” U osób z depresją częściej występuje nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa- mówi prof. dr hab. Zbigneiw Gaciong- Mniejszy wysiłek fizyczny jesienią lub jego brak, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, nieprawidłowe odżywianie, „siedzący” tryb życia oraz stres to zarówno czynniki chorób układu krążenia , jak i depresji”.
Nie daj się depresji
Jesień sprzyja obniżeniom nastroju. Dociera do nas mniej światła słonecznego, pojawiają się skoki temperatury i ciśnienia. Ze względu na chłód zmieniamy też tryb życia. Stajemy się senni, smutni, brak nam energii. Pojawia się zwiększony apetyt na słodycze i chęć na „nic nie robienie”. Zła dieta i brak ruchu powodują wzrost wagi, co jeszcze bardziej pogarsza nasze samopoczucie. W konsekwencji może nas dopaść jesienna depresja, a wraz z nią drażliwość, zmiany nastrojów i kłopoty z koncentracją. Pierwsze sezonowe objawy depresji nie są groźne, ale jeżeli ten stan towarzyszy nam dłużej niż przez miesiąc, warto udać się do lekarza na konsultację.
Wprowadź zmiany
Pamiętaj, że nieleczona, długotrwałą depresja zwiększa czterokrotnie ryzyko zawału serca. Przyjrzyj się swojemu stylowi życia i wprowadź w nim konieczne zmiany!
Poniżej kilka wskazówek:
1.Ogranicz spożywania produktów zawierających dużą ilość soli kuchennej- unikaj również chipsów, orzeszków i mięsa.
2. Zacznij ćwiczyć. Nawet 30 minut dziennego marszu wystarczy, by znacznie poprawić samopoczucie i obniżyć ciśnienie.
3. Nie nadużywaj alkoholu.
4. Nie pal. Palenie tytoniu nasila niekorzystny wpływ nadciśnienia krwi na ściany tętnic.
5. Pamiętaj o regularnym pomiarze ciśnienia tętniczego. Pozwoli to w porę podjąć odpowiednie leczenie.
6. Zrzuć zbędne kilogramy. Nadwaga sprzyja podniesieniu ciśnienia krwi,, ponieważ nakłada na serce dodatkowe obciążenie.
Zadbaj o swoje zdrowie!
Materiały: teraz zdrowie, nr 11/2009