwalnia też subtelny zapach wiśni.
Jak wykonać i stosować termofor z pestkami wiśni?
Przygotowanie termofora z pestek wiśni jest bardzo proste. Pestki po zjedzeniu owoców należy bardzo dokładnie oczyścić z resztek miąższu, a następnie bardzo dokładnie wysuszyć. Pokrowiec możemy wykonać z poszewki, małej torebki lub skrawków materiału. Wysuszone pestki wsypujemy do materiału i zaszywamy. Dodatkowo możemy włożyć kwiaty suszonej lawendy lub macierzanki, dla pięknego zapachu i efektu aromaterapeutycznego. Wkład możemy dodatkowo ubrać w materiał (poszewkę), najlepiej bawełniany, który będzie można wyprać. Termoforu wypełnionego pestkami nie powinno się prać. Jest to w 100% ekologiczne wypełnienie i mądry sposób aby pestki wiśni nie były traktowane jako odpad, ale surowiec, który możemy bardzo dobrze wykorzystać.
Aby ogrzać termofor można umieścić wkład z pestkami w kuchence mikrofalowej na 1-2 min. Możemy podgrzać go w piekarniku o temperaturze 120 st. C (ok. 5 min.). Termofor z pestkami możemy też położyć na grzejniku, aż będzie wystarczająco nagrzany i ciepły. Możemy go także podgrzewać na słońcu w letnie, ciepłe dni. Aby uzyskać zimny okład należy umieścić wkład w czystej i suchej plastikowej torbie w zamrażarce na ok. 30 min.
Dzięki właściwościom pestek wiśni, ciepły lub zimny termofor możemy przykładać bezpośrednio do ciała bez ryzyka oparzeń czy odmrożeń. Pestki wiśni mają działanie przyjemnie dociążające, schłodzone działają jak zimny kompres, zaś podgrzane magazynują ciepło i wolno go oddają (mają zdolność magazynowania i zatrzymywania ciepła) i nie wywołują efektu szoku termicznego. Zarówno rozgrzane, jak i schłodzone pestki zachowują swoje właściwości przez ok. 1 godzinę. Podczas robienia okładów nie ma ryzyka oblania się wrzątkiem, jak może się zdarzyć w przypadku klasycznych termoforów, ponadto termofory z pestek są także dużo lżejsze, więc lepiej nadają się do stosowania u dzieci oraz bardziej wygodne, gdyż lepiej układają się na ciele.