Jaki filtr powinny mieć okulary przeciwsłoneczne? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jaki filtr powinny mieć okulary przeciwsłoneczne?

25 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Filtry UV to najważniejsze elementy okularów przeciwsłonecznych, które chronią wzrok przed wpływem szkodliwego promieniowania. Wybór okularów przeciwsłonecznych nie jest jednak tak prosty. Istnieją różne rodzaje promieniowania słonecznego podobnie, jak różne rodzaje filtrów.

okulary lato 2020

Wybór okularów przeciwsłonecznych – filtry chroniące przed promieniowaniem

Promieniowanie słoneczne, a właściwiej: promieniowanie ultrafioletowe, dzieli się na trzy rodzaje ze względu na długość fali. Pierwsze, UVC o długości 100-280 nm, jest w całości blokowane przez warstwę ozonową ziemi. Drugie i trzecie, UVB i UBA, o długościach fal kolejno 280-315 nm i 315-400 nm, docierają i mają negatywny wpływ między innymi na wzrok. Częsta i długotrwała ekspozycja na działanie promieniowania ultrafioletowego jest niebezpieczna dla naszych oczu i skóry. Z tego powodu konieczne jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych. Nie wystarczy jednak założyć pierwsze lepsze czarne szkła. Nie wszystkie produkty są wyposażone w filtry UV, dlatego wybierając okulary przeciwsłoneczne, trzeba dokładnie sprawdzić tę kwestię.

Kategorie filtrów UV w okularach przeciwsłonecznych

Z pewnością przeglądając okulary przeciwsłoneczne każdy dostrzegł, że jedne są nieco ciemniejsze, inne mniej. Oprócz aspektów wizualnych, niewpływających na zdrowie, może to wynikać z rodzaju filtra UV. Przed zakupem należy więc dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego produktu.

Wyróżnić można cztery główne kategorie filtrów UV. Kategoria 1 i 2 dedykowana jest osobom, które szukają szkieł przeciwsłonecznych do umiarkowanego oświetlenia. To najsłabsze kategorie, ale i tak sprawdzą się znacznie lepiej, niż jakiejkolwiek okulary przeciwsłoneczne bez filtra UV.

Trzecia kategoria filtrów została zaimplementowana w okulary, które zapewniają już znacznie większe bezpieczeństwo. Skutecznie chronią nawet w trakcie większej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Ostatnia, czwarta kategoria filtrów UV, przeznaczona jest przede wszystkim do zastosowań, które wymagają najmocniejszej ochrony przed promieniowaniem. Bardzo dobrym przykładem będzie jazda na nartach w trakcie słonecznej pogody. Jeśli jednak szuka się okularów z najsilniejszym filtrem bez względu na przeznaczenie, to już na wstępie śmiało można „celować” właśnie w szkła z filtrem czwartej kategorii.

Polaryzacja (filtr polaryzacyjny) – co trzeba wiedzieć?

Polaryzacja to swego rodzaju dodatkowe wzmocnienie i uszlachetnienie soczewki okularów. Może być zastosowana zarówno do okularów codziennych, jak i tych przeciwsłonecznych. Tego typu produkty mają za zadanie ograniczać wpływ światła, które blaskiem odbija się od innych powierzchni, a więc np. wody, śniegu czy jasnych oraz szklanych budynków. Okulary te są jeszcze bezpieczniejsze zatem niż zwykłe. Mogą być rekomendowane osobom, które pracują w trudnych warunkach, jak i kierowcom oraz każdemu, kto często kieruje pojazdem. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych warto uwzględnić wszystkie powyższe aspekty, a także dodatkowo upewnić się, czy soczewki są atestowane.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz