Poszukiwanie pracy to często błądzenie wśród wielu ofert, z których każda ma pewne zalety i wady. Najczęstszymi kryteriami, którymi osoby szukające pracy kierują się przy wyborze firm i stanowisk, na które chcą aplikować, są: wynagrodzenie, zakres obowiązków, atmosfera w miejscu pracy, odległość od miejsca zamieszkania. Rzadko wszystkie te elementy są optymalne w jednej ofercie, należy więc uzbroić się w cierpliwość i szukać swej wymarzonej posady do skutku.
Okazuje się, że znalezienie nowej pracy jest największym wyzwaniem dla osób, które są w wieku 50+ oraz dla tych, które spędziły w poprzedniej pracy kilka lub nawet kilkanaście lat. Obawa przed zmianami, lek przed weryfikacją własnych kompetencji w świetle nowych obowiązków bywają najczęstszym źródłem stresu dla osób idących na rozmowę kwalifikacyjną. Warto przed umówieniem się na rozmowę poznać mechanizmy rządzące rynkiem pracy w naszej dziedzinie oraz poznać ramowe wynagrodzenie na podobnych stanowiska ch w innych firmach. Ważne jest też, aby poznać profil firmy, w której ubiegamy się o pracę oraz wszystkie wymagania, określone w ogłoszeniu o pracę na upatrzone przez nas stanowisko.
Od czego zacząć szukając pracy marzeń?
Podstawą skutecznego szukania pracy jest dobrze napisane CV. Powinno ono podkreślać nasze atuty oraz cechy charakteru przydatne w pracy, jak np. obowiązkowość, sumienność, punktualność, dążenie do celu. Można skorzystać z gotowych szablonów, nie zapomnijmy jednak dodać czegoś od siebie, aby się nieco wyróżnić. Nietypowe zainteresowania czy wolontariat również są mile widziane przez pracodawców. W liście motywacyjnym zawieramy natomiast motywy, które nami kierują przy aplikowaniu właśnie na to stanowisko.
Portale z ofertami pracy to miejsca, gdzie można spędzić pół dnia czytając wiele anonsów i nie znaleźć dobrej dla siebie oferty. Lepiej jest ustawić sobie kilka kryteriów szukania i według nich wyszukiwać wybrane przez system oferty, a także zapisać się na newsletter, który codziennie będzie pokazywał nam ostatnio dodane oferty pracy. Można również szukać pracy pytając znajomych o wakaty w znanych im firmach. Ma to też dodatkowy plus, że możemy być poleceni przez nich uwadze potencjalnego pracodawcy, co już na starcie jest pewnym udogodnieniem.
Jak zdobyć dodatkowe kwalifikacje
Jeśli w naszej branży nie ma ciekawych ofert, możemy przemyśleć zdobycie dodatkowych kwalifikacji lub zupełne przebranżowienie się. Jest wiele kursów i szkoleń, które uzupełniają wiedzę w dziedzinach, gdzie pracowników poszukuje się ciągle. Czasem znajomość nietypowego języka również ułatwia zdobycie pracy, do której wystarczy krótkie przeszkolenie. Bez względu na wiek można zdobywać nowe kompetencje – wystarczy być elastycznym i otwartym na nowości.
A co jeśli znajdziemy pracę, lecz wymaga ona żmudnych dojazdów lub przeprowadzki? Można tu rozważyć mieszany tryb pracy, np. 2 dni w firmie, 3 dni zdalnie, lub sprawdzić, czy jest możliwe przeniesienie się do innej miejscowości na stałe. Dla rodzin z dziećmi jest to bardziej kłopotliwe, ale singiel bez zobowiązań rodzinnych nie powinien mieć z tym większego problemu. Nawet jeśli posiadamy własne mieszkanie, zawsze można je wynająć, a w zamian poszukać nowego lokum w pobliżu miejsca pracy.
Poszukując stałej pracy, powinniśmy także mieć wizję tego, jak będzie wyglądać nasze życie przez kolejne kilka lat, a jeśli szukamy dorywczego zajęcia, zyskujemy pewną elastyczność, jeśli chodzi o plany na przyszłość. Warto to zawsze przemyśleć aplikując na stanowiska, które w dużej mierze determinują nasze życiowe wybory. Decyzja o podjęciu pracy to często zobowiązanie na lata, które powinno być trampoliną do rozwoju, a nie przeszkodą w realizacji osobistych celów.