Jaka jest skuteczność testów ciążowych?

9 czerwca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

pregnancy-test-1336784-m

Istnieją różne sposoby stwierdzania ciąży, które znacznie zmieniały się i ewoluowały na przestrzeni dziejów. Obecnie testy te cieszą się ogromną skutecznością. Jednak nie ma szans, by wynosiła ona 100%, dlatego konieczne jest powtórne badanie oraz (przede wszystkim) wizyta u ginekologa, która da pewne potwierdzenie. Ogólnie wiarygodność zależna jest od rodzaju testu, jego jakości (np. daty ważności, producenta) oraz stosowania się do instrukcji. Na szczęście wykonanie testu jest z reguły proste i ciężko popełnić błąd.

Badanie krwi
Test ciążowy z krwi jest najdokładniejszym (choć nie najszybszym) znanym badaniem, które może wykryć ciążę już 8 dni po owulacji. Jednak znacznym utrudnieniem przy jego wykonywaniu jest konieczność odwiedzenia przychodni i przeprowadzenia badań laboratoryjnych – tego testu nie można wykonać samodzielnie w domu. Podobnie jak testy płytkowe czy paskowe – sprawdzają one zawartość hormonu hCG. Jak sama nazwa wskazuje – badana jest jego obecność w krwi. Substancja ta pojawia się kilka-kilkanaście dni po zapłodnieniu.

Testy płytkowe a paskowe
W zasadzie oba rodzaje testów nie różnią się zbytnio i wybór zależny jest przede wszystkim od preferencji użytkowniczki. Testy płytkowe są z reguły nieco wygodniejsze w użyciu, ale też odrobinę droższe. Najistotniejszą cechą jest czułość i skuteczność, zatem to tym powinniśmy się kierować w wyborze. Również czas w przypadku różnych producentów może znacznie się różnić. Przykładowo ten test kasetkowy (płytkowy)  wykrywa ciążę z 99,6% skutecznością po 6 dniach od zapłodnienia. Skuteczność w tym przypadku jest optymalna, gdyż nie uzna za ciążę naturalnych wahań hormonów w organizmie. Zasada działania jest bardzo podobna jak w teście beta z krwi z krwi, z tym że tu badaniu poddawana jest zawartość hCG w moczu.

Fałszywe wyniki

pregnancy-test---positive-1438563-m
Rozróżniamy wyniki fałszywie ujemne i fałszywie dodatnie. Pierwsze są z reguły skutkiem zbytniej niecierpliwości (zbyt wczesnego wykonania testu) lub zbyt małej czułości testu. Wynik może zaburzyć także wypicie zbyt dużej ilości płynów przed badaniem. Ponadto najlepszą porą na wykonanie testu jest poranek, gdy stężenie hormonu jest najwyższe. Z fałszywie pozytywnym wynikiem możemy mieć do czynienia w trakcie przyjmowana leków zawierających badany hormon, niedawnej ciąży, menopauzą lub niektórymi chorobami (np. torbiel na jajniku). Sytuacje takie są jednak nieliczne, występują znacznie rzadziej niż w przypadku testów fałszywie negatywnych. Ostatnia możliwość to nieoznaczony wynik testu, powodowany zbyt długim czasem badania i niektórymi lekami (np. przeciwalergicznymi).

www.sklepstarania.pl