Jedzenie do pracy: co jeść, pomysły

9 maja 2022, dodał: Alfa i Omega

Dbałość o zdrowe odżywianie to codzienne planowanie smacznych, zdrowych i różnorodnych posiłków na cały dzień: od śniadania do kolacji. Szczególnym wyzwaniem bywa zaplanowanie posiłków do pracy: śpiesząc się rano, niekoniecznie mamy czas i ochotę na myślenie o tym, co zjemy w ciągu dnia. W efekcie często nie zabieramy ze sobą wyżywienia, a potem musimy kupować drogie i kaloryczne jedzenie na wynos albo zadowalać się kanapkami. Nie jest to ani zdrowe, ani korzystne dla naszego domowego budżetu. Szybko może też zaowocować problemami z wagą. Jak to zmienić? Sprawdź pomysły na szybkie jedzenie do pracy. Podpowiadamy też sposób na zdrowe jedzenie w pracy dla nielubiących gotowania.

jedzenie w pracy

Zdrowe kanapki

Nikt nie powiedział, że żywienie się kanapkami musi być niezdrowe albo niesmaczne. Co prawa dobrze jest zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia, jednak jeśli nie masz w biurze kuchenki mikrofalowej albo zwyczajnie nie masz czasu na poranne stanie przy garnkach, postaw na finezyjne i zróżnicowane kanapki. Najlepiej, aby ich bazą był chleb z mąki pełnoziarnistej, koniecznie z ziarnami. Takie kromki posmaruj ulubionym tłuszczem (najlepiej naturalnym masłem lub oliwą) i wypełnij smacznymi dodatkami.

Pamiętaj, że w pełnowartościowej kanapce powinno koniecznie znaleźć się źródło białka (np. gotowane jajko, ser żółty lub pleśniowy, wędlina, gotowane albo pieczone mięso bądź ryba; wegetarianom polecamy pasty warzywne) i kawałki warzyw: w kanapce najlepiej sprawdza się listek sałaty, plasterek pomidora, ogórka lub papryki. Jeśli wolisz, kanapkę zapakuj oddzielnie, a warzywa lub sałatkę weź w drugim pojemniku.

Catering dietetyczny albo „Pan kanapka”

Teraz coś dla nieprzepadających za gotowaniem i zabieganych. Nie zamierzasz codziennie gotować, ale chcesz jeść zdrowo i smacznie? Alternatywą dla fast foodów i sklepowych dań na wynos są cateringi z dowozem do firmy oraz dieta pudełkowa (to drugie rozwiązanie w ostatecznym rozrachunku jest zwykle tańsze, zapewnia też od razu wyżywienie na cały dzień, a więc nie musimy zawracać sobie głowy zakupami i planowaniem).

Oczywiście wybierając takie oferty, zapłacisz więcej, niż gotując samodzielnie w domu. Oszczędzisz jednak w porównaniu do codziennych wizyt w restauracji, a i zdrowotnie wyjdziesz na tym na pewno dużo lepiej.

Jedzenie do pracy w pudełku: sałatka albo obiad

Nie lubisz kanapek albo nudzą Cię one? Spróbuj z sałatkami. Wiosną i latem w sklepach i na targach można znaleźć niezliczone ilości najróżniejszych rodzajów warzyw, z których wyczarujesz kolorowe i smaczne sałatki. Można też kupić gotowe półprodukty, takie jak mieszanki sałat i dressingi — zwykle nie zawierają one żadnych sztucznych składników, a pozwalają bardzo szybko stworzyć wymarzony lunxbox. Do takiego zestawu wrzuć tylko upieczoną pierś z kurczaka, kawałek tuńczyka, ugotowane jajko albo kawałki sera, zestaw możesz urozmaicić kilkoma pestkami (np. dyni lub słonecznika) i gotowe!

Świetnym rozwiązaniem dla osób pracujących w standardowych godzinach (np. 8-16 lub 9-17) jest zabranie do pracy gotowego obiadu. Jeżeli nie lubisz wstawać rano i zajmować się gotowaniem, przygotowuj po prostu posiłek z jednodniowym wyprzedzeniem. Nie musisz też wybierać skomplikowanych, czasochłonnych przepisów. Pieczony dorsz z ziemniakami i sałata polana śmietaną albo spaghetti wegetariańskie przygotujesz bez wielkiego wysiłku. Bardziej skomplikowane dania wymagające długiego gotowania możesz zostawić sobie na weekend.

Zdrowe przekąski

Ok, masz już kanapkę i obiad, ale co zrobić, jeśli pomiędzy mi posiłkami zacznie burczeć Ci w brzuchu? Głód nie jest sprzymierzeńcem pracy: z jego powodu spada Twoja koncentracja i szybkość reakcji, dlatego lepiej nie dopuszczać do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi. Zamiast sięgać po czekoladowe batoniki albo cukierki, wybieraj jednak zdrowe, lekkostrawne przekąski. Pamiętaj, że garść orzechów albo kilka owoców pozwoli Ci lepiej się poczuć, nie powodując problemów z wagą.

To, co jesz, ma wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie przez cały dzień i odbija się na stanie Twojego organizmu, dlatego nie warto poprzestawać na półśrodkach. Zachęcamy: znajdź trochę czasu na przygotowanie sobie zdrowych, pełnowartościowych posiłków do pracy. Jeśli jesteś osobą zbyt zabieganą, postaw na wspomniany catering dietetyczny albo zamawiaj pojedyncze posiłki z dowozem, koniecznie zwróć jednak uwagę na ich skład i kaloryczność. Najepiej jest skorzystać ze znanych na rynku firm tworzonych przez specjalistów ds. żywienia.