URODA I ZDROWIE

Jaki wybrać żwirek dla kota?

17 października 2011, dodał: nataliaa

Każda kuweta powinna być wypełniona tak, aby odpowiadała zarówno zwierzęciu, jak i właścicielowi. Dobrze dobrany żwirek pochłania nieprzyjemne zapachy, w związku z tym w mieszkaniu nie będzie czuć charakterystycznego zapachu kociego moczu. Jaki zatem powinniśmy wybrać żwirek dla naszego kota?

Żwirki dzielą się na zbrylające, czyli takie, które wchłaniają wilgoć tworząc grudki oraz niezbrylające, gdzie wilgotny żwirek opada na dno i pozostawia czystą warstwę na wierzchu.

Ze względu na materiał z jakiego został wykonany żwirek dzielimy na:
• Drewniany;
• Sylikonowy;
• z glinki bentonitowej lub sepolitowej.

Żwirek drewniany, ma wiele zalet, ale też nie jest bez wad:

Zalety: dobrze pochłania zapach, ulega biodegradacji, jest nieszkodliwy dla kota, na przykład w przypadku, gdy zwierzak zje żwirek; wyprodukowany został z czystych włókien roślinnych, pachnie drewnem, jest lekki, co jest ułatwieniem w transporcie; taki żwirek, gdy jest zbrylony można wyrzucać do toalety, jest również dostępny w wersji dla kotów długowłosych – nie przykleja się do sierści.

Wady: przyczepia się do sierści, w związku z czym kot roznosi go po mieszkaniu; nie jest wydajny, czyli nie starcza na długo.

Żwirek sylikonowy:

Zalety: wydajny , chłonny, wygodny, dobrze pochłania zapach, może służyć jako kompost, bezzapachowy, antybakteryjny, nie roznosi się po domu, nietoksyczny, wkład wymienia się raz w miesiącu.

Wady: może nieestetycznie wyglądać, gdyż po pewnym czasie robi się żółty; ponieważ ziarenka są duże i twarde, nie każdy kot go akceptuje; jest drogi, ciężki, co może utrudniać transport; w przypadku, gdy zwierzę zje większą ilość żwirku, może mu zaszkodzić.

Żwirek z glinki bentonitowej lub sepolitowej:

Zalety: tani, koty je łatwo akceptują, występuje w wersji zapachowej lub posiada neutralizator zapachów, może służyć jako kompost, przeciwbakteryjny, nie przykleja się do dna kuwety, chłonny, nie zawiera azbestu.

Wady: pyli, ciężki, co utrudnia transport; nie można go wyrzucać do toalety, nie jest wydajny, w przypadku zjedzenia może doprowadzić do zatkania jelit lub nawet do śmierci kota.

Na rynku dostępne są także neutralizatory w postaci proszku lub granulek. Jeżeli dosypiemy je do kuwet niwelują one zapach oraz działają antybakteryjne. Dobrą metodą na to, aby sprawdzić jaki żwirek odpowiada naszemu kotu najbardziej jest postawienie dwóch kuwet z różnymi rodzajami żwirku i obserwowanie, który żwirek wybierze nasz zwierzak.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jaki wybrać żwirek dla kota?

  1. avatar werka pisze:

    ja stosuje zamiennie sylikonowy z drewnianym, najważniejsze dla mnie jest zadowolenie mojego kota, dlatego staram się dopasowac do niego, najczęściej zamawiam w internecie bo jest znacznie taniej niz stacjonarnie

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Katering z Warszawy
Kiedyś korzystałam z gotowych zestawów cateringowych na obiad, ale jak mam więcej czasu...
Kod rabatowy 50zł w Dutch House
Obecnie w dutch house mają wyprzedaż do -70%, ale jak patrzę na...
Choroba lokomocyjna
Okropna przypadłość, ja miałam ją do ok. 25. roku życia...
Zabawa - odgadnij reklamę (produkt …
Każdy jogurt (poza słodzonym) wspiera odporność bo zawiera dobre bakterie:)