Joga regeneracyjna – recenzja

22 czerwca 2020, dodał: kasia001
Artykuł zewnętrzny

Praktyka jogi kojarzy się z osobami bardzo sprawnymi fizycznie, o dużej elastyczności i gibkości, które wykonują trudne asany regularnie, utrzymując swoje ciało w dobrej kondycji. Autorka prezentowanego tu poradnika wychodzi jednak naprzeciw osobom, którym do pełnej sprawności daleko i które z różnych powodów nie byłyby w stanie ćwiczyć jogi jak profesjonaliści. Osoby starsze, z różnymi schorzeniami, po urazach czy kobiety w ciąży ze zrozumiałych względów muszą mieć ćwiczenia dostosowane do swoich możliwości, a nierzadko bywa tak, że wcześniej w ogóle nie miały do czynienia z jogą.

joga regeneracyjna

Julia Clarke jest specjalistką z zakresu ajurwedy i medycyny integracyjnej, dzięki czemu potrafi zaproponować ćwiczenia dla każdej osoby, która chciałaby poprawić swoje zdrowie i kondycję psychiczną. Skupia się na prostych pozycjach, niewymagających dużej siły i zaangażowania zbyt wielu mięśni. W swojej książce proponuje 36 pozycji, które sprawdzą się jako ćwiczenia wspomagające wychodzenie z choroby, regenerację sił po operacjach oraz podtrzymanie aktywności fizycznej na różnych etapach ciąży. Ich podstawową funkcją jest dostarczenie relaksu osobom ćwiczącym, bez niepotrzebnego obciążania ich wysiłkiem, na który nie są one gotowe. Autorka dba o to, by uprzedzić o ewentualnych przeciwwskazaniach czy zagrożeniach płynących z wykonywania danego ćwiczenia, gdyż zdaje sobie sprawę ze zróżnicowanych problemów zdrowotnych, z jakimi mogą borykać się osoby chcące skorzystać z jej poradnika.

Nazwy ćwiczeń są bardzo kreatywne i zachęcające, np. „Bogini w ciąży”, „Gołąb z podparciem’, „Górski strumień” i pozwalają zwizualizować ich przebieg. Sekwencje przedstawianych tu ćwiczeń są dokładnie opisane i zilustrowane, co ułatwia ich bezpieczne odwzorowanie w warunkach domowych. Towarzyszą im proste ćwiczenia oddechowe, pogłębiające efekt odprężenia i wpływające pozytywnie na funkcje życiowe naszego organizmu. To książka, którą polecam także osobom chcącym zacząć przygodę z jogą – pozwoli ona na oswojenie się z prostymi asanami i będzie doskonałym wstępem do poważniejszych ćwiczeń. Warto spróbować tych ćwiczeń np. podczas oglądania telewizji – dzięki temu nie będzie to czas spędzony w bezruchu, a nasza energia wzrośnie, budząc apetyt na aktywniejsze życie.

Ważne jest to że joga regeneracyjna nie wymaga zbyt wielu dodatkowych sprzętów, można do niej wykorzystać przedmioty znajdujące się w każdym domu. Jest dobrą propozycją nawet dla lubiących domowy tryb życia seniorów. Podstawowe informacje o jodze, stanowiące wstęp do tej książki sprawiają, że łatwo jest ją szybko przyswoić i zacząć ćwiczyć właściwie od razu. Udało mi się już namówić moją mamę, która od lat cierpi na bóle stawów i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, aby wykonywała codziennie 5 wybranych pozycji, tworząc z nich sekwencje wg własnego wyboru. Widzę, że szczególnie spodobała jej się „Półżaba z podparciem” łagodząca bóle kręgosłupa oraz „Regenerujące drzewo”, które ma podobne działanie.

Warto wprowadzić jogę regeneracyjną już dziś do swojego życia, zainspirować najbliższych do jej uprawiania i niezależnie od stanu zdrowia zrobić krok w stronę lepszej sprawności i przyjemniejszego nastroju! Ta lektura udowadnia, że joga jest dla każdego i nie trzeba dokonywać rewolucji w swoim życiu, by cieszyć się nią na co dzień.

Kasia

Książkę poleca Wydawnictwo Vital
Dziękujemy za przekazanie egzemplarza do recenzji –
Redakcja