Jaki wpływ na Twój organizm ma nadmierne spożywanie alkoholu? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jaki wpływ na Twój organizm ma nadmierne spożywanie alkoholu?

21 marca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z Twoim organizmem, gdy przesadzasz z ilością i częstotliwością picia alkoholu? Kiedy zaczyna się alkoholizm? Jakie są objawy psychiczne i fizyczne oraz skutki? Jeśli masz wątpliwości, czy dotyczy on Ciebie, dowiedz się więcej!

Kiedy zaczyna się alkoholizm?

Alkohol pity w małych ilościach, okazjonalnie to jeszcze moment, w którym kontrolujesz sytuację. Gorzej, gdy panowanie nad Twoim życie zaczyna przejmować substancja odurzająca. Pewnie jak i wiele innych osób zastanawiasz się, kiedy właściwie zaczyna się alkoholizm? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Sam moment przekroczenia cienkiej granicy pomiędzy tym, ile i jak często pijesz, często jest trudny do wychwycenia. Choroba alkoholowa rozwija się latami i składa się z czterech faz.

W pierwszej z nich picie ma towarzyski charakter i może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Alkohol Cię relaksuje, odpręża i eliminuje trudne emocje, przynajmniej na jakiś czas. Spożywasz go głównie w gronie znajomych na imprezach. Kolejna faza jest już ostrzeżeniem. Rozpoznasz ją np. po tzw. przerwach w życiorysie, czyli krótkich utratach pamięci związanych z piciem. Będziesz chciał też, częściej napić się, czyli poszukiwał okazji ku temu. „Urwany film”, „kac” „klin” to będą pojęcia, które przestaną Ci być obce.

W fazie krytycznej stracisz już kontrolę nad piciem. Ciągi alkoholowe będą przeplatane okresami abstynencji. Przestaniesz dbać nie tylko o własne zdrowie, ale i o relacje z bliskimi, zaczniesz mieć problemy w pracy. Na ostatnim etapie choroby alkoholowej częściej będą towarzyszyć Ci ciągi alkoholowe niż okresy niepicia. Od alkoholu będzie zaczynał się i kończył Twój dzień. Możesz zniszczyć nie tylko siebie, ale też życie innych.

Alkoholizm – objawy psychiczne

Tak jak i innym chorobom, tak i alkoholizmowi towarzyszą różne objawy. Do psychicznych zaliczyć można:

  • wewnętrzny przymus picia,
  • skoncentrowanie życia wokół alkoholu – to on jest dla Ciebie najważniejszy, a nie rodzina, znajomi, praca, dotychczasowe zainteresowania, myślisz tylko, jak i kiedy się napić,
  • utrata kontroli nad piciem – nie masz co się oszukiwać, nie Jesteś w stanie już przerwać picia,
  • zaniki pamięci po alkoholu – pojawią się luki w Twoim życiorysie, czyli nie będziesz pamiętał pewnych wydarzeń, które miały miejsce po spożyciu alkoholu,
  • drażliwość, niepokój – będziesz je odczuwał, jeśli okaże się, że nie możesz akurat wypić.

Alkoholizm – objawy fizyczne

Jakie objawy fizyczne wskazujące na alkoholizm mogą świadczyć o tym, że masz problem? Oto kilka przykładowych:

  • głód alkoholowy – masz wrażenie, że Twój organizm nie będzie już funkcjonował normalnie bez dawki alkoholu.
  • większa tolerancja alkoholu – rozwijająca się choroba alkoholowa sprawi, że będziesz sięgał po coraz wyższe dawki, aby odczuć efekt działania substancji, za jakiś czas to się jednak zmieni – wówczas niewiele będzie Ci brakowało do tego, aby się upić,
  • fizyczne objawy tzw. zespołu abstynencyjnego – będziesz odczuwał dreszcze, nudności, nadmierne pocenie, drżenie mięśni, ból głowy, kłopoty ze snem, wymioty.

Skutki zdrowotne alkoholizmu – fizyczne i psychiczne

Nadużywanie alkoholu nie zostaje obojętne dla Twojego organizmu. Pijąc ponad miarę, możesz spodziewać się psychicznych i fizycznych skutków zdrowotnych, takich jak np.:

  • marskość wątroby,
  • zaburzenia potencji,
  • większe ryzyko zachorowania na raka krtani, wątroby, przełyku, jelita grubego,
  • ogólne wyniszczenie organizmu,
  • niszczenie obwodowych nerwów – co przekłada się np. na zaburzenia czucia, trwałe zmiany w psychice,
  • nieodwracalne uszkodzenia mózgu,
  • zaburzenia psychiczne – np. depresja, psychoza, halucynacje, paranoje,
  • padaczka,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • ostre zapalenie trzustki.

Poza alkoholowymi skutkami zdrowotnymi choroba może mieć niszczący wpływ także na inne sfery Twojego życia. Przez to, że każdego dnia koncentrujesz się właściwie tylko na tym, jak zaspokoić głód alkoholowy, tracisz z czasem rodzinę, przyjaciół, nierzadko też pracę.   

Długotrwałe picie alkoholu ma skutki nie tylko psychiczne, ale też fizyczne, więc prowadzi do wielu groźnych i często nieodwracalnych skutków zdrowotnych oraz społecznych, ale także do alkoholizmu, czyli nałogu, który wymaga już specjalistycznego leczenia w ośrodku leczenia uzależnień.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Białe meble - polecacie czy nie?
Niezaprzeczalnym atutem białych mebli kuchennych jest fakt, że doskonale sprawdzają się w małych przestrzeniach, rozjaśniając...
Co myślicie o kobiecym stylu zarząd…
Kobiety w roli menedżerek zarządzają podmiotami w inny sposób niż płeć przeciwna, gdyż częściej...
Nadpotliwość
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej...
Bielizna
Bielizna jest potrzebna każdej kobiecie by dać jej uczucie komfortu w każdej sytuacji, podkreślić...