Jak zmniejszyć spożywanie białego cukru w codziennej diecie?

16 maja 2016, dodał: Natalia Wiszniewska
Artykuł zewnętrzny

O tym, że biały cukier jest szkodliwy, słyszał już chyba każdy z nas. Jak zatem ograniczać jego spożycie, nie rezygnując przy tym całkowicie ze słodkich dań?

file1463402513

Biały cukier jest nazywany cichym zabójcą, który silnie uzależnia, a skutki jego działania widać dopiero po pewnym czasie. Regularne pochłanianie jego dużych ilości to prosta droga do cukrzycy, choroby wieńcowej serca, chorób przewodu pokarmowego i innych komplikacji zdrowotnych. Dlatego warto podjąć próbę eliminacji, a przynajmniej częściowego ograniczenia spożycia cukru w naszej diecie.

Do zmiany warto się wcześniej przygotować i wprowadzać ją małymi krokami. Wystarczy na początek kilka nieznacznych modyfikacji w sposobie przygotowywania posiłków, by zacząć stopniowo uwalniać się ze zgubnego działania białego cukru i szkodliwych substancji, zawartych w słodkościach pochodzących z masowej produkcji.

Oto kilka rad na dobry początek:

1. Zamień w cukierniczce cukier na ksylitol

Ksylitol, czyli cukier brzozowy to naturalny słodzik pochodzenia roślinnego, który wygląda i smakuje jak zwykły, biały cukier. Jeśli więc nie wyobrażasz sobie kawy czy herbaty bez dodatku cukru, zacznij słodzić ksylitolem. W przeciwieństwie do białego cukru nie wpływa on negatywnie na nasze zdrowie, a wręcz odwrotnie: posiada m.in. właściwości bakteriobójcze i wspomagające odporność, a przy tym jest dużo mniej kaloryczny.

2. Nie dosładzaj potraw w trakcie gotowania

Wynosimy z rodzinnego domu różne przyzwyczajenia, które  powielamy w swoim życiu. Dzieje się tak również w przypadku gotowania. Warto wziąć jednak pod lupę zasadność stosowania niektórych z nich. Dotyczy to na pewno dosładzania potraw w trakcie gotowania. Czy dodajesz cukier do gotującej się pomidorówki? Wsypujesz łyżeczkę cukru do ciasta naleśnikowego? Może zdarza Ci się dodatkowo słodzić owoce, z których robisz farsz do pierogów? Jeśli tak, to spróbuj z tego zrezygnować a zobaczysz, że pod względem smakowym potrawy niewiele stracą, wręcz w większości przypadków nawet nie wyczujesz różnicy.

3. Wyciskaj soki, rób koktajle i wody smakowe

Napoje gazowane to prawdziwe „bomby cukrowe” – o tym na pewno już większość z nas wie. Najczęściej są też naszpikowane konserwantami. Jak zatem urozmaicać sobie napoje, jeśli nie chcemy poprzestać tylko na piciu czystej wody? Do zwykłej wody dodaj plasterki owoców, a nabierze nowego smaku. Domowe koktajle to świetna i ostatnio bardzo modna alternatywa. Wystarczy, że zmiksujesz kilka ulubionych owoców, a jeszcze lepiej, kiedy dodasz do nich także kilka świeżych, zielonych liści (np. szpinaku czy jarmużu). Nasycisz się bogactwem smaku, dostarczysz organizmowi wielu cennych składników i zaspokoisz chęć na słodkości, bo przecież owoce zawierają fruktozę.

4. Rób dzieciom domowe żelki owocowe

Słodycze dostępne na półkach sklepowych mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu naszych dzieci. Chodzi głównie o te, które w swoim składzie oprócz cukru zawierają barwniki syntetyczne. Sztuczne barwniki są dodawane m.in. do większości uwielbianych przez maluchy żelków. Dietetyczka Agnieszka Piskała w programie Dylematy MAM” na YouTube’owym kanale Sklepu RadosnaKuchnia.pl alarmuje nawet, że spożywanie tego typu słodyczy może powodować u dzieci ADHD. Tymczasem istnieje prosty przepis na przygotowanie żelków w domu (można go znaleźć m.in. również w „Dylematach MAM” na YouTube). Takie słodycze własnej roboty będą nie tylko smaczne i odżywcze, ale też zapewnią sporo frajdy w trakcie ich przygotowania.

5. Weź pod lupę płatki śniadaniowe

To jasne, że w płatkach śniadaniowych typu: czekoladowe kulki czy cynamonowe poduszeczki jest dużo cukru. Mniej oczywiste jest jednak to, że równie dużo cukru znajdziemy w klasycznych płatkach kukurydzianych albo..w płatkach typu „fit”. Nie dajmy się jednak złapać na chwyty marketingowe producentów i zawsze sprawdzajmy przed zakupem, ile cukru zawiera opakowanie płatków. Najlepiej takie słodkie śniadanie całkowicie wyeliminować. Jeśli jednak póki co nie wyobrażasz sobie poranka bez płatków, możesz rozpocząć od wymieszania tych słodkich z klasycznymi płatkami zbożowymi, np. owsianymi czy jaglanymi. Wówczas zjesz mniej cukru, a dzięki zdrowym płatkom bogatym w błonnik uczucie sytości pozostanie na dłużej.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz