Jaki właściwości mają orzechy macadamia, brazylijskie, nerkowca?
Migdały kalifornijskie
Są jadalnymi nasionami migdałowca zwyczajnego. Migdały zbierane są maszynowo, następnie są obłuskane, oczyszczane, podsuszane i sortowane według wielkości. Sprzedawane są jako całe ze skórką lub bez, jako płatki, surowe lub prażone, solone lub słodzone. Przygotowuje się z nich równiej masę marcepanową, masło migdałowe oraz proszek do sporządzania mleczka.
Uprawiane są dwa rodzaje migdałów: słodkie i gorzkie. Wartość odżywczą słodkich migdałów jest tym większą, im dokładniej są one pogryzione. Słodkie migdały mają wiele zastosowań w medycynie. Używane są jako środek wykrztuśny w schorzeniach oskrzeli, przy chrypkach, suchym kaszlu ale również w schorzeniach układu moczowego (kamienie nerkowe, zwężenie cewki moczowej), dróg żółciowych oraz przy zaparciach. Dla zastosowania migdałów jako „leku” należy je zmielić i dokładnie rozetrzeć z wodą tak, by uzyskać mleczko, które schłodzone, jest doskonałym napojem przynoszącym szybką ulgę w stanach napięcia nerwowego. Na podstawie badań naukowych stwierdzono, że skład migdałów i proporcje zawartych w nich komponentów pozwalają uważać jej jako wyjątkowy produkt o właściwościach antynowotworwych.
Migdały są bogatym źródłem witaminy E, będącej silnym antyoksydantem – przeciwutleniaczem, zapobiegającym powstawaniu wolnych rodników. Dzięki temu chronią nas przed miażdżycą, zawałem serca, nowotworami, udarem mózgu, obniżeniem odporności i przedwczesnym starzeniem się.
Migdały zawierają również dużo białka – około 20g/100g produktu, dlatego zalecane są w diecie wegetariańskiej. Ze względu na te właściwości poleca się spożywanie migdałów w umiarkowanych ilościach w diecie stosowanej w profilaktyce zawału serca. Migdały zawierają znaczną ilość witamin B1 i PP oraz potas, które to składniki usprawniają funkcje mózgu – zapewniając lepszą pamięć i koncentrację.
Ze względu na dużą zawartość białka i tłuszczów migdały są bardzo pożywne i sycące. Zawierają również wiele składników mineralnych, witaminy E, PP i witaminy z grupy B. Dzięki swoim wartościom odżywczym, migdały poprawiają stan cery, wzrok, pamięć i koncentrację. Zmniejszają zagrożenie miażdżycą. Migdały korzystnie działają na obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Wykorzystuje się je do ciast, słodyczy, zdrowej żywności oraz lodów.
Orzechy nerkowca
Dojrzałe owoce nerkowca opadają z drzew, skąd zbierane są na płócienne płachty, a nasiona okryte twardą skorupką są z nich wyjmowane i poddawane moczeniu
w wodzie oraz parowaniu dla zmiękczenia osłonki. W następnej kolejności są studzone, obłuskiwane i poddawane suszeniu. Pochodzą z Ameryki Południowej. Są rewelacyjne na apetyt – to znakomita i bardzo zdrowa przekąska ale również smakują w ciastach i nadzieniach z mięsem. Orzechy nerkowca zawierają znaczne ilości żelaza, niestety trudniej wchłanianego, niż pozyskany z mięsa zwierzęcego. Mimo to, jest to jedyny produkt roślinny z tak dużą ilością żelaza dlatego doskonale nadaje się do uzupełniania diety w tym zakresie. Równie ważna jest tu obecność cynku, który poza tym, że ma duże znaczenie w rozwoju męskich narządów płciowych, to spełnia niebagatelną rolę w czynnościach krwiotwórczych oraz zapobiega niedotlenieniu organizmu.
Orzechy nerkowca charakteryzują się delikatnym, lekko migdałowym smakiem. Uważane są za najsmaczniejsze orzechy świata i dlatego jada się je przeważnie bez żadnego przetwarzania. Orzechy te dodaje się do ciast i deserów, do dekorowania i wzbogacania smaku sałatek, oraz wielu potraw dalekowschodnich. Bogate są w liczne sole mineralne, takie jak potas, fosfor, cynk oraz magnez.
Orzechy pinii
Orzechy pinii nazywane także piniolami – pozyskiwane z szyszek pewnego gatunku sosny. Są bogate w tłuszcze. Chrup je, gdy chcesz obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Jada się je na surowo, prażone lub solone. Najlepiej smakują w sosach podawanych do dań z makaronem (są bazą włoskiego pesto), z jagnięciną, w ciastach, sałatkach owocowych i warzywnych, pasują też do dań świątecznych. Są bardzo delikatne w smaku. Nie nadają się do długiego przechowywania, gdyż szybko jełczeją. Występują w strefie śródziemnomorskiej.
Ich najszlachetniejsze odmiany rosną w Toskanii, a owoce pozyskiwane są z szyszek pewnego rodzaju sosny. Te podłużne, kremowo-białe orzeszki mają delikatny słodko-kwaśny smak, nadający potrawom charakterystyczny łagodny aromat. Najlepiej smakują w sosach podawanych do dań z makaronem, z jagnięciną, w ciastach, sałatkach owocowych i warzywnych, są też podstawą włoskiego sosu pesto. Idealnie nadają się również do dań świątecznych i do pochrupania przy świątecznym stole. Spożywanie orzeszków piniowych wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Orzechy macadamia
Orzechy macadamia mają wyjątkowo twardą łupinę, nawet dziadek do orzechów nie jest w stanie jej rozłupać. Kupuje się je więc bez łupinek. Mają największą zawartością tłuszczu spośród wszystkich orzechów – aż 76 procent! – dlatego szybko jełczeją i raczej nie nadają się do długiego przechowywania. Najlepiej smakują w ciastach – słodkim wypiekom nadają delikatny, maślany smak. Ojczyzną tych orzechów jest Australia.
Orzechy macadamia wywodzą się prosto z dalekiej Australii. Zbliżone wielkością do orzechów laskowych, mają wyjątkowo twardą łupinkę, dlatego kupuje się je już wyłuskane i gotowe do jedzenia. Doskonale pasują do farszów, słodkich kremów i do dekoracji ciast i ciasteczek, nadając im maślany i delikatny smak. Prażone i lekko solone mogą być smaczną przekąską. Ich spożycie wyraźnie obniża poziom niepożądanego dla zdrowia cholesterolu, co w konsekwencji redukuje ryzyko wystąpienia chorób w całym układzie krążenia. Dodatkowo orzechy macadamia zawierają selen i kwas solny – skuteczne w walce z rakiem.
Orzechy pecan
Orzechy pecan są zaliczane do jednych z najszlachetniejszych gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. Ze względu na swój wygląd, smak i aromat przypominają orzechy włoskie – są podłużne i mają cienką, gładką łupinę. Najlepiej smakują w całości jako przekąska. Można je również stosować przy produkcji ciast orzechowych i keksów, a grubo pokrojone – do różnych ciast na placuszki i ciasteczka. Ze względu na bardzo dużą zawartość tłuszczów, należy przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu – najlepiej w lodówce lub też nawet zamrozić (zachowują świeżość do 6 miesięcy). Pochodzą z Ameryki Płn. (Teksas, Arizona). Orzechy pecan są źródłem choliny – substancji odżywczej, wspomagającej pracę mózgu.
Orzechy brazylijskie
Orzechy brazylijskie są osobliwością wśród produktów spożywczych pod względem zawartości selenu wykazującego własności przeciwutleniające, ściśle wiążące się z antynowotworowymi. Ze względu na znaczną zawartość cynku, polecane są między innymi dla osób nadużywających alkoholu cierpiących na cukrzycę, po zabiegach operacyjnych i oparzeniach oraz w przewlekłym stresie.
Orzechy laskowe
Największą zaletą orzechów laskowych jest to, że wśród tłuszczów, których mają sporo, przewagę stanowią bardzo ważne nienasycone kwasy tłuszczowe. Tak więc nie muszą się ich bać osoby z tendencjami do podwyższonego cholesterolu. Orzechy laskowe dostarczają też człowiekowi dużo wartościowego białka oraz witamin. Zawierają sporo witaminy C i B, mają też w sobie sporo minerałów takich jak żelazo, magnez, cynk, potas, fosfor.
Orzechy pistacjowe
Orzeszki pistacjowe są bardzo smaczne, słodkie, przyjemnie pachnące i delikatnie oleiste, a poza tym różnią się od wszystkich innych orzechów piękną, jaskrawą barwą. Pistacje spożywa się na surowo, ale przede wszystkim przerabia się je w przemyśle spożywczym i cukierniczym (do wyrobu lodów, deserów, budyni, nadzienia do cukierków, marcepanów, tortów i ciast).
Orzechy włoskie
Spożywanie orzechów wpływa bardzo korzystnie na kondycję naszego umysłu. Zawarte w orzechach minerały poprawiają naszą koncentrację i pamięć. Orzechy włoskie dostarczają do naszego m ó zgu naturalny tłuszcz, witaminę E, C oraz kwas lanolinowy, który jest niezbędny dla pracy naszych komórek nerwowych. Kiedy jemy orzechy dostarczamy do naszego organizmu takie sole mineralne jak: potas, fosfor, wapń i magnez.
Orzechy ziemne
Garść orzeszków ziemnych w codziennej diecie to dobry sposób na uniknięcie dwóch groźnych chorób cywilizacyjnych: miażdżycy i cukrzycy. Fistaszki są bowiem bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają ryzyko powstania zmian miażdżycowych. Fistaszki mają też sporo błonnika, który hamuje wzrost poziomu glukozy po posiłku. Inne dobroczynne składniki zawarte w orzeszkach to magnez, kwas foliowy, witamina E. Wpływają one korzystnie zarówno na samopoczucie, jak i wygląd włosów i cery.