Jak znaleźć pracę marzeń? Zacznij od jednej rzeczy

7 lipca 2024, dodał: Małgorzata Kopeć

Poszukiwanie pracy to często błądzenie wśród wielu ofert, z których każda ma pewne zalety i wady. Najczęstszymi kryteriami, którymi osoby szukające pracy kierują się przy wyborze firm i stanowisk, na które chcą aplikować, są: wynagrodzenie, zakres obowiązków, atmosfera w miejscu pracy, odległość od miejsca zamieszkania. Rzadko wszystkie te elementy są optymalne w jednej ofercie, należy więc uzbroić się w cierpliwość i szukać swej wymarzonej posady do skutku.

Okazuje się, że znalezienie nowej pracy jest największym wyzwaniem dla osób, które są w wieku 50+ oraz dla tych, które spędziły w poprzedniej pracy kilka lub nawet kilkanaście lat. Obawa przed zmianami, lek przed weryfikacją własnych kompetencji w świetle nowych obowiązków bywają najczęstszym źródłem stresu dla osób idących na rozmowę kwalifikacyjną. Warto przed umówieniem się na rozmowę poznać mechanizmy rządzące rynkiem pracy w naszej dziedzinie oraz poznać ramowe wynagrodzenie na podobnych stanowiska ch w innych firmach. Ważne jest też, aby poznać profil firmy, w której ubiegamy się o pracę oraz  wszystkie wymagania, określone w ogłoszeniu o pracę na upatrzone przez nas stanowisko.

praca przy komputerze

Od czego zacząć szukając pracy marzeń?

Podstawą skutecznego szukania pracy jest dobrze napisane CV. Powinno ono podkreślać nasze atuty oraz cechy charakteru przydatne w pracy, jak np. obowiązkowość, sumienność, punktualność, dążenie do celu. Można skorzystać z gotowych szablonów, nie zapomnijmy jednak dodać czegoś od siebie, aby się nieco wyróżnić. Nietypowe zainteresowania czy wolontariat również są mile widziane przez pracodawców. W liście motywacyjnym zawieramy natomiast motywy, które nami kierują przy aplikowaniu właśnie na to stanowisko.

Portale z ofertami pracy to miejsca, gdzie można spędzić pół dnia czytając wiele anonsów i nie znaleźć dobrej dla siebie oferty. Lepiej jest ustawić sobie kilka kryteriów szukania i według nich wyszukiwać wybrane przez system oferty, a także zapisać się na newsletter, który codziennie będzie pokazywał nam ostatnio dodane oferty pracy. Można również szukać pracy pytając znajomych o wakaty w znanych im firmach. Ma to też dodatkowy plus, że możemy być poleceni przez nich uwadze potencjalnego pracodawcy, co już na starcie jest pewnym udogodnieniem.

Jak zdobyć dodatkowe kwalifikacje

Jeśli w naszej branży nie ma ciekawych ofert, możemy przemyśleć zdobycie dodatkowych kwalifikacji lub zupełne przebranżowienie się. Jest wiele kursów i szkoleń, które uzupełniają wiedzę w dziedzinach, gdzie pracowników poszukuje się ciągle. Czasem znajomość nietypowego języka również ułatwia zdobycie pracy, do której wystarczy krótkie przeszkolenie. Bez względu na wiek można zdobywać nowe kompetencje – wystarczy być elastycznym i otwartym na nowości.

A co jeśli znajdziemy pracę, lecz wymaga ona żmudnych dojazdów lub przeprowadzki? Można tu rozważyć mieszany tryb pracy, np. 2 dni w firmie, 3 dni zdalnie, lub sprawdzić, czy jest możliwe przeniesienie się do innej miejscowości na stałe. Dla rodzin z dziećmi jest to bardziej kłopotliwe, ale singiel bez zobowiązań rodzinnych nie powinien mieć z tym większego problemu. Nawet jeśli posiadamy własne mieszkanie, zawsze można je wynająć, a w zamian poszukać nowego lokum w pobliżu miejsca pracy.

Poszukując stałej pracy, powinniśmy także mieć wizję tego, jak będzie wyglądać nasze życie przez kolejne kilka lat, a jeśli szukamy dorywczego zajęcia, zyskujemy pewną elastyczność, jeśli chodzi o plany na przyszłość. Warto to zawsze przemyśleć aplikując na stanowiska, które w dużej mierze determinują nasze życiowe wybory. Decyzja o podjęciu pracy to często zobowiązanie na lata, które powinno być trampoliną do rozwoju, a nie przeszkodą w realizacji osobistych celów.

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Brak możliwości komentowania.

FORUM - bieżące dyskusje

Rossmann
W Rossmannie, można znaleźć szeroki wybór produktów naturalnych, które są delikatne dla skóry, nie...
Gdybym mogła być mężczyzną jeden dz…
To bym nim była ale jestem kobietą i wolę tego nie zmieniać!
Gdzie kupować ubrania w sieci?
Markowe i modne ciuchy spokojnie i bezpiecznie można kupować na platformach takich jak...
Jak kojarzy się Wam dentysta?
Kiedyś się bałam dentysty to prawda,ale teraz idę z uśmiechem na ustach, ponieważ...