Jesień i zima – jak się mądrze ubrać i nie zmarznąć
Zimowy ubiór powinien być przemyślany i praktyczny, ale nie oznacza to, że skazani jesteśmy na bure i bezkształtne ubrania! Nasz poradnik podpowie, w co się ubrać, aby nie zmarznąć zimą, a jednocześnie wyglądać ładnie i stylowo.
Zastawiasz się, w co ubrać się jesienią i zimą, aby było ciepło i ładnie jednocześnie? Jeśli do wyboru masz coś ładnego i niepraktycznego albo brzydszego, ale ciepłego zdecyduj się na tę druga opcję. Niestety – ujemne temperatury, mróz i suche lub wilgotne powietrze potrafią przeszyć człowieka do szpiku kości. Wtedy nieważne jak stylowo będziesz wyglądał/a – z pewnością zmarzniesz i zaczniesz marzyć o jakiejś nieco brzydszej, ale praktyczniejszej puchowej kurtce oraz grubej wełnianej czapce z pomponem.
Zimą i jesienią ubieraj się na cebulkę
Ubiór typu „ma cebulkę” to sprawdzony sposób na mrozy, który znamy z dzieciństwa. Warstwowe ubranie będzie nas grzać zimą, a przy okazji pozwoli oddychać i nie będzie krępować ruchów. Na przykład lepiej jest założyć kilka warstw ubrań i na to cieńszą kurtkę niż gruby puchowy płaszcz, ale pod spodem zaledwie cienką bluzkę. Nakładajmy więc podkoszulek, na to bluzkę z długimi rękawami oraz ciepły wełniany sweter.
A skoro przy wełnie jesteśmy, to koniecznie wyróbmy w sobie odruch czytania składu ubrań. Wysokogatunkowe tkaniny podnoszą cenę odzieży, lecz jest to świetna inwestycja w jakość. Tylko prawdziwie wełniany płaszcz z przynajmniej 80% zawartością wełny będzie skutecznie chronił nasze ciało przed chłodem, dlatego właśnie takie wybierajmy na jesień i zimę. Dobre tkaniny w przypadku jesiennych płaszczy to także na przykład szlachetna wełna z alpaki oraz domieszka sztucznego poliamidu, który zapobiega zniekształceniom kroju płaszczy na jesień. Przejrzyj ofertę na ubrania w www.moda360.pl
Chroń się przed wiatrem w każdym calu
Kolejną zasadą ubierania się na jesień i zimę jest niedopuszczenie do prześwitywania gołego ciała. Rozchełstany szalik wygląda zapewne stylowo, jednak nie chroni szyi przed mrozem. Podwijanie nogawek na gołych nogach lepiej zostawcie na wiosnę – tu sprawdzą się zimowe rajstopy lub legginsy założone pod spodnie. Dodatkowo nie wolno zapominać o kończynach – ciepło lubi uciekać przez głowę, stopy i dłonie. Zimą i chłodną jesienią należy założyć ciepłe rękawiczki, nasunąć na nie rękawy swetra (nie dopuszczamy do ucieczki ciepła przez gołe nadgarstki!), a na głowę grubą zimową lub jesienną czapkę. Stopy chronimy przed mrozem albo zimowymi ocieplanymi butami, albo nakładając parę lub dwie grubych skarpet. Pamiętajmy tylko, aby mieć w butach odpowiednią cyrkulację powietrza i nie dopuszczajmy do przegrzania nóg.
Dobierz najlepszą kurtkę na zimę
W przypadku chłodnej jesieni oraz zimy koniecznie musimy mieć w szafie przynajmniej jedną grubą zimową kurtkę lub puchowy płaszcz. Puchowe kurtki i płaszcze różnią ze względu na skład pierza pod zewnętrzną warstwą. Najwyższej jakości płaszcze i kurtki mają go od 80 do 100%, a niektóre z modeli nazywane „puchowym” w ogóle ich nie mają – to zazwyczaj najtańsze modele płaszczy. Tu odsyłam do metek na ubraniach. Kurtka na zimę powinna być nieprzemakalna, uszyta z wodoodpornych tkanin – poliestru i poliamidu z domieszkami bawełny. Warto także kupić kurtkę z kapturem oraz stójką, która dodatkowo zasłoni szyję przed wiatrem. Sprawdź ofertę tutaj www.moda360.pl/damskie/kurtki-plaszcze
Jeśli chodzi o długość to na największe mrozy najlepsze będą zimowe kurtki o długości „za pupę” i puchowe płaszcze do kolan. Wyjątkowe zmarźlaki mogą zaopatrzyć się w puchowy płaszcz do kostek. Dobre fasony to te ściągane w udach i w nadgarstkach, co dodatkowo zapobiega przemarznięciu.