Jak żyć zdrowo – 7 zasad

7 stycznia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jak zacząć żyć w zdrowy sposób? Pewnie od dawna zadajesz sobie to pytanie, a nawet czasami obiecujesz sobie, że od jutra coś zmienisz, zaczniesz biegać, zapiszesz się na siłownię. Zaczynasz składać sobie obietnice, a czy je realizujesz? Z tym już bywa gorzej. Dzisiejszy świat wykreowany jest w taki sposób, że wręcz nakazuje nam, w jaki sposób mamy żyć, co jeść, jak ma wyglądać nasza sylwetka. Patrzymy na wysportowanych celebrytów i utwierdzamy się w przekonaniu, że nie damy rady, jesteśmy zbyt słabi. Nie, nie jesteśmy! Damy radę, jeżeli będziemy w to mocno wierzyć. Warto pamiętać, że nie od razu mamy wszystko, czego chcemy. Do sukcesu droga bywa długa, ale warto. 

 

Nie wiesz, od czego zacząć? Przedstawiamy Ci 7 prostych zasad, dzięki którym z pewnością poprawisz stan swojego zdrowia.

(Probiox Plus – czym jest i w czym pomaga?)

1. Zbilansowana dieta to podstawa 

Wiadomo. Odżywianie się we właściwy sposób i w odpowiednich ilościach może zapewnić nam sukces. Przyjmuje się, że dla powinniśmy spożywać 5 niewielkich posiłków średnio co 3-4 godziny. Dlaczego? Dzięki temu nasz organizm, w szczególności metabolizm, będzie właściwie pracował. O czym warto pamiętać przy dobrej diecie? Przede wszystkim o tym, że śniadanie to podstawa, niezależnie od tego, o której będziemy wychodzić do pracy, zjedzmy je. Śniadanie doda naszemu organizmowi siłę i energię na cały dzień. Nie zapominaj też o drugim śniadaniu, które pomoże Ci podtrzymać energię! Na obiad zjedz coś, co jest bogate w węglowodany i białko. Deser- lekka przekąska, która nie powinna okazać się bombą kaloryczną. Na kolacje przygotuj coś lekkiego i nieciężkostrawnego. Pamiętaj, aby spożywać produkty, należące do różnych grup żywnościowych. Ważne jest, abyśmy swoje codzienne posiłki urozmaicali na tyle, na ile jest to możliwe. Układając swój dzienny czy tygodniowy jadłospis należy zadbać o to, aby znalazły się tam wszystkie składniki odżywcze, które będą dla naszego organizmu niezbędne, pamiętając równocześnie o tym, aby ograniczyć produkty stanowiące zagrożenie, np. sól, cukier. Co w przypadku, kiedy jesteśmy fanami słodyczy i wręcz nie możemy bez nich żyć? Dla takich osób również znajdzie się rozwiązanie – zdrowe zamienniki. Suszone owoce, które możesz mieć zawsze pod ręką, są doskonałym zamiennikiem ciasteczek pszennych. Daktyle, żurawina czy rodzynki – pyszna i słodka przekąska. Kochasz chipsy? Kup chipsy jabłkowe. Bez problemu znajdziesz je w niemal każdym markecie. Możesz spróbować też zrobić je samemu w domu.

(Dlaczego i jak używać Green Barley Plus?)

2. Wysypiaj się 

Uważa się, że każdy z nas powinien spać co najmniej 7 godzin codziennie. Co nam daje sen? Dlaczego jest tak ważny? To właśnie dzięki niemu regenerujemy siebie i swój organizm. Jesteśmy w stanie nabrać nowych sił i chęci do podejmowania kolejnych wyzwań w codziennym życiu. Warto mieć na uwadze, że tak naprawdę zapotrzebowanie na sen u każdego jest inny. Uwarunkowane jest to od wieku. Młodsze osoby potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli. Dlaczego niemowlaki mają drzemki w ciągu dnia? Ponieważ ich organizm tego potrzebuje. 

(Member xxl – po co go używać?)

3. W zdrowym ciele, zdrowy duch – czyli aktywność fizyczna 

Do prowadzenia zdrowego życia sama dieta nie wystarczy. Choćbyśmy jej bardzo restrykcyjnie przestrzegali, bez ruchu to się nie powiedzie. Każdą odpowiednio zbilansowaną dietę trzeba koniecznie połączyć z aktywnością fizyczną. Właściwa ilość wysiłku nie tylko utrzyma nam wagę, ale również w znaczący sposób obniży ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę, choroby serca, układu krążenia. Ruch to też ratunek dla naszych obciążonych kości. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dorośli podejmowali co najmniej 30-minutowy wysiłek każdego dnia o umiarkowanej intensywności. Niektórzy natomiast uważają, że nawet kilkuminutowy spacer jest już w stanie poprawić nasz stan zdrowia i wydłużyć nam życie nawet do 3 lat! Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, jeżeli nie chcesz i nie czujesz się tam dobrze. Możesz zacząć od biegania po swojej okolicy, spacerowania z psem, czy uprawianiu nornic walkingu. Przy okazji możesz zabrać znajomych. Nie tylko będziecie mogli sobie porozmawiać, ale też przyczynicie się do poprawy własnego zdrowia. Zamiast stać w korkach podczas jazdy do pracy, pomyśl o tym, aby zamienić samochód czy też komunikację miejską na rower. Przyczynisz się i dla planety, i dla siebie. Propozycji za aktywność fizyczną jest mnóstwo. Zależy, co lubisz robić, w czym czujesz się dobra. Pamiętaj, że regularne uprawianie sportu nie tylko przyspieszy spalanie kalorii, ale też pozostawi po sobie prezent w postaci dobrego humoru. 

4. Kontakt z drugim człowiekiem 

Zadbanie o właściwe, dobre relacje z naszymi bliskimi, znajomymi pozwolą nam na pełne zrelaksowanie się, odpoczynek i komfort psychiczny. Dzięki dobrym stosunkom z innymi, łatwiej poradzimy sobie z problemami, stresem, chwilami załamania. Relacje z innymi są niezwykle ważne. To właśnie one sprawiają, że nasze życie staje się szczęśliwe, radosne, bardziej też nas satysfakcjonuje. Dlatego nie uciekajmy od ludzi, pozwólmy zbliżyć się do siebie i nawiązać relacje. 

5. Używkom powiedz stop! 

Wiemy o tym, jak używki mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. W niektórych przypadkach mogą doprowadzić nawet do prawdziwego nieszczęścia. Osoby sięgające nieustannie po alkohol, narkotyki czy tytoń są w szczególności podatne na rozwój chorób nowotworowych, układu trawiennego, nerwowego czy też oddechowego. Palenie papierosów w znacznym stopniu przyczynia się do wystąpienia zawału serca, a także udaru mózgu. Regularne spożywanie alkoholu niesie ze sobą konsekwencje w postaci chorób wątroby i osłabionej odporności. 

6. Śmiech to zdrowie 

Być może wyda się to niektórym dziwne, ale tak – zaleca się śmianie się codziennie przez ok. 30 minut. Dlaczego? Ponieważ dzięki niemu zrelaksujemy się, uwolnimy nasze mięśnie od niepotrzebnego napięcia, jak również spojrzymy na nasze problemy z dystansem. Nie zamartwiajmy się na zapas, przecież optymiści żyją dłużej. 

7. Pamiętaj o sobie 

Warto wiedzieć, że aby zachować zdrowie, należy mieć nie tylko właściwe podejście do życia, ale też żyć w harmonii, zgodzie ze sobą samym. Przypuszczalnie jest to jeden z najtrudniejszych kroków, jakie powinniśmy podjąć, ale zarazem najważniejszy. Co to właściwie znaczy, że powinniśmy żyć w zgodzie ze samym sobą? Polega to na nie zmuszaniu się do rzeczy, których nie lubimy i nie chcemy robić. Warto skupić się na stawianiu sobie celów, oczywiście możliwych do zrealizowania, rozwoju osobistym, cieszenia się z tego, co udało nam się zrobić. Nie warto zadręczać się tym, że komuś udało się zrealizować wielki projekt, a tobie jeszcze nie. Wszystko przyjdzie z czasem. Sukces to długa droga, ale z pewnością warta wszelkiego wysiłku. Dbanie o siebie każdego dnia również ma wielki wpływ na to, jak żyjemy. Codzienne przyjemności, rozpieszczanie się, ale też refleksja i umiejętność odpoczynku – czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo są ważne. 
Pamiętaj o tym, że od razu nie zmienisz wszystkiego. Powoli, małymi krokami wprowadzaj zasady do swojego życia i zacznij się nim cieszyć w pełni.