Historia plemion Madziarskich jest nieodłącznie związana z końmi i jazdą końską. Węgrzy przez wiele pokoleń prowadzili koczowniczy tryb życia, niczym Nomadowie przemieszczali się po stepach używając koni zarówno jako siły pociągowej i głównego środka transportu, jak również doskonałego źródła pożywienia. Przywiązanie do tradycji i pielęgnowanie starych obyczajów spowodowało, że dziś Węgrzy uważani są za naród urodzonych „koniarzy”.
Popularność turystyki konnej Węgry zawdzięczają doskonałym warunkom terenowym, dobrym cenom, wykwalifikowanemu personelowi.
Obecnie w całym kraju ponad 200 kompleksów konnych oczekuje na gości z różnorodnym programem i tradycyjną gościnnością. Każdy tu znajdzie coś wygodnego dla siebie: czy to kilku gwiazdkowy hotel, czy dawny dworek szlachecki, czy romantyczną chatę chłopską, pokrytą dachem trzcinowym. Te ośrodki to zarazem centra węgierskiej gastronomii, gdzie wspaniali kucharze przygotowują regionalne specjały.
Wszędzie, a zwłaszcza w ranczach na Wielkiej Nizinie Wegierskiej, na stepach Bugac, w górach i w okolicach Balatonu działają setki stadnin z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Najsłynniejsze z nich to stadniny z bogatymi tradycjami, np. Bábolna (konie arabskie i angielskie), Mezőhegyes (konie rasy nonius) czy Szilvásvárad (lipicany). W dwóch ostatnich można wynająć konie na przejażdżki w ujeżdżalni i w terenie. Niektóre stadniny organizują kilkudniowe wyprawy w siodle, czasami połączone z polowaniem. Dla osób niewtajemniczonych w arkana jeździectwa pozostaje przejażdżka bryczką lub zaprzęgiem. Węgierski Związek Turystyki Konnej (MLTSZ), udzielający wszelkich informacji na temat tego rodzaju aktywnego wypoczynku, ma siedzibę w Budapeszcie.