Regularne bieganie poprawia kondycję fizyczną, jak również pozwala zrzucić zbędne kilogramy. Mobilizowanie ciała do aktywności fizycznej korzystnie wpływa na ogólne funkcjonowanie organizmu. Podczas joggingu angażujemy do pracy mięśnie zwłaszcza ze strefy brzucha, ud, bioder czy pośladków. Na początku przygody przyda się plan treningowy, który zostanie dopasowany do naszych możliwości i predyspozycji. Pozytywne zmiany w sylwetce można zauważyć już po miesiącu umiarkowanych treningów!
Czy bieganie odchudza?
Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sport to zdrowie. Jogging to skuteczna recepta na poprawę nastroju i doskonały sposób, by rozładować napięcie czy stres. Przy okazji można też schudnąć. Warto regularnie mobilizować ciało do umiarkowanej aktywności. Aby schudnąć, wystarczy już intensywne chodzenie. Bieg i marsz to całkiem dobrana para, która pozwala spalić kalorie oraz zbudować formę. Początkującym biegaczom przyda się pulsometr. To urządzenie, które wskazuje tętno i podpowiada, kiedy należy biec wolno lub szybko. Według trenerów personalnych, spacer czy bieg powinien trwać przynajmniej 30 minut. Powolny i długotrwały jogging jest uważany za jedną z najlepszych metod na budowanie formy czy spalanie tłuszczu. Klucz do sukcesu stanowi zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Istotną rolę pełni również motywacja, bez której trudno sobie wyobrazić osiągnięcie wybranego celu.
Bieganie a zdrowie
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do joggingu? Bieganie przynosi wiele korzyści naszemu organizmowi nie tylko od względem fizycznym, ale też psychicznym. Ćwiczenia aerobowe korzystnie wpływają na kondycję serca i naczyń krwionośnych. Jogging poprawia wydolność tlenową, spala kalorie oraz sprawia, że stajemy się silniejsi. Jak przekonuje wielu badaczy, nawet 30-minutowy bieg może poprawić nastrój i zwalczyć objawy depresji. Poza tym zwiększa zdolność koncentracji, a także czyni mózg bardziej odpornym na stres. Bieganie pomaga wzmocnić układ krążenia, jak również może poprawić stan kolan. Według opinii naukowców, biegacze doświadczają mniejszego bólu w tej okolicy i rzadziej cierpią na zapalenia kostno-stawowe. Bieganie wzmacnia mięśnie nóg oraz kości. Ćwiczenia aerobowe poprawiają samopoczucie w każdym wieku i pomagają w walce z zaburzeniami funkcji poznawczych.
Jak biegać, aby schudnąć?
Warto rozpocząć od przygotowania planu treningowego, który najbardziej motywuje do codziennego wysiłku. Poza tym należy skupić się na diecie oraz preferowanej porze treningu. Metabolizm pracuje zdecydowanie szybciej z rana. Wczesną porą jesteśmy wypoczęci, więc to najlepszy czas na bieganie! Jeśli jednak zdecydujemy się na trening po południu lub wieczorem, musimy pamiętać o dostarczeniu organizmowi dostatecznej ilości węglowodanów. Tłuszcz zaczniemy spalać po około 20 minutach joggingu. Jeśli zdecydujemy się spokojny trening, warto poćwiczyć dłużej niż 40 min. Przed rozpoczęciem treningu należy zjeść posiłek składający się z węglowodanów prostych, na przykład dwie kostki czekolady i pół dojrzałego banana. Nigdy nie biegajmy na czczo! Po powrocie do domu powinniśmy dostarczyć organizmowi około 40 gram węglowodanów, godzinę później możemy zjeść pełnowartościowy posiłek. Zadbajmy również o urozmaicenie tras biegowych. Wystarczy, że wyznaczymy sobie kilka czterokilometrowych ścieżek. Pamiętajmy, że do uprawiania joggingu potrzebne są wygodne buty sportowe oraz odpowiedni strój.
Podsumowanie
Bieganie może wyzwalać mnóstwo energii i sprawiać wiele przyjemności. To najlepszy sposób, by zachować smukłą oraz zgrabną sylwetkę. Warto mieć na uwadze fakt, że odchudzanie to proces, który wymaga czasu. Na początku swojej przygody z bieganiem nie powinniśmy się zbytnio forsować. Intensywność wysiłku fizycznego może hamować przemianę materii, a na pierwsze efekty odchudzania trzeba zwykle poczekać około dwa tygodnie https://wylecz.to/sport-icwiczenia/jak-biegac-zeby-schudnac/. Większość instruktorów poleca bieg przerywany szybkim marszem.