Jaka powinna być idealna niania

4 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dobra niania to skarb, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Znalezienie niani to sztuka, której bardzo rzadko udaje się dokonać w ciągu kilku dni. Dlatego poszukiwania idealnej kandydatki (bądź kandydata!) najlepiej jest rozpocząć na kilka miesięcy przed powrotem mamy do pracy.

Little girl introduction her new babysitter, girl timidly shake hands with mature woman

To, czego potrzebuje dziecko w pierwszym okresie swojego życia to bezgraniczne poczucie bezpieczeństwa. Na początku takim gwarantem są rodzice, głównie mama. Z czasem krąg ten rozszerza się o dalszych członków rodziny i bliskich znajomych. Przychodzi jednak taki moment gdy mama musi wrócić do pracy, dziadkowie nie chcą bądź nie mogą się zająć maluchem, wśród znajomych osób nie ma nikogo gotowego do pomocy. W takim wypadku trzeba rozważyć dwie opcje: oddanie dziecka do żłobka/przedszkola lub wynajęcie niani.

Idealna sytuacja to taka, gdy niania zostanie polecona przez kogoś znajomego, wtedy możemy mieć pewność, że oddajemy nasze dziecko w dobre ręce. Jednak najczęściej czeka nas przeprowadzenie kilku, kilkunastu, a w skrajnych przypadkach nawet kilkudziesięciu rozmów z potencjalnymi kandydatkami na nianię dla naszego dziecka. Dlatego dobrze jest zarezerwować na te poszukiwania naprawdę dużo czasu. Zdecydowanie lepiej jest już pod koniec czerwca znaleźć idealną nianię i zatrudnić ją od września, niż pod koniec sierpnia z obłędem w oczach zatrudnić pierwszą chętną kandydatkę pocieszając się myślą, że jakoś to będzie. Niań oferujących swoje usługi jest dużo, ale i popyt na nie jest ogromny. Przykładowo dobra opiekunka w Katowicach, mieście liczącym prawie trzysta tysięcy mieszkańców, pod koniec sierpnia jest praktycznie nieosiągalna.

Idealna niania powinna:

  • Być punktualna. Wiadomo, że nikt nie wynajmuje niani, żeby sobie samotnie posiedzieć w drugim pokoju, spóźnienie niani oznacza dla mamy lub taty spóźnienie się do pracy.
  • Być sprawna fizycznie. Czasem na pewno będzie musiała wziąć malucha na ręce, znieść wózek czy podbiec za uciekającym brzdącem. Miła, ale chodząca o lasce sąsiadka nie będzie dobrym wyborem.
  • Być osobą niepalącą. Niania spędza z dzieckiem cały dzień, jest mało prawdopodobne, żeby w tym czasie nie poczuła pokusy zapalenia papierosa. A to z kolei oznacza pozostawienie dziecka bez opieki, lub – co gorsza – palenie przy dziecku.
  • Umieć nawiązać kontakt z dzieckiem. Już przy pierwszym spotkaniu dziecka z potencjalną nianią można zauważyć, czy bardziej interesuje się ona dzieckiem czy wysokością swojej pensji. Osoba, która ma niemiłą aparycję lub sposób bycia, nie będzie dobrą opiekunką dla dziecka.
  • Być osobą ciepłą i serdeczną – małe dzieci zaspokajają potrzebę poczucia bezpieczeństwa przez przytulanie się. Jeśli potencjalna kandydatka dba o niewkraczanie w jej osobistą przestrzeń należy ją czym prędzej zdyskwalifikować.
  • Być dyspozycyjną, dlatego dobrze jeśli mieszka w pobliżu. Niania, która nie może zostać pięć minut dłużej gdy rodzice stoją w korku, gdyż właśnie odjeżdża jej ostatni autobus, to zdecydowanie zły wybór.
  • Być osobą cierpliwą i kreatywną. Niania to nie tylko osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo dziecka ale także za jego rozwój, dlatego musi umieć zaproponować zabawy pozytywnie wpływające na rozwój dziecka.
  • Przestrzegać zasad wprowadzonych przez rodziców (dieta, brak słodyczy, ograniczenie telewizji).
  • Znać zasady udzielania dzieciom pierwszej pomocy (dotyczy to nie tylko gorączki, ale np. zakrztuszenia się)

Idealna nianię można znaleźć na www.niania.pl

Wczesne poszukiwania niani mają także tę zaletę, że dają zarówno rodzicom jak i niani czas na wzajemne poznanie się. I co najważniejsze – także dziecko ma czas na poznanie niani, przyzwyczajenie się do niej, polubienie a czasem nawet pokochanie jak najukochańszej cioci. To bardzo ważne, bo gdy maluch zostanie sam na sam z nianią będzie czuł się bezpieczny, miło spędzi czas i nie zauważy braku rodziców w domu. I choć może dla rodziców nie jest to szczególnie miłe, to jednak powinni pamiętać, że najważniejszy jest spokój i komfort dziecka.

Zazwyczaj niania pracuje w godzinach pracy rodziców, czyli można założyć, że jest to około dziesięciu godzin dziennie (ośmiogodzinny dzień pracy i czas na dojazd dla rodziców) pięć razy w tygodniu. Nie da się ukryć, że nie jest to mało. Dlatego trudno oczekiwać, że rodzicom uda się spędzić we dwoje każdy sobotni wieczór a dziecko pozostawić w tym czasie pod opieką niani. Jednakże z pewnością uda się wypracować kompromis. Czasem niania zostanie dłużej, położy dziecko spać, a czasem wyjdzie wcześniej ale za to przyjdzie w sobotę wieczorem, gdy rodzice chcą spędzić trochę czasu tylko we dwoje. Czy dodatkowa praca w sobotę będzie płatna zależy tylko i wyłącznie od umowy między rodzicami a nianią. Jedno jest pewne, przy dobrej, zaufanej niani dziecko będzie szczęśliwe, a rodzice na pewno nie raz będą mieli okazję przypomnieć sobie te cudowne chwile uniesień z początku znajomości, które w efekcie doprowadziły do przyjścia na świat ich pociechy.