Każda dieta ma swoich zwolenników i przeciwników. W wyborze odpowiedniej diety najważniejszym kryterium powinny być nawyki żywieniowe, stan zdrowia oraz nasze słabości. Którą zatem wybrać? Która dieta będzie najbardziej odpowiednia?
Myślisz, że to, jaką dietę wybierzesz nie ma znaczenia, bo i tak zrzucisz zbędne kilogramy? To nieprawda! Każdy program żywieniowy musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb organizmu. Niektórzy nie mają czasu na przygotowanie posiłków w domu, inni nie chcą kupować drogich produktów i z tego względu odrzucają różne, nawet bardzo efektowne, diety. Diety krótkoterminowe, trwające tydzień, dwa lub miesiąc, wymagają dużego samozaparcia, ale mogą dać świetne rezultaty. Ważne jest utrzymanie lekkiej diety także później, by nie zaprzepaścić swoich wysiłków. Im mniej odczuwamy, że z czegoś musimy rezygnować, tym łatwiej nam wytrwać, a po zakończeniu diety utrzymać dobre nawyki i nie dopuścić do efektu jo-jo. Poszukując odchudzającego jadłospisu, warto kierować się także osobistymi preferencjami. Należy także pamiętać, że większość popularnych diet odchudzających jest przeznaczonych dla osób zdrowych.
Dieta proteinowa, inaczej dieta białkowa, ma różne odmiany. Jej podstawową zasadą jest spożywanie produktów bogatych w białko przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów. Jedną z popularniejszych diet proteinowych jest dieta Dukana. Zdaniem jej autora skuteczność dieta polega na tym, że do trawienia białka organizm zużywa znacznie więcej energii niż w przypadku węglowodanów czy tłuszczów. Tym samym zapasy energetyczne w postaci tkanki tłuszczowej są lepiej wykorzystywane, a efekty diety – szybciej widoczne. Wpływ na skuteczność diety proteinowej ma także fakt, że białko zapewnia uczucie sytości na długi czas, co sprzyja utracie zbędnych kilogramów. Na popularność diety białkowej wpływa też fakt, że nie narzuca ona żadnych restrykcji kalorycznych – o ile spożywamy produkty dozwolone, możemy je jeść do woli.
Dieta białkowa jest podzielona na cztery etapy, a w każdej z nich dozwolone jest spożywanie nieco innych produktów. Codzienny jadłospis powinien składać się wyłącznie z produktów przewidzianych dla konkretnej fazy, ponieważ tylko restrykcyjne przestrzeganie zasad pozwala na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. W pierwszej fazie spożywa się produkty białkowe: mięso, ryby, jaja, owoce morza, chudy nabiał, odtłuszczone wędliny. W II fazie do diety można włączyć warzywa. Gdy uzyskamy wymarzoną masę ciała, możemy przejść do fazy III, która ma pozwolić na jej utrzymanie na stałym poziomie. W tej fazie dietę poszerza się o nowe produkty, między innymi owoce i chleb. Faza IV, jest etapem stabilizacji masy ciała. Przechodzi się do normalnego, zdrowego sposobu odżywiania, stosując się do reguły, iż przez jeden dzień w tygodniu będziemy spożywali same produkty białkowe. Inne zasady diety proteinowej to wypijanie 2 szklanek wody do każdego posiłku, rezygnacja ze stosowania jakiegokolwiek tłuszczu w trakcie pierwszego i drugiego etapu diety, ograniczenie ćwiczeń w pierwszych tygodniach diety oraz suplementacja witamin – podczas pierwszej i drugiej fazy ich ilość dostarczana do organizmu może okazać się niewystarczająca. Warto także mieć świadomość, że dieta białkowa nie jest pozbawiona wad i budzi spore kontrowersje wśród specjalistów żywienia. Z racji specyficznego doboru produktów ta dieta nie jest odpowiednia dla wegetarian i wegan.
Dieta kopenhaska to dieta odchudzająca, która polega na stosowaniu z góry ustalonego jadłospisu przez dokładnie 13 dni. Dieta wyklucza całkowicie spożywanie wszelkiego rodzaju alkoholu, słodyczy i produktów zbożowych. W ciągu dnia je się 3 posiłki, o ściśle określonych godzinach. Jest jedną z najbardziej rygorystycznych diet, jaką kiedykolwiek stworzono. Jej główną zasadą jest spożywanie posiłków, których łączna wartość energetyczna nie przekracza 1000 kalorii, choć zwykle oscyluje w granicach 600-800 kalorii. Jakiekolwiek odstępstwa od określonego jadłospisu są zakazane i oznaczają konieczność ponownego przystąpienia do diety. Zabronione jest podjadanie między posiłkami i dodawanie potraw do jadłospisu. Po zakończeniu diety kopenhaskiej zaleca się kontynuowanie diety niskokalorycznej – na przykład 1000 kalorii.
Jadłospis jest ułożony w taki sposób by jak najbardziej ograniczyć ilość węglowodanów. Wyeliminowano pieczywo, kasze, ryż oraz makarony. Podstawowym źródłem kalorii są białka. Produkty, które można spożywać są bardzo ograniczone i powtarzają się podczas trwania diety. Dominuje kawa z cukrem, jajka na twardo, gotowane mięso i szpinak. Podczas diety nie można żuć gumy ani używać soli. Dania można przyprawiać jedynie ziołami. Najważniejszym efektem stosowania diety kopenhaskiej jest jej skuteczność, czyli z punktu widzenia osób odchudzających się, wyraźna utrata wagi w bardzo krótkim czasie. Dieta ta może mieć jednak bardzo niekorzystny wpływ na organizm dlatego jest dozwolona do stosowania tylko dla nielicznych. Pierwszym i najważniejszym kryterium jest brak poważnych chorób. Jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla osób dorosłych, najlepiej w średnim wieku. Dieta jest również obarczona dużym ryzykiem efektu jojo. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, która stanie się elementem naszego stylu życia i da trwałe efekty.
Dieta DASH zajmuje pierwsze miejsca w rankingach najzdrowszych i najbardziej polecanych diet od prawie 10 lat. Najważniejszym jej założeniem jest fakt, że nie jest to tak naprawdę dieta, tylko zdrowy sposób żywienia. Nie jest konieczne liczenie każdego grama jedzenia, a ilość produktów koniecznych do wyeliminowania jest bardzo niewielka. Dania w tej diecie mogą być tradycyjne lub zupełnie nowoczesne – wszystko zależy tylko od wyobraźni kulinarnej kucharza. Jest polecana przy nadciśnieniu tętniczym, osobom zagrożonym chorobami układu krążenia i osobom po 50-tym roku życia. Obecnie dieta ta jest zalecana przez większość towarzystw na całym świecie, promujących zdrowe żywienie oraz zajmujących się profilaktyką i leczeniem chorób metabolicznych. Tak naprawdę jest to dieta odpowiednia dla każdej osoby, nie ma bowiem przeciwwskazań do stosowania jej nawet w trakcie ciąży czy karmienia piersią i jest też pozbawiona jakichkolwiek wad.
Dieta DASH jest dietą ograniczającą spożycie żywności wysokoprzetworzonej oraz tak zwanej żywności wygodnej. Jej skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach, a dzięki możliwości spożywania wszystkich grup produktów spożywczych w odpowiednich proporcjach jest dietą pełnowartościową. Dieta może po części przypominać dietę śródziemnomorską, jednak w diecie DASH większy nacisk stawia się na spożycie niskotłuszczowych produktów nabiałowych, niską zawartość sodu oraz ograniczenie spożywanego alkoholu. Charakteryzuje się też zmniejszonym spożyciem produktów zawierających duże ilości sodu, tłuszczu ogółem oraz cukru i słodyczy, mających wysoki indeks glikemiczny. Żywność, której spożycie należy zwiększyć to świeże warzywa i owoce, chudy nabiał, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby, drób, suche nasiona roślin strączkowych oraz orzechy. Posiłki zgodne z zasadami diety DASH są pełnowartościowe i bardzo dobrze zbilansowane. Chociaż nie jest to typowa dieta odchudzająca, przestrzeganie jej zasad i spożywanie pełnowartościowych, właściwie zbilansowanych posiłków sprzyja utracie zbędnych kilogramów.