Wśród wielu domowych sposobów na przetrwanie często zimnej i deszczowej jesieni znajdziemy na pewno samodzielnie przyrządzoną rozgrzewającą herbatkę np. z dodatkiem imbiru i cynamonu, czy domową szarlotkę, której charakterystyczny, przywodzący wspomnienia z dzieciństwa aromat wypełni wszystkie pomieszczenia domu oraz odrobinę rozrywki – dobry film bądź interesującą lekturę. Wieczorem zaś, najlepsza będzie aromatyczna kąpiel z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych. Zabieg prosty, niewymagający długich przygotowań i jakże przyjemny dla zmysłów.
Fot. Wrginia Bryll
Możemy wybrać kąpiel higieniczno-relaksującą, z użyciem preparatów myjących takich jak mydła, płyny czy kulki musujące, posiadających w swoim składzie pięknie pachnące olejki – ich zapach z pewnością uatrakcyjni naszą kąpiel. Możemy także rozkoszować się kąpielą w jacuzzi, pamiętając by do zabiegu stosować produkty, które nie tworzą piany.
Fot. Wirginia Bryll
W aromatycznej serii Dr Beta® znajdziemy interesujący wybór specjalnych preparatów, zawierających naturalne olejki eteryczne. Melisowo-lawendowy o działaniu uspokajającym, przeciwstresowym i lekko nasennym będzie najlepszy na wieczorną kąpiel po ciężkim, pracowitym dniu, rozmarynowo-sosnowy zapewni nam relaks i dobre samopoczucie, jałowcowo-geraniowy poprawi krążenie i przemianę materii a cytrynowo-sandałowy orzeźwi i doda energii do działania. Pamiętajmy by wnętrze łazienki wyposażyć w dekoracyjne gadżety, jak choćby muszle, świece czy drewniane ozdoby. Warto też korzystać z ręczników i szlafroków o lubianej przez siebie barwie, a może także gdzieś w bezpiecznym miejscu umieścić odtwarzacz CD, z którego popłynie relaksacyjna muzyka.
Fot. Wirginia Bryll
Prawdziwa kąpiel aromaterapeutyczna to doskonała propozycja na jesienne wieczory. Wykorzystuje się w niej terapeutyczne właściwości olejków eterycznych, których dobór zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Przygotowanie takiej kąpieli jest niezmiernie łatwe – wystarczy wlać 10-15 kropli wybranych olejków lub ich mieszaniny do wanny z ciepłą wodą. Woda nie powinna być gorąca gdyż olejki bardzo szybko odparowują, a podczas takiego zabiegu ważne jest, aby substancje te rozproszone w wodzie i znajdujące się na jej powierzchni miały kontakt z ciałem i wnikały w skórę. Najlepiej podczas kąpieli zbierać warstwę olejków z powierzchni wody i nacierać nią ciało. Zabieg powinien trwać około 20 minut. Olejki dobieramy do naszych potrzeb i upodobań zapachowych. Bo przecież taka kąpiel, oprócz wartości terapeutycznych powinna sprawiać nam przyjemność i dostarczać niezapomnianych wrażeń zmysłowych.
Kąpiele z użyciem naturalnych olejków eterycznych potrafią postawić na nogi, gdy czujemy się zmęczeni, odprężyć i zrelaksować, a także pomóc w wielu dolegliwościach. Możemy korzystać z nich przez cały rok, ale szczególnie jesienią i zimą najlepiej odczujemy ich dobroczynny wpływ na nasz organizm. Zapachy, jakie będą unosić się podczas takich domowych zabiegów przeniosą nas do miejsc, które być może odwiedziliśmy tego lata, a być może odwiedzimy podczas najbliższych wakacji. Wszak czy tego chcemy, czy nie kolejny sezon urlopowy każdego dnia przybliża się do nas wielkimi krokami!
DR BETA
Literatura
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy Biologiczne Wellness i Spa, Warszawa 2010
Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007
Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008
Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2011