Krystyna Janda poparła działania Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i apeluje do kobiet, by regularnie wykonywały cytologię. Każdy z nas może dołączyć do ponad 9 tys. osób, które poparły Koalicję, wystarczy wejść na http://koalicjarsm.pl/wesprzyj-nas.html i oddać swój głos. Zrobiły to już: pisarka Katarzyna Grochola, aktorki Bożena Dykiel i Sylwia Gliwa, dziennikarki – Jolanta Fajkowska, Katarzyna Dowbor i Agata Młynarska, piosenkarki Natalia Lesz i Marina Łuczenko, a także dr Irena Eris oraz szereg autorytetów ze świata medycyny, polityki i organizacji działających na rzecz zdrowia kobiet.
„Jeżeli codziennie 10 kobiet w Polsce dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera zostawiając rodziny, zostawiając bliskich, to jest to informacja porażająca. Gdyby te kobiety przynajmniej raz do roku zbadały się, ta statystyka wyglądałaby zupełnie inaczej. Jedyne, co mogę powiedzieć, kolejny raz zresztą, przy kolejnych tego rodzaju akcjach i apelach – drogie Panie, badajcie się, znajdźcie na to chwilę czasu…” – zachęca Krystyna Janda.
Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy działa od ponad pół roku pod hasłem „Niech żyją kobiety”. W jej skład wchodzi ponad 70 podmiotów – towarzystwa naukowe, medyczne, organizacje działające na rzecz kobiet, urzędy miast, firmy i media.
Efektem jej prac są rekomendacje kompleksowych zmian do programu profilaktyki raka szyjki macicy, które dotyczą cytologii, szczepień, edukacji, rejestrów i finansów. Zostały opracowane przez Radę Naukową, w której skład weszło 26 osób, największych autorytetów w dziedzinie profilaktyki raka szyjki macicy, przedstawicieli wielu środowisk zaangażowanych w kwestię poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet.
8 lutego b.r. Rekomendacje ekspertów Koalicji zostaną przekazane Ministrowi Zdrowia. Jeżeli zostaną wdrożone w życie, można będzie zrealizować cel Koalicji – zredukować o połowę do 2020 roku umieralność z powodu raka szyjki macicy w Polsce oraz znacznie ograniczyć zachorowalność na nowotwór, na który co roku zapada ponad 3700 kobiet, a połowa umiera.
Każdy może poprzeć działania Koalicji, wystarczy wejść na stronę www.koalicjarsm.pl
Profilaktyka raka szyjki macicy nie powinna być troską samych ginekologów – to sprawa nas wszystkich. Każdy komu zależy na tym, by Polki przestały umierać z powodu nowotworu, któremu tak łatwo można zapobiec dzięki edukacji, szczepieniom i efektywnemu skryningowi cytologicznemu, może dołączyć do tych, którzy popierają Koalicję.