„Pół króla” to niewątpliwie powieść godna polecenia, zwłaszcza wszystkim wielbicielom książek przygodowych opartych o motywy dojrzewania do odpowiedzialności, walki o dziedzictwo, słuszność i sprawiedliwość.
Yarvi musi zostać królem. Mimo iż szkolił się na Ministra, jego ojciec i starszy brat zostają zamordowani, a prawa sukcesji są jasno określone. Zatem królem ma zostać kaleka. Sytuacja trudna dla samego spadkobiercy dziedzictwa, jak też władnych i szlachetnie urodzonych, rządnych władzy i przywilejów. Intryga zsyła Yarviego do niewolniczych lochów i przykuwa do wioseł, ale chęć zemsty i walki o utracony tron pozwala mu na snucie planów ucieczki i powrotu do swojego kraju. Przed młodym chłopakiem trudna i daleka droga, nie tylko do domu, ale także do dorosłości i podjęcia dojrzałych i trudnych decyzji. Drużyna wyrzutków i zagubionych podąża ścieżką pełną śmiertelnych pułapek…
Joe Abercrombie jest jednym z najbardziej interesujących pisarzy tworzących w nurcie fantasy. Dzięki wartkiej akcji powieść od pierwszych stron wciąga i potrafi zaskoczyć. Akcja jest zdecydowanie interesująca i przynosi czytelnikowi sporo dobrej zabawy. Bohaterowie to najmocniejsza strona książki – ich rysy i dojrzewanie, nie tylko fascynują, ale budują także kanwę opowieści dobrej i solidnej, ciekawej i zmiennej, a także na swój sposób fascynująco prawdziwej. Autor w bardzo przemyślany i drobiazgowy sposób kreśli poszczególne charaktery, tak byśmy mogli się do nich jak najbardziej przywiązać.
Powieść opiera się na solidnym stelażu wartości wielkich, takich jak zaufanie, przyjaźń i wzajemna pomoc. Dodajmy do tego ciekawy i klimatyczny świat, który nie oszczędza nikogo oraz specyficzny i rozpoznawalny styl autora – wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z opowieścią barwną i dobrze rozpisaną, o chłopcu, który mimo swoich wad, inteligentnie stawia czoło przeciwnościom losu.
Jako że to pierwsza część trylogii, pozostaje mieć nadzieję, że pozostałe tomy utrzymają wysoki poziom pierwszej części. Warto sięgnąć po tę pozycję, by zobaczyć, jak Abercrombie kreśli ciekawe i silne osobowości i buduje świat z z pogranicza dark fantasy i powieści młodzieżowej. Sama jestem zaintrygowana i serdecznie polecam.
Pół króla
Autor: Joe Abercrombie
Cykl: Morze Drzazg (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Tytuł oryginału: Half a King
Data wydania: 2015
ISBN 9788378186717
Liczba stron: 400
Książę Yarvi poprzysiągł zemstę zabójcom ojca. Chce odzyskać czarny tron.
Najpierw jednak jako sprzedany w niewolę galernik musi stawić czoło okrucieństwu i srogiemu morzu. I to mając tylko jedną sprawną rękę!
Oszukany stanie się oszustem.
W oczach świata jest słaby. Nie utrzyma tarczy ani nie chwyci za topór, dlatego musi z umysłu uczynić zabójczą broń.
Zdradzony sam zostanie zdrajcą.
W osobliwej kompanii wyrzutków znajduje wsparcie, na jakie nie mógłby liczyć wśród szlachetnie urodzonych.
Czy ten, który padł ofiarą uzurpatora, sam się nim stanie?
Yarvi ma u boku lojalnych przyjaciół, lecz zawiła ścieżka, którą kroczy, może się zakończyć tym, czym się rozpoczęła – niespodziewanym zwrotem, zasadzką i śmiercią króla.
To mój ulubiony Abercrombie! – Patrick Rothfuss, autor „Kronik królobójcy”Jestem wielkim fanem Abercrombiego i jego mrocznych opowieści fantasy. Byłem niezwykle ciekawy, jak poradzi sobie w świecie historii dla młodszego odbiorcy. Odpowiedź jest prosta: zrobił to wyśmienicie… dorzuca firmowy czarny humor i oszałamiające zwroty akcji… przygoda w pełnym wymiarze – Rick Riordan, autor bestsellerowego cyklu „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”Abercrombie już wcześniej tworzył interesujące dzieła, ale w tym naprawdę skupił się na bohaterze, co szczególnie przypadło mi do gustu. Fabuła nie ma słabszych momentów – to historia o dojrzewaniu, niemniej te trywialne słowa nie oddają piękna powieści. – Robin Hobb, autorka trylogii „Skrytobójca”Można podsumować jednym słowem: ARCYDZIEŁO (…). Jedyna wada: jest za krótka. Co za cudowna książka… – Myke Cole, autor cyklu „Shadow Ops”
Joe Abercrombie – w dzieciństwie mnóstwo czasu spędzał w wyimaginowanych światach, a gdy kończył szkołę, umiał już nieźle fantazjować. Przeniósł się do wielkiego miasta i został montażystą telewizyjnym. Pracował przy tworzeniu programów dokumentalnych, relacjach z wydarzeń kulturalnych i koncertach różnych zespołów, od Iron Maiden po Coldplay. Ale po zmroku nadal lubił wymyślać fantastyczne historie. Dzięki temu powstała znakomita trylogia „Pierwsze prawo” (Samo ostrze, Zanim zawisną na szubienicy, Ostateczny argument królów) i powieści osadzone w tym świecie (Zemsta najlepiej smakuje na zimno, Bohaterowie, Czerwona kraina). Był nominowany do Nagrody Campbella dla najlepszego pisarza oraz w 2010 i w 2012 roku do British Fantasy Award.