Jakie kalosze są modne?

27 października 2011, dodał: swojciechowska
Artykuł zewnętrzny

Kalosze już od kilku sezonów robią prawdziwą furorę nie tylko na ulicach, lecz także na wybiegach. Buty wykonane w 100% z gumy pojawiły się w kolekcjach tak znanych firm jak np. Burberry, Gucci, Valentino czy Louis Vuitton. Francuski dom mody w kolekcji na jesień/zimę 2011 wprowadził nawet nowy, kobiecy model tego obuwia. Przypominają kozaki na obcasie z dodatkową platformą, zapinane na suwak. Mają stanowić elegancką alternatywę dla tradycyjnych, casualowych kaloszy.

Jak widać kalosze przeżywają prawdziwy renesans. Kiedyś używane głównie przez robotników, rolników czy wędkarzy, dziś pojawiają się niemal na każdej nodze. Jednak mało kto wie jaka jest ich historia.

Pierwotnie kalosze (fr. galoches) nie były obuwiem, lecz osłoną na obuwie. Płytka, gumowa osłona była nakładana na buty, by ochronić przed wilgocią i błotem. Pojawiły się w XIX wieku. W takich kaloszach nie wchodzono „na salony”, zostawiano je w przedpokoju, obok stojaka na parasole. W czasach późniejszych niemal wyszły z użycia, choć w niektórych państwach taki model „nakładki” jest nadal bardzo popularny. Najbardziej znanym światowym producentem jest firma Tingley Rubber oraz norweska marka Swims. Takie kalosze są doskonałym rozwiązaniem dla strojów formalnych. Trudno sobie wyobrazić założenie wysokich kaloszy do eleganckiej sukienki czy garnituru, a tego typu osłonka doskonale się do tego nadaje, bo można je założyć na klasyczne półbuty i zdjąć w odpowiednim momencie.

Kalosze jakie znamy obecnie, przyjęły swój kształt również w XIX wieku, były jednak używane przede wszystkim na polu walki i do jazdy konnej. Popularyzatorem był książę Wellington, Arthur Wellesley, który wpadł na pomysł, by stworzyć buty z dopasowaną cholewką. Do wynalazku Wellesley’a przylgnęła nazwa wellington, która do dzisiejszego dnia w języku angielskim oznacza proste, wysokie buty z wąską, przylegającą do łydki cholewką. Rewolucja nadeszła, gdy amerykanie wpadli na pomysł, by wykonywać wellingtony z gumy. Wkrótce założono w Edynburgu spółkę o nazwie North British Rubber Company. Zapotrzebowanie na gumowe wellingtony było początkowo niewielkie. Wszystko zmienił jednak wybuch I Wojny Światowej. Do firmy NBRC zgłosił się rząd angielski i zamówił ponad milion par tych butów. Kalosze sprawdziły się podczas walk prowadzonych w kiepskich warunkach, dlatego kiedy wybuchła kolejna wojna do spółki wpłynęło zamówienie warte miliony funtów. Po tak ogromnym sukcesie firma NBRC zaczęła rozwijać swoją działalność. W latach 50. wypuściła na rynek dwa modele wellingtonów: Green Hunter i Royal Hunter Wellingtons. Ostatecznie po wielu latach firma przybrała nazwę Hunter Boot Limited, a kalosze przez nią produkowane należą do najpopularniejszych na świecie, których nie powstydziłaby się żadna hollywoodzka gwiazda.



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...